Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie do wkładki mikrofonowej WM-61a przedwzmacniacz? Karta dźwiękowa?

nQuartz 24 Sie 2014 10:48 948 4
  • #1 24 Sie 2014 10:48
    nQuartz
    Poziom 10  

Dzień dobry!

Chcę zbudować mikrofon do komputera na wkładce dźwiękowej WM-61a.
    Na elektrodzie czytałem, że kolega miał problem z niską głośnością tego mikrofonu

Spoiler:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2518070.html

I tutaj mam pytanie - czy zastosować przedwzmacniacz, czy jakaś tania zewnętrzna karta dźwiękowa załatwi sprawę +/- 50zł Jeśli przedwzmacniacz to czy muszę "zabulić" i kupować układ złożony z wielu komponentów, czy mogę sam zlutować coś prostego? Marzyłby mi się przedwzmacniacz z regulacją wzmocnienia :)
    Chciałbym, żeby mikrofon był dość uniwersalny, więc pracowałby w gnieździe mikrofonowym jack 3.5mm.

0 4
  • #2 25 Sie 2014 07:25
    zbychmg
    Poziom 28  

Wpisz sobie w google wzmacniacz mikrofonowy i dostaniesz sporo informacji na ten temat.

Możesz taki wzmacniacz zbudować stosując kit avt2728-wzmacniacz-mikrofonowy ok.20zł.
    Najprostszy wzmacniacz można zbudować na dwóch tranzystorach, a zasilić z portu USB,
    oczywiście przez filtr RC.
    Schemat znajdziesz na www.....

0
  • #3 26 Sie 2014 21:15
    nQuartz
    Poziom 10  

Karta dźwiękowa nie rozwiąże problemu? Zastanowię się na kit avt2728. Czy ktoś posiada sprawdzony schemat przedwzmacniacza z regulacją? Po co filtr RC w zasilaniu?

0
  • #4 29 Sie 2014 14:20
    zbychmg
    Poziom 28  

Napięcie zasilające wychodzące z USB wychodzi z przetwornicy i ma sporo zakłóceń,
    które mogą być słyszalne we wzmacnianym sygnale, który to sygnał wejściowy jest na poziomie kilku, kilkudziesięciu mV. Razem ze wzmocnieniem sygnału, wzmocnią się też zakłócenia z zasilania. Do zasilania przedwzmacniaczy stosuje się dobrze filtrowane napięcie zasilające.

A jeżeli jest to komputer stacjonarny, możesz wstawić karę z wejściem mikrofonowym,
    a, jeśli z wyjścia tej karty podasz sygnał na wzmacniacz, to jest tylko kwestia odpowiedniego wzmocnienia wzmacniacza.

Tyle, że jeżeli z karty będzie zbyt niski poziom sygnału, to przy dużym wzmocnieniu wzmacniacza, będą słyszalne duże szumy.

Dodano po 1 [sekundy]:

Napięcie zasilające wychodzące z USB wychodzi z przetwornicy i ma sporo zakłóceń,
    które mogą być słyszalne we wzmacnianym sygnale, który to sygnał wejściowy jest na poziomie kilku, kilkudziesięciu mV. Razem ze wzmocnieniem sygnału, wzmocnią się też zakłócenia z zasilania. Do zasilania przedwzmacniaczy stosuje się dobrze filtrowane napięcie zasilające.

A jeżeli jest to komputer stacjonarny, możesz wstawić karę z wejściem mikrofonowym,
    a, jeśli z wyjścia tej karty podasz sygnał na wzmacniacz, to jest tylko kwestia odpowiedniego wzmocnienia wzmacniacza.

Tyle, że jeżeli z karty będzie zbyt niski poziom sygnału, to przy dużym wzmocnieniu wzmacniacza, będą słyszalne duże szumy.

0
  • #5 30 Sie 2014 13:37
    nQuartz
    Poziom 10  

Dziękuje za odpowiedzi! Przedwzmacniacz zbuduje na avt2728.

0