Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC + PV - połączenie obu układów dla szybszego zwrotu inwestycji OZE

putas 15 Lut 2015 18:03 71085 506
    Bakalo
    Poziom 15  
    Podpowiedzcie mi proszę, jakiej mocy PC powinna być zainstalowania do ogrzania ok. 150m2 ? Pod uwagę biorę PC P-W. Ile taka pompa mniej więcej średnio zużywa energii na miesiąc, albo na sezon grzewczy ? Chciałbym się przymierzyć do kosztów oraz do zwymiarowania docelowej instalacji PV, żeby za dużo nie przestrzelić, ale żeby może za dużo nie zabrakło. Biorę pod uwagę oczywiście bilansowanie z nowej ustawy.
    Jakie temperatury na wyjściu z PC się uzyskuje ? Da się nią ogrzać dom przez cały sezon zimowy, czy należy ją traktować jedynie jako dodatek do kotła na paliwo tradycyjne ?
  • Relpol przekaźniki
    kriss032
    Poziom 20  
    Moc oddana przez pompę to jakieś 18 kW moc pobrana - to zależy od typu pompy

Najsprawniejsza jest pompa typu woda woda zasilana ze studni czerpalnej zrzut wody następuje do studni zrzutowej
    1 Sprawność do 1 : 10 z 1 kW dostarczonej energii elektrycznie zyskujesz do 10 kW energii cieplnej zależy to od temperatury wody czerpalnej pompa działa z tą samą sprawnością cały sezon grzewczy
    2. Następną jest pompa gruntowa sprawność 1 : 5 sprawność spada z powodu wychłodzenia gruntu w wężownicy zainstalowanej w gruncie
    3. Pompa powietrze - woda, lub powietrze - powietrze najniższa sprawność 1 :3 zastosowanie tylko jesień i wiosna

Z paneli PV zimą nie zasilisz PC produkcja energii jest zimą szczątkowa
    Bakalo
    Poziom 15  
    Wiem, że zimą z PV nie wystarczy, ale chodzi mi o takie zwymiarowanie, żeby w miesiącach letnich wyrobić taką górkę, żeby ją zdjąć w te "gorsze" miesiące i żeby bilans wypadał gdzieś w okolicach zera.
    ufo67
    Poziom 10  
    kriss032- super ta pierwsza pompa. COP=10. daj namiary na producenta...
    kriss032
    Poziom 20  
    Jeżeli źródłem zasilania jest głębinowa studnia czerpalna gdzie temperatura wody jest wyższa niż temperatura zasilania pompy gruntowej (wypadku pompy gruntowej jest to temperatura gruntu w którym zainstalowana jest wężownica) to masz duży COP napisałem do 10 a nie równe 10
    Jutro wrzucę namiary cena takiej pompy jakieś 25000 zeta
    ufo67
    Poziom 10  
    Pompa ciepła woda-woda studniowa COP= ok5. temperatura wody na 8 metrach ok 8*c, na400 m ok 20* tam będziesz szukał wody??? Czekam na tą super pompę z COP około 10.
  • Relpol przekaźniki
    rwxw
    Poziom 22  
    Bakalo napisał:
    Podpowiedzcie mi proszę, jakiej mocy PC powinna być zainstalowania do ogrzania ok. 150m2 ?

Nic na ten temat nie da się powiedzieć, bo moc potrzebna do ogrzania nie zależy od powierzchni, ale od zapotrzebowania na ciepło. Na oko można powiedzieć, że do ogrzania 150m2 wystarczy pc od 5kW do 12kW, zależy jak ocieplisz dom, więc taki szacunek nic nie jest wart. Oszacuj OZC, wtedy będziesz wiedział jakiej pc potrzebujesz. Jak będziesz się zastanawiał nad pc p-w, to patrz na moc dla temperatur -15/35, bo na reklamówkach często jest podawana moc dla dodatnich temperatur powietrza. Pc lubi pracować ze 100% podłogówki.

Dodano po 16 [minuty]:

kriss032 napisał:
    to masz duży COP napisałem do 10

Do okolic 10 to sporo pc brakuje, zwłaszcza zimą. Tu jest charakterystyka pc Stiebel Eltron WPWE 8kW, gdzie cop około 7 pc osiąga przy 20* na kolektorze, a tylu zimą to się nie uświadczy, chyba że ktoś siedzi na gorących źródłach.
    PC + PV - połączenie obu układów dla szybszego zwrotu inwestycji OZE
    Bakalo
    Poziom 15  
    Czyli z tego co rozumiem - jeśli mam już dom wyposażony w kaloryfery i zero podłogówki, to w zasadzie to rozwiązanie nie jest dla mnie tak ? Ewentualnie mogę z PC skorzystać we wrześniu i kwietniu, może w październiku i marcu. To chyba kiepska inwestycja...
    Pokusił się ktoś z Was o policzenie okresu zwrotu takiej zabawy ? Dla PV przy dobrych wiatrach (a raczej promieniach) wyszło mi tak ok. 6 lat. Tutaj chyba może być dłużej, choć nie liczyłem.
    rwxw
    Poziom 22  
    Bakalo napisał:
    Czyli z tego co rozumiem - jeśli mam już dom wyposażony w kaloryfery i zero podłogówki, to w zasadzie to rozwiązanie nie jest dla mnie tak ? Ewentualnie mogę z PC skorzystać we wrześniu i kwietniu, może w październiku i marcu. To chyba kiepska inwestycja.

