Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ośła łączka A2 - Prosty generator

24 Sie 2014 14:11 2061 6
 • Poziom 6  
  Witam. Zbudowałem układ z ćwiczenia 8 z A2 oślej łączki - Prosty generator. Jest on oparty na tranzystorowym przerzutniku schmitta.Jest to układ ze zdjęcia poniżej, z tą różnicą, że pod diodą D2 niema węzła, tj pozioma i pionowa linia nie przecinają się.

  Mój problem polega na tym, że po załączeniu układu, kondensator C1 ładuje się do napięcia około 7 V i na tym zatrzymuje się cały układ - tj dioda D2 po naładowaniu gaśnie, ale kondensator C1 nie rozładowuje się. Napięcie na nim pozostaje stałe.
  Z tego co wyczytałem to kondensator po przełączeniu tranzystorów powinien zacząć się rozładowywać, potem od nowa się łądować i tak w kółko. U mnie po naładowaniu staje to w martwym punkcie.
  Na chwile obecną jestem wybitnie początkujący i nie mogę sobie z tym problemem poradzić. Bardzo proszę o pomoc.


  Ośła łączka A2 - Prosty generator
 • Poziom 35  
  Witam
  Arothq napisał:
  ale kondensator C1 nie rozładowuje się

  Kondensator powinien się rozładować poprzez R1, R7 i D3. Sprawdź czy dioda D3 jest prawidłowo wlutowana. Jak jest dobrze podłączona, to sprawdź czy dobrze podłączony jest T3, to ten bez oznaczenia.
  Pozdrawiam
 • Poziom 6  
  Układ jest zrobiony na płytce prototypowej więc niema potrzeby lutowania. Budowałem go 2 razy i dokładnie sprawdzałem. Każda z diod jest też na pewno dobrze podpięta, gdyż wszystkie świecą w odpowiednich momentach - w trakcie ładowania wszystkie trzy, a po przełączeniu tranzystorów (naładowaniu C1) świecą D1 i D3. Zgodnie z zaleceniami z Oślej dobierałem też różne wartości C1 i R1 i w żadnej konfiguracji kondensator się nie rozładowuje. Miernik wskazuje na nim potem już stałe napięcie i do dalszego przełączania nie dochodzi.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  A gdzie podłączyłeś R1? Bezpośrednio do kolektora T3 ?
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Witam
  Prawdopodobnie źle podłączony lub uszkodzony tranzystor T3. Pamiętaj, że tranzystor T3 jest inny niż T1, T2. Wymontuj i sprawdź miernikiem. Potem właściwie go podłącz. Czy wartości rezystorów masz takie jak na schemacie? A może dasz fotkę?
  Pozdrawiam
 • Poziom 6  
  Dobra, jednak nie sprawdziłem tak dokładnie. Jako T3 dałem tranzystor NPN czyli BC548. Zamieniłem go już na BC558. Kondensator się ładuje do około 4.5 V na mierniku i spada do 1.25 V mniej więcej i zaczyna się ładować od nowa.

  Dzięki wielkie Panowie i wybaczcie tak elementarny błąd.
 • Poziom 9  
  Witam.
  Odgrzewam temat. Zaczynam swoją przygodę z elektroniką i niestety też mam problem z tym układem. Wydaje mi się, że wszystko połączyłem dobrze. T1 i T2 to u mnie BC547, natomiast T3 to BC557 ( Emiter z niego podłączyłem do plusa). Gdy podłączam zasilanie, to wszystkie diody świecą i piszczy buzzer, w sposób ciągły- niestety nic się nie zmienia.
  Może zobaczycie na fotkach gdzie jest błąd.
  Czy ten "odnośnik" A obok T3 coś oznacza?
  Dodam, że mam wersję schematu z 2001r. a napięcie z zasilacza to 15 V albo 5,5V (takie 2 akurat mam do wyboru)

  Ośła łączka A2 - Prosty generator Ośła łączka A2 - Prosty generator Ośła łączka A2 - Prosty generator