Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC + PV - połączenie obu układów dla szybszego zwrotu inwestycji OZE

putas 28 Sie 2014 21:12 65604 506
  • #91 28 Sie 2014 21:12
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Dlaczego najgorsza?
    A Ty jaką masz?

• Fibaro
  • #92 28 Sie 2014 22:31
    rwxw
    Poziom 22  

Miałem G12e: 21-7 i 13-15, a od roku mam G12w: dni powszednie 22-6 i 13-15 + całe weekendy w taniej, ale nie każdy ZE takie ma. G12 jest najgorsza bo najkrócej są tanie godziny.

• #93 29 Sie 2014 21:48
    putas

No i następny etap uruchamiania PC zakończony.
    Woda w układzie wymieniona na glikol, całość odpowietrzona i czeka na zimę, oby słoneczną...

• #94 30 Sie 2014 11:04
    putas

Z życia wzięte:
    chyba moja metoda ocieplenia buforów jest cool (pisałem chyba o tym kiedyś)
    w środkowej części bufora mam termometry podpięte pod LK
    godzina 2:40 - 36,9°C
    godzina 11:00 - 36,5°C

Czyli po 8 godzinach spadek tylko 0,4°C. To chyba nieźle jak na samostygnięcie.

• Fibaro
  • #95 30 Sie 2014 11:58
    rwxw
    Poziom 22  

putas napisał:
    Czyli po 8 godzinach spadek tylko 0,4°C. To chyba nieźle jak na samostygnięcie.

Świetny wynik, ale też rozmiar bufora i jego niska temperatura robi swoje. U mnie baniak na cwu 160 litrów Viessmana zaizolowany dodatkowo 15cm wełny o godz.
    23-00 - 59,5*
    7-00 - 57,5* , różnica 2*
    więc też nie jest źle. Baniak 300l zaizolowany tylko fabrycznie przez Viessmana:
    23-00 - 65,75*
    7-00 - 62*, różnica prawie 4*
    W piwnicy gdzie oba stoją obok siebie mam 20*. Fakt, że różnica temperatur u Ciebie i u mnie jest zdecydowanie inna, straty rosną nieliniowo przy wzroście różnicy między baniakiem a otoczeniem, więc nie da się naszych izolacji w takich warunkach porównać, ale jakieś odniesienie zawsze jest.
    Zerknąłem sobie na taryfy w Enei, oj nie rozpieszcza ona czasami obowiązywania taniej... Sam nie wiem co bym przy takich taryfach wybrał.

• #96 30 Sie 2014 12:26
    hostii
    Poziom 21  

Putas a mierzyleś temperaturę na wejściu i wyjściu PC ? Ciekawe jak podgrzewa glikol

• #97 30 Sie 2014 13:26
    putas

rwxw napisał:
    Zerknąłem sobie na taryfy w Enei, oj nie rozpieszcza ona czasami obowiązywania taniej... Sam nie wiem co bym przy takich taryfach wybrał.

Ja się coraz bardziej skłaniam do taryfy z tanim prądem 22-6 i 13-15 oraz dostawienie kolejnych 3-4kW paneli. W przyszłym tygodniu planuję dostawić ok. 1500W paneli i będę miał już 6,2kW a to już coś.
    W przyszłości (zapewne jeszcze ten rok) przy mocy 8kW z paneli nawet w pochmurny dzień powinno iść jakieś 1000-1500W minimum. A to wystarczy na potrzeby własne domu. A w średnio pochmurny dzień powinno być 2000-3000W - a to już wystarczy do załączenia PC nawet przy drogich godzinach.

Dodano po 1 [minuty]:

hostii napisał:
    Putas a mierzyleś temperaturę na wejściu i wyjściu PC ? Ciekawe jak podgrzewa glikol

Jeszcze nie.
    Dopiero zbieram się, żeby podpiąć pod PC drugi LK i opomiarować kilka miejsc.

• #98 30 Sie 2014 15:13
    kesz1979
    Poziom 11  

ile czekaleś na tą pompe bo ten sklep to jedna wielka porażka 0 kontaktu na email i numery tel ! :D

• #99 30 Sie 2014 15:22
    putas

kesz1979 napisał:
    ile czekaleś na tą pompe bo ten sklep to jedna wielka porażka 0 kontaktu na email i numery tel ! :D

Zamówienie zrobiłem w niedzielę wieczorem, czyli tak jakbym zamawiał w poniedziałek.
    PC była u mnie we czwartek. Biorąc pod uwagę, że to przesyłka paletowa to szybko.
    A co do kontaktu z nimi to fakt - jest trudno.
    Ale na @ odpisują i sugeruję pisać SMS'y na tę komórkę. Gość w miarę szybko odpisuje.

• #100 30 Sie 2014 23:12
    ufo67
    Poziom 10  

putas napisał:
    Kumpel zadał mi ćwieka w sprawie zmiany taryfy na dzień/noc przy powietrznej PC
    Wysnuł taką teorię i nie wiem co o tym myśleć:

do tego jeśli masz 100% podłogówki to rozdziel CO 35*C i CWU z grzałki, COP wzrośnie jeszcze bardziej, a kumplowi postaw piwo

• #101 30 Sie 2014 23:43
    putas

Właśnie tak mam.
    100% podłogówki, CWU na grzałki (w sumie 5kW) i PC ostawioną na 38°C.