Nie chcę Cię martwić, ale grzejniki to nie jest dobre rozwiązanie dla pc. Nie powiem, że grzejniki wykluczają pc, ale na pewno utrudniają i zmniejszają jej ekonomiczną opłacalność. Pierwsza sprawa, to nie pozwalają akumulować ciepła i tym samym korzystać w pełni z taniej taryfy, gdzie prąd jest 2x tańszy. Można niby zastosować bufory, ale trzeba by mieć kilka m3, żeby to miało sens. Bufor typu 300-500l, nic nie da, bo jest za mały. Jeśli miałbyś np. na 150m2 podłogówkę, to za bufor robi wtedy koło 12m3 betonu. Druga sprawa, to jaka jest w danej instalacji wymagana temperatura na grzejnikach, żeby w domu było ciepło. Jeśli wystarcza 40*, max 50* to niby jest ok, ale czym bliżej 50-ki i wyżej, tym sprawność pc bardziej spada. Niestety spada też jej moc. W dodatku dzieje się to wtedy, gdy tej mocy potrzebujesz bo jest mróz, grzejniki muszą być gorące, a pc słąbnie i robi się zimno w domu. Przez ile miesięcy będziesz mógł korzystać z pc, to zależy od tego jakich temperatur potrzebują grzejniki. Można ewentualnie wymienić grzejniki na klimakonwektory, ale nie są to tanie rzeczy i wypada się dobrze zastanowić czy warto.
    Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne, które też jest niskotemperaturowe, ale jego założenie też nie zawsze jest możliwe.
    hostii
    Poziom 24  
    Ja mam instalacje grzejnikową nową i w dużych pokojach mam grzejniki 3-płytowe. Ogólnie grzeję gazem i testuję. Przy temperaturze zewnętrznej tak jak dzisiaj 7 st. na piecu mam 32st. Jak na dworze jest -2,-5 na grzejnikach mam 39st. W domu mam 21st. Ale do rzeczy bo w całym układzie mam 75 litrów wody i stawiając bufor 1000l na ile może on starczyć jak będzie nagrzany do 40st ? są na to jakieś przeliczniki ? I ciekawe ile czasu będzie się taki bufor nagrzewał przy PC-PW 7kW. Chodzi mi czy w taniej taryfie Tauronu między 13-15 da się zagrzać ? Bo jak taką PC sobie założę to nie wiem czy inwestować w bufor i może zbiornik na cwu 300 bądź 500l
    rwxw
    Poziom 22  
    hostii napisał:
    na ile może on starczyć jak będzie nagrzany do 40st ? są na to jakieś przeliczniki ?

Przelicznik jest prosty: w zaokrągleniu 1kWh podgrzewa 1m3 wody o 1*. Żeby ogrzewanie działało z odpowiednią wydajnością, to możesz przyjąć, że spadek z 50* do 30* to max, 30-to stopniowe grzejniki za bardzo już nie grzeją, a temperatury wyższe niż 50* też nie są dobre. Czyli można założyć, że 1m3 zakumuluje 10-20kWh. Między 13 a 15 nie dasz rady zagrzać takiego bufora, bo będziesz miał jeszcze odbiór ciepła z grzejników i pc pw 7kW raczej nie zagrzeje jednego i drugiego. inna sprawa ile kW będzie miała ta 7kW pc przy -5 -10*.
    hostii
    Poziom 24  
    rwxw napisał:
    inna sprawa ile kW będzie miała ta 7kW pc przy -5 -10*

przy tych temperaturach nie planuje grzać pc-pw raczej myślę żeby grzać gdzieś do 0 lub w drogiej taryfie gazem w taniej PC... też jakieś rozwiązanie

rwxw napisał:
    Czyli można założyć, że 1m3 zakumuluje 10-20kWh

można by powiedzieć że niewiele jak na 1m3 :(
    rwxw
    Poziom 22  
    hostii napisał:
    można by powiedzieć że niewiele jak na 1m3 :(

Z węglowca byłoby ze 3x tyle.
    hostii
    Poziom 24  
    rwxw napisał:
    Z węglowca byłoby ze 3x tyle.

