Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei - Internet LTE z Play

24 Sie 2014 15:34 9867 38
  • Poziom 9  
    Witajcie,

przeprowadziłem się do innego miasta i nie mam możliwości podłaczenia internetu po kablu. Niestety żaden z dostawców nie świadczy usługi pod wskazanym adresem. Zastanawiałem się nad internetem radiowym, ale kumpel mi odradza, a cena za prędkość 10mbit/s to 100 zł/mc. Zainteresowałem się ofertą LTE, ponieważ i zasięg w całym mieście jest i cenowo nie wygląda to tak źle.

Przyszło testować mi LTE cyfrowego polsatu i się załamałem. Rozłącza, chodzi niestabilnie, i momentami strasznie wolno. Już chyba Aero, który mam obecnie.

Znajomy posiada LTE z play-a + mobilny router i chodzi mu bardzo dobrze.

Ja potrzebuję internetu przede wszystkim do prowadzenia firmy w domu (sklep internetowy oraz jego zarządzanie) + standardowe przeglądanie stron.

Zainteresowałem się ofertą playa ponieważ mają nieograniczony transfer danych przez cały okres trwania umowy. Co jest dla mnie bardzo ważne.

Ich oferta to 37,99 zł/mc bez urządzenia i 62,90 oraz 72,90 odpowiednio z routerem mobilnym oraz z routerem biurowym.

Czym różni się ten router mobilny od routera biurowego oprócz tego, że pierwszy jest przenośny a drugi nie?

Który jest bardziej wydajny i lepiej by mi posłużył jeśli chciałbym również podłączyć przez wifi tablet, drukarkę, TV?

Podpisując umowę z play bez urządzenia, mógłbym sobie samemu zakupić taki router biurowy albo router mobilny, ale czy musiałbym dokupić jeszcze do tego modem czy te routery mają już slot na kartę sim?

Oferta play

http://dlafirm.play.pl/oferta/play-internet/play-online/

Przykładowo:

Podpisuję umowę z play na internet LTE bez urządzenia, kupuję router http://olx.pl/oferta/router-huawei-lte-CID99-ID6PZrf.html#499c71a112

wkładam do niego kartę sim i cieszę się internetem w całym domu? Czy muszę kupić jeszcze modem do tego?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 11  
    wydaje mi się że tak to będzie dawać ci saygnał na całę mieszkanie potrzeba Ci tylko odbiorników
    On ma blokadę na plusa musisz kupić bez sim locka
  • flexghzflexghz
  • Poziom 15  
    Plus nie zakłada blokad, ale na zdjęciu jest naklejka CP. Sprzedający raczej będzie miał problemy, bo tam nie dostaje się sprzętu na własność...
    Natomiast zanim zdecydujesz się na abonament sprawdź zasięg na kartach prepaid. Fakt że u znajomego działa dobrze nie musi oznaczać że u Ciebie będzie podobnie.
    Sygnał najlepiej testować na zewnątrz w odległości do 10m od miejsca przeznaczenia routera(zakładam że to dach, sąsiad mieszkający wyżej), bo dokładając antenę będzie to właśnie tyle.
    Same urządzenia można dość swobodnie komplikować. Mi zależało na okresowej mobilności, więc wziąłem Huawei E3272 z 2GB starterem(za 199zł w Play) i do tego będę kupował jakiś router na 5GHz(u mnie w mieście nie ma już miejsca w 2.4) i być może antenę jak już u mnie Play wystartuje z LTE...
    Całość oczywiście jest kosztowniejsza niż urządzenia w linkowanej ofercie, ale i możliwości większe, a wypinając modem internet zabieram z sobą...
    Tak że jest nad czym się zastanawiać :)
  • Poziom 9  
    Sąsiad mieszka zaledwie 50 metrów dalej, myślisz że sygnał aż tak może się różnic? Jest to prosta ulica domków wielorodzinnych a cały nadajnik LTE znajduje się jakieś 1000m od naszych domów.

Dziwi mnie to dlaczego ten internet z cyfrowego polsatu chodził aż tak źle, i to nie tylko mi, bo znajomym z naszego miasta również kiepsko chodziło. Obecnie mam podłączony modem play-a z kartą Aero, tak więc wydaje mi się, że nie jest on przystosowany do LTE czyli sprawdzę tylko możliwości 3G? Wydaje mi się, że play oferuje okres próbny dla swojego internetu, który trwa 7 dni.

Czym się różnią między sobą te dwa routery oprócz tego, że jeden jest stacjonarny a drugi mobilny?

http://olx.pl/oferta/nowy-mobilny-router-huaw...oryginal-okazja-CID99-ID6NYrf.html#ae5f46da6e

http://olx.pl/oferta/router-huawei-lte-CID99-ID6PZrf.html#499c71a112

Jaką byście polecili mi konfigurację sprzętową w dobrej relacji cena/jakość?
  • Poziom 15  
    Moze to byc spowodowane obciazeniem nadajnika, lub odlegloscia od nadajnika lub jednym lub drugim. Na mala moc nadajnika moze pomoc wzmacniacz sygnalu GSM. Do kupienia na allegro.

