Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG FLATRON M2362D - miganie świetlówek

PC_maniak 24 Sie 2014 14:23 2580 3
  • #1 24 Sie 2014 14:23
    PC_maniak
    Poziom 12  

Witam,

Nie naprawiam TV zawodowo, ale zdarzył mi się monitor-TV FLATRON M2362D syna, który postawił na niego krzyżyk.
    Postanowiłem go naprawić.
    Monitor nie dawał oznak życia. Napięcia z zasilacza (PLLM-M901B) były zaniżone: w linii 5,2V było 1,10 - 1,40V,
    w linii 16,4 było 6,94V max. Napięcia pulsowały w zakresie swoich poziomów. Dioda STANDBY nie świeciła.

LG FLATRON M2362D - miganie świetlówek LG FLATRON M2362D - miganie świetlówek

Płytka od strony elementów - mniej więcej - w oryginale jest bardziej rozbudowany filtr sieciowy,
    od strony druku identyczna.

Wymieniłem wszystkie elektrolity na ESR 105 (profilaktycznie) mimo iż zewnętrznie były bez zastrzeżeń,
    STR-W6253, TL431, transoptor. Bez zmian. Więc wymieniłem mosfety P605 - 2 szt i przelutowałem luty za
    wyjątkiem większości SMD (brak HOT-AIR). Bez zmian. Pod sztucznym ociążeniem również.

Z powodu braku startu STANDBY przejrzałem otoczenie transoptora i STR-a. Wymieniłem diodę 1N4007 przy trasoptorze,
    oraz podstawiłem diodę zenera 5,1V pod zenerkę SMD zaznaczoną czerwoną ramką na zdjęciu powyżej.
    Telewizor z wypiętą matrycą (taśmą sygnałową) ruszył, świetlówki się zaświeciły a napięcia przyjęły oczekiwane wartości (5,18 i 16,18(?)V)
    i całość zachowywała się stabilnie, łącznie z podświetleniem.

Po podłączeniu matrycy (taśmy sygnałowej) TV wykonuje start, świetlówki na moment się zapalają i gasną i tak w kółko.

Problem w tym, że nie wiem (nie mam pewności) co do wartości tej zenerki SMD. Kod paskowy jest na tyle nieczytelny,
    że nie można jednoznacznie odczytać kolorów. Wydaje mi się że są tam paski brązowy (czerwony), fioletowy (szary, niebieski),
    zielony. Dioda oznaczona na PCB - ZD102 (nie mogę zdobyć schematu).

Może ktoś wie na jakie napięcie powinna być ta dioda?

Na Elektrodzie w jednym z postów i w innym zasilaczu

Link

podstawiona była zenerka 4,7V przy tym samym układzie STR. Z braku pod ręką takiej wlutowałem 5V1. Czy to robi taką różnice?

0 3
  • #2 24 Sie 2014 17:24
    dzimi
    Moderator

Może na początek sprawdź świetlówki oraz trafa inwertera.

0
  • #3 24 Sie 2014 23:05
    PC_maniak
    Poziom 12  

Już poprawiłem tekst w moim z pewnością nieścisłym poście, z którego Kolega mógł zrozumieć że do inwerterów podłaczyłem świetlówki zewnętrzne. Na czas próby odłączyłem taśmę sygnałową, natomiast świetlówki monitora wpięte były pod zasilacz i świeciły stabilnie.
    Po podłaczeniu taśmy sygnałowej monitor włączył się bez uruchamiania z klawiatury sensorowej i efektem było miganie świetlówek.

dodane:

Z mozaiki dorysowałem do poniższego schematu diodę ZD102 i rezystor R (o ile dobrze pamiętam) 42k lub 46k

LG FLATRON M2362D - miganie świetlówek

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam

0
  • #4 25 Sie 2014 17:23
    PC_maniak
    Poziom 12  

Po podstawieniu zenerki ZD102 - 4V7 500 mW telewizor pracuje prawidłowo.

Dziękuję za poświęconą uwagę.

Temat zamykam.

0