:) tego też mam ( miałowiec PER-EKO) ale już jest odłączony... ale zawsze można podłączyć :)
    Bakalo
    Poziom 15  
    Dzięki rwxw. Tego się obawiałem. Czyli trzeba na razie pomysł z PC odłożyć na półkę.
    Może w inny sposób zużyję efektywniej wytworzoną energię. Choć nie ma tego aż tak dużo :)
    PS. Jutro głosowanie poprawek senackich w sejmie. W zasadzie już wszystko będzie jasne, bo nie wierzę, żeby "bul" zawetował ustawę...
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Bakalo napisał:
    Dzięki rwxw. Tego się obawiałem. Czyli trzeba na razie pomysł z PC odłożyć na półkę.
    Może w inny sposób zużyję efektywniej wytworzoną energię. Choć nie ma tego aż tak dużo :)
    PS. Jutro głosowanie poprawek senackich w sejmie. W zasadzie już wszystko będzie jasne, bo nie wierzę, żeby "bul" zawetował ustawę...

Zawsze możesz założyć klimatyzacje inwerterową. W takie ładne dni jak dzisiaj czasem włączam klime na 30* i po półgodziny nie da się wysiedzieć w salonie (skromne 60m2). Jesli klima jest inwerterowa i masz odpowiedni sterownik to możesz tak samo grzać nadwyżką energii z PV jak na grzałkę w CWU.
    Bakalo
    Poziom 15  
    usmarinecoventry napisał:
    Bakalo napisał:

Zawsze możesz założyć klimatyzacje inwerterową. W takie ładne dni jak dzisiaj czasem włączam klime na 30* i po półgodziny nie da się wysiedzieć w salonie (skromne 60m2). Jesli klima jest inwerterowa i masz odpowiedni sterownik to możesz tak samo grzać nadwyżką energii z PV jak na grzałkę w CWU.

THX za odpowiedź. Czyli rozumiem, że taka plombą może być klimatyzator typu powietrze-powietrze ? Ja nie mam tak skromnego salonu jak Ty :). Mam mniejszy. Ale założenie takiego klimatyzatorka na górnym korytarzu nie byłoby może złe. Ciepło byłoby "wtłaczane" do wszystkich pomieszczeń na górze.
    Poobserwuję uzyski z kolejnych miesięcy i podejmę decyzję o zakupie (lub nie) klimatyzatora. Macie jakieś sprawdzone propozycje co do firmy i/lub mocy takiego urządzenia ?
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Zależy ile metrów m3 chcesz ogrzać. Zależy też jaką masz PV, tzn wielkość. Pod to możesz "dobrać". Moja bierze 800W na grzanie, 700W na chłodzenie.
    Poza tym zawsze w lecie kiedy jest gorącą, możesz ją włączyć i mieć chłodno za darmo.
    Tego zakupu raczej nie da się obliczyć na zwrot. Jedynie może przyspieszyć Twój zwrot z racji zwiększonego zużycia na własne potrzeby. Nie wydawaj więcej niż 2500zł. Chyba że z dwoma dmuchawami czyli na dwa pomieszczenia.
    Bakalo
    Poziom 15  
    Mam 3kWp, niedługo będę miał 5kWp. Do ogrzania na górze ok. 65-70m2.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    W ciepłe/ładne dni to będzie chodzić non-stop, a w zimie no cóż, inwerter pomaga zużyć każdą nadwyżkę. Moja chodzi od 0*, może i poniżej, ale nie sprawdzałem. Klime mam na południowej ścianie. Dobór pod m3 pozostawią fachowcom, ale do końca nie sugerowałbym się ich propozycjami, bo zaraz by wciskali kombajn za 10tys. Sam zdecyduj ile chcesz wydać, a potem w tej cenie szukaj jak największej.
    kriss032
    Poziom 20  
    [quote="Bakalo"][quote="usmarinecoventry"]
    Bakalo napisał:
    Macie jakieś sprawdzone propozycje co do firmy i/lub mocy takiego urządzenia ?

Mam taką pompe ciepła powietrze -powietrze firmy Zibro moc 2.5 kW zainstalowana jest w domku letniskowym 25 m2 zdaje egzamin wiosną i jesienią w domku jest bardzo ciepło, domek raczej słabo ocielony (5 cm wełny), ma przeciągi przez szpary w oknach COP ok 3. Przy starce pompa pobiera 1200 wat, podczas pracy od 400 -800 wat, pompa nie pracuje non stop gdy pomieszczenie jest nagrzane wyłącza się. Wg producenta działa do - 15 oC przy tej temperaturze pewnie COP będzie 0. W Warszawie podobne chińskie można kupić za 1200 zeta w Castoramie
    Bakalo
    Poziom 15  
    Jest to pewnie klima typu 0/1 a nie inwerterowa ?
    hostii
    Poziom 24  
    usmarinecoventry napisał:
    Zawsze możesz założyć klimatyzacje inwerterową. W takie ładne dni jak dzisiaj czasem włączam klime na 30*