• #102 30 Sie 2014 23:54
    ufo67
    Poziom 10  

w takim razie będziesz palił w piecu przez ok. 2 miesiące. sprawdź średnie temperatury miesięczne, rozpisz tebelę w arkuszu pod Swoje parametry pracy instalacji. Będziesz miał ciekawe wnioski i chyba troszkę małą pompę

• #103 31 Sie 2014 00:30
    putas

Teoretycznie nie powinno byś źle

Ale nie podano za jakie lata są te wyliczenia, bo coś zbyt pięknie to wygląda...
    Tylko godziny słoneczne zniechęcają.
    Chyba poszukam "przyjaźniejszych" statystyk ;-)

• #104 31 Sie 2014 00:38
    ufo67
    Poziom 10  

mogą być realne. liczyłem wg danych z pogodynki z 10 lat (były trochę lepsze). pamiętaj, że to średnia miesięczna.

• Fibaro
  • #105 31 Sie 2014 10:09
    putas

Oczywiście, że średnie.
    Pamiętacie chyba 2 zimy temu jak w kwietniu leżało pół metra śniegu?
    A ja też pamiętam jak któregoś roku pod koniec marca wchodziło się już do jeziora, a w połowie kwietnia kąpiel już była nawet w pełni przyjemna.
    Średnia to średnia ;-)

• #106 31 Sie 2014 17:12
    tomleszno
    Poziom 19  

Koledzy chyba nie mogę się z wami do końca zgodzić.

ufo67

Cytat:
    do tego jeśli masz 100% podłogówki to rozdziel CO 35*C i CWU z grzałki, COP wzrośnie jeszcze bardziej, a kumplowi postaw piwo

putas
    Cytat:
    Właśnie tak mam.
    100% podłogówki, CWU na grzałki (w sumie 5kW) i PC ostawioną na 38°C.

Jeżeli grzejemy CWU grzałkami to COP takiego układu wynosi 1. Jeżeli będziemy podgrzewać CWU PC to COP nawet w najbardziej skrajnych warunkach powinien być większy od 1. Oczywiście jeżeli chcemy wyjść poza maksymalne parametry PC (60C) to pozostają tylko grzałki. Chociaż zawsze można wstępnie podgrzewać CWU pompą ciepła (zasobnik z wężownicą na dole a powyżej grzałka).
    putas czy twoja pompa nie posiada sterownika do zaworu trójdrożnego? Gdzie można ustawić sobie dwie różne temperatury pracy PC.

• #107 31 Sie 2014 17:48
    putas

Moja PC posiada wyjście do sterowania zaworem trójdrożnym, ale mój zbiornik CWU nie ma drugiej odpowiednio dużej wężownicy żeby podpiąć PC.
    U mnie PC grzeje bufor (przez wężownicę 25mb Cu18) W buforze mam drugą taką wężownicę, przez którą płynie woda z hydroforu wstępnie ogrzewając się zanim trafi do zbiornika CWU. Dzięki temu woda zanim trafi do zbiornika CWU ma jakieś 35C zamiast 15C.

• #108 31 Sie 2014 18:13
    ufo67
    Poziom 10  

[quote="tomleszno"]Koledzy chyba nie mogę się z wami do końca zgodzić.

Zakładam prace PC w godzinach 9-15. W tym czasie podloga osiągnie pełne "naładowanie". Zabraknie czasu na grzanie wody bo PV zakończy "wspimaganie" systemu.

• #109 31 Sie 2014 18:27
    tomleszno
    Poziom 19  

To jak będziesz grzać ciepłą wodę?

• #110 31 Sie 2014 18:41
    ufo67
    Poziom 10  

Mała grzałka 600W napędzana w czasie pracy PV

• #111 01 Wrz 2014 14:27
    age1
    Poziom 12  

Witam.
    Jeszcze nie widziałem na żywo pompy ciepła ( na obrazkach to i owszem ), ale za to wiem jak wygląda wnętrze lodówki.
    Wieczorową porą myślałem o wspomaganiu PC w pracy zimą. Niestety mój pomysł ogranicza się tylko do dnia.
    Zamontować w PC kabel grzejny ( okręcić rurę ) odpowiedniej długości podpięty pod 3-4 panele PV.
    Ciepło z kabla grzejnego podniesie temp pracy a tym samym sprawność układu.

np taki lub inny większej mocy

No ale niestety tylko w dzień

Na marginesie, którejś nocy wyczytałem z opisu PC, że zastosowano w niej silnik prądu stałego DC i PC przez to ma o 50 % mniejsze zapotrzebowanie na en. el.
    Hmmm silnik na prąd stały + PV może coś by z tego wyszło....