Na obciazenie nadajnika nic nie poradzisz.
  • Poziom 9  
    a jaką konfigurację sprzętową polecacie?
  • Poziom 15  
    Może, ale nie musi. Jak to dobry sąsiad to zaproś go z modemem na testy.
    Przy tym drugim urządzeniu piszą dziwne rzeczy jak prędkość 100/50 i blokada simlock.
    Może to niewiedza wystawiającego i stąd taki opis, a może to nie Huawei B593s-22, a jakiś inny Huawei B593, bo naklejka na zdjęciu jest nieczytelna...
  • Poziom 9  
    Dobry sąsiad. Zaproszę go na testy. Powiedzcie mi co byście polecali do tego LTE? Jaki router, jaką antenę?
  • Poziom 15  
    No znalazłeś 2 routery. Jeśli to pomyłka w drugim linku i urządzenie to B593s-22 to obie propozycje są fajne, po prostu różnią się przeznaczeniem. Czy będzie potrzebna antena... Nie wiadomo bez testów.
  • Poziom 9  
    do tych dwóch routerów nie będę potrzebować modemu, bo mają one wejście na kartę sim prawda? A znajomy dziś przyjdzie ze swoim mobilnym routerem.
  • Poziom 15  
    Tak(za mało znaków, by wysłać odpowiedź)......................................................................................................................................
  • Specjalista Sieci, Internet
    Podaj dokładną lokalizację to sprawdzę jak z zasięgiem LTE Plusa i CP u ciebie. Zlokalizuję najblizsze BTS-y LTE1800 Mobylandu( Plus i CP) oraz Play.Zanim podpiszesz umowę zapoznaj się z regulaminami http://www.plus.pl/documents/16/1130059/04+08...POWER_LTE_Internet_dla_Firm_z_modemem_lub_rou i http://dlafirm.play.pl/resources/pdf/2014/Reg...-UNL-dla-Firm-na-zawsze-tylkoSIM_18082014.pdf To podstawa. W Plusie opłaca się brać oferty ze sprzętem( B-593s-22), w Play oferta tylko bez sprzętu.Routery są za drogie i nie oferują stacjonarnegoB-593s-22. Oferowany przez nich MF-28d jest słaby i problematyczny.B-593s-22 jeśli weźmiesz Play kupisz za 300-350 zł. To dobry router do zastosowań stacjonarnych. Ewentualnie D-Link DWR-921. Jeśli chcesz połączyć mobilność z użytkiem domowym to kup zestaw modem LTE+router z nim zgodny. W domu korzystasz z zestawu, na wyjeździe używasz modemu LTE. Oczywiście zrób testy Play.Tak z ciekawości na jakim sprzęcie testowałeś LTE w CP?W internecie mobilnym musisz się liczyć z koniecznością zastosowania anteny zew.na wybrane pasmo.
  • Poziom 9  
    lokalizacja - 06-500 Mława, ul. Platynowa 27.
    Obecnie najbardziej zależy mi na internecie stacjonarnym. Jeśli chodzi o mobilność to na razie mam Aero i to mi wystarcza. Ewentualnie w przyszłości dokupię sobie modem, który będzie kompatybilny z routerem. Dzisiaj prawdopodobnie przeprowadzę testy play-a. A jeśli chodzi o cyfrowy polsat to wziąłem na okres próbny huawei ale nie pamiętam modelu.
    Ile kosztuje taka antena zewnętrzna?
    Jeśli zakupisz B-593s-22 to nie potrzebujesz modemu.Ma wbudowany, obsługuje wszystkie obecne i przyszłe technologie polskich operatorów. W Mławie masz zarówno zasięg LTE1800 Plusa/CP i Play. BTS-y LTE1800 Mobylandu;ul.Lelewela5, Zachodnia.LTE 1800Play ul.Lelewela5 i Powstańców Styczniowych 3. Przy takich odległościach powinieneś mieć zasięg bez anteny, ewentualnie na zewnątrz.Na takie odległości wystarczy antena 10dBi DUAL LTE na 1800MHz http://www.cybertech.com.pl/p111,antena-lte-4...i-mimo-do-huawei-b593-d-link-dwr-921-lte.html Jak wyglądały te testy w CP? Mierzyłeś poziom sygnału, prędkości itp. Korzystałeś z modemu, routera MiFi czy innego sprzętu,kiedy je robiłeś?
  • Poziom 9  
    właśnie przetestowałem play-a kumpla z routerem e5372 huawei. Router przy laptopie ping 20ms, prędkość wysyłania i pobierania ok 10mbit/s. Router w drugim pokoju ping ok 30ms, prędkości tylko ciut gorsze. Router na 1 piętrze a ja na dole, sygnał 3/5, ping 41ms. Prędkości ok 4-6 mbit. Wrażenia bardzo pozytywne.

A jeśli chodzi o CP to korzystałem z modemu, który podłączyłem pod laptopa. Testowałem to tydzień temu.
    Spróbuj z modemem wystawionym na zewnątrz.
  • Poziom 9  
    a dlaczego na zewnątrz? To coś zmieni?

Dodano po 5 [minuty]:

a jaki lepszy router polecicie zamiast e5372?
  • Poziom 15  
    A do czego. Do domu został już wymieniony, przenośny wymieniasz Ty. O USB pisałem ja...
  • Poziom 9  
    Witam i próbuję podczepić się pod temat, matek udziela precyzyjnych rad, a ja jestem ciemny jak przysłowiowa tabaka w rogu i im więcej przeglądam forum tym gorzej.
    Co mam.
    1. Internet od lokalnego dostawcy Platkom 60 zet/mc.
    2.Dwa komputery stacjonarne, sporadycznie laptop i dzieci korzystają z wifi na dwóch telefonach.
    3 Ruter D-Link DIR-300 i antena na maszcie 9 metrowym.
    4. Abonament Play Formuła Rodzina 4.0 (na dwa lata,chodziło głównie o połączenia komórkowe) a w nim 