Sprawdzone ! działa ! Brachol mieszka zaraz koło mnie bardzo blisko więc przedłużacz rozwinięty do klimy i grzanie. Domek ma mały bo ledwo 60m2 ale klima tak wisi że w domu starczy 15 minut i bardzo gorąco, ale klima jest inwerter 8,5kW grzania. Przy takim czystym niebu jak dzisiaj to od 9 do 14 grzeje że aż miło, temperatura jest za wysoka. Ja mam instalacje 3,2kW w offie ale pryz inwerterze 4kW wszystko działa. Tylko trzeba dobrze klimę powiesić żeby cały dom ogrzała/nawiała. Trzeba mieć dużo przestrzeni otwartych. U mnie jest z tym kiepsko dlatego myślę o 2 klimach słabszych. W tej chwili mam w domu jedną inwerter 8,5kW i drugą on/off 7,1kW , czekają na założenie, a właściwie za kasą żebym mógł kupić sprzęt do napełniania
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Zawsze można policzyć czy nie lepiej jedna jednostka zewnętrzna + 2 jednostki nawiewne czyli 1/2 lub dwie mniejsze klimy 1/1.
    hostii
    Poziom 24  
    Też tak myślałem ale klimy dostałem za flaszkę... dlatego decyduję się na zakup narzędzi do montażu, może komuś założę i parę złoty się cofnie.A i jedna będzie służyć do ogrzewania CO jeszcze sam nie wiem która ale chyba ta on/off ...
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Ja mam Midea 12coś tam, 3,5kW jeśli dobrze pamiętam. Muszę pogrzebać w dokumentacji czy to inwerterowe czy on/off.
    Bakalo
    Poziom 15  
    Nie zagłębiałem się w szczegóły. Jak steruje się tą inwerterową ? Jeśli ma np. 5kW a ja mam w danym momencie np. 2kW "wolnej" mocy ? Tak jak grzałkę ? Fazowo lub grupowo ?
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Klime w większości podaje się moc grzewczą = np 5kW, realny pobór jest mniejszy, bo COP to z reguły ok 4. Moja ma 3,5kW i pobiera coś ok 700/800W. Nie wiem, bo swojej nie steruje inwerterowo, ale można spodziewac się że albo dmucha tak samo, ale niższa temp, lub raczej bardziej prawdopodobne temp utrzymana, ale nadmuch mniejszy. Niech się fachowcy wypowiedzą :)
    hostii
    Poziom 24  
    Na tabliczce znamionowej piszę wszystko moc grzania,chłodzenia pobierania z sieci.... Ta klima 8,5kW podnosi moc grzania w zależności od zapotrzebowania i wiadomo jak załączysz to daje na maksa w tym przypadku z sieci pobiera 3,4kW.. ale szybko schodzi do przedziału między 900-1200W, a ciepło masakra. Grzejnikami żeby tak nagrzać godziny a klimą minuty, a jak dom jeszcze będzie dobrze trzymał ciepło no to .....
    rwxw
    Poziom 22  
    Bakalo napisał:
    Nie zagłębiałem się w szczegóły. Jak steruje się tą inwerterową ? Jeśli ma np. 5kW a ja mam w danym momencie np. 2kW "wolnej" mocy ? Tak jak grzałkę ? Fazowo lub grupowo ?

Nie da się tak sterować klimą, ani zwykłą, a tym bardziej inwerterową. Możesz sterować pilotem - ręcznie, można podpiąć diodę podczerwoną i puszczać kody sterujące z arduino (jakby ktoś chciał to mam do udostępnienia kod który to zrobi - przetestowałem i działał z kilkoma klimami) - w ten sposób możesz zmieniać żądaną temperaturę, i jeśli różnica pomiędzy bieżącą a żądaną będzie większa, to klima zwiększy moc i odwrotnie. Inna metoda to podpięcie zamiast oryginalnego termistora przy jednostce wewnętrznej, który mierzy temp. pokoju, zestawu rezystorów symulujących różne temperatury pomieszczeń. Jeszcze jedna metoda to zastosowanie "sterowalnego termistora" a w zasadzie zasymulowanie go przez konwersję PWM na napięcie (np.http://www.instructables.com/id/Analog-Output-Convert-PWM-to-Voltage/) Nowex to przetestował i mu działało, ale też to wymaga ingerencji w klimę.
    Z bezingerencyjnych sposobów sterowania klimą polecam podczerwień np. przez arduino. Choć z drugiej strony, po wprowadzeniu uchwalonych poprawek Bramory, chyba niedługo będziemy się martwić jak nie zużywać prądu z pv, tylko słać go do sieci ;-)