• #112 01 Wrz 2014 15:50
    putas

Pomysł teoretycznie może i dobry, ale praktycznie nie.
    Ja mam małą PC (tylko 7kW mocy grzewczej), a i tak jak załączy się wentylator to dmucha fest po byku.
    Przepływ powietrza jest tak duży, że wstawienie takiego przewodu grzewczego nic nie da - przynajmniej moim zdaniem.
    To już lepiej ten prąd z PV zapodać do sieci domowej przez inwerter i niech PC sobie z gniazdka go odbierze.

• #113 01 Wrz 2014 16:11
    kesz1979
    Poziom 11  

Ja swoja pc zainstaluje w kotlowni tylko kanaly nawiewne zrobie tak na probe :D

• #114 01 Wrz 2014 17:12
    putas

No ale takie kanały to by musiały mieś jakiś metr średnicy, żeby powietrze lekko przepływało.
    Takie 2 dziury zrobisz w ścianie zewnętrznej budynku?
    Poza tym te otwory nie mogą być obok siebie.

• #115 01 Wrz 2014 20:26
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Nie trzeba sobie kompilkowac zycia. Jesli mamy wszystkie PV pod on griem pobor przez dom
    ,grzaki, czy PC jest automatyczny. Nawet ladowanie akumulatorow przez ladowarkie dla UPS-a
    z nadwyzek jest prosty. Wyobrazmy sobie teraz, ze do wszystkich tych odbiorow robimy
    osobne obwody, sterowanie, dzielimy PV, koszmar.

• #116 01 Wrz 2014 21:08
    putas

Zrobiłem wstępny i na razie prowizoryczny monitoring pracy mojej pompy ciepła Meeting MD20D. Na razie tylko pobór prądu. Niedługo będzie pomiar temperatur w kilku punktach.
    pomiar pracy PC

• #117 03 Wrz 2014 13:26
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

Putas....tak jak z PV, teraz podjarałeś mnie na PC. Dzisiaj złożyłem dokumenty w banku, 40%dotacji. Biorę model MC30D, bo aż tak dobrze domu nie mam ocieplonego. Do tego 4 x 2300W w grzałkach, bufor z podwójna wężownicą 300l i pozostały potrzebny osprzęt. Wpinam się do istniejącej instalacji CO i wszystkie pompki zostaną wykorzystane. Grzałki będą tylko z nadwyżek z PV (założyłem na ta chwilę kolejne 2,88kWp, kolejne 2,52kWp czeka na ładną pogodę do montażu). Podwójna wężownica zostanie połączona w jedną (być może z by-passem), natomiast PC będzie na obwodzie z przylgowym czujnikiem temperatury, że jeśli temp spadnie poniżej 40* na wyjściu z bufora, to załączy PC.

• #118 03 Wrz 2014 13:40
    putas

Super, że się podjarałeś. Ale bez urazy, wolałbym, żeby to koleżanki się podjarywały mną ;-) Oczywiście żart - nie mogłem się powstrzymać.

Co do mocy PC to mocniejsza lepiej nagrzeje dom.
    Ja się zdecydowałem na słabszą bo cena (a robię za swoją gotówkę) i chcę grzać nią tylko do lekkich mrozów. Przy silniejszych to już piec węgluch niestety. No i mając słabszą PC łatwiej zaspokoić ją prądem tylko z PV - bo chcę zrobić sobie stosowne sterowanie do załączania jak PV będzie dawać odpowiednio dużo.

Na dniach dokupuję kolejne 2,5kW paneli.

• #119 03 Wrz 2014 13:47
    usmarinecoventry
    Poziom 15  

putas napisał:
    Super, że się podjarałeś. Ale bez urazy, wolałbym, żeby to koleżanki się podjarywały mną ;-) Oczywiście żart - nie mogłem się powstrzymać.

Co do mocy PC to mocniejsza lepiej nagrzeje dom.
    Ja się zdecydowałem na słabszą bo cena (a robię za swoją gotówkę) i chcę grzać nią tylko do lekkich mrozów. Przy silniejszych to już piec węgluch niestety. No i mając słabszą PC łatwiej zaspokoić ją prądem tylko z PV - bo chcę zrobić sobie stosowne sterowanie do załączania jak PV będzie dawać odpowiednio dużo.

Luz.
    Ja tak myślę że do -5* powinna dać radę, potem przejdę na groszek. Zobaczymy jak to wyjdzie, bo może do -15* uciągnie przy niskim nakładzie energii. Wszystko kwestia przeliczenia co lepsze. Po najbliższym okresie zimowym będę mógł się wypowiadać w tym temacie. Ile za taki układzik (relay), który włączy PC gdy 2,5kW przez 5 min (dowolne nastawy)?

• #120 03 Wrz 2014 14:04
    putas

Np taki, tylko, że drogi dość 315 zł RMT-101

Można by dać taki za niespełna 100zł, ale regulacja czasu tylko 20s PPM-05/16

Poza tym nowy soft do LK chyba będzie to obsługiwał. Jak dobrze pójdzie to będzie też funkcja załączenia odbiornika po przekroczeniu nastawionej wartości nadprodukcji, a nie tylko produkcji z PV. Ale to najwcześniej przełom wrzesień/listopad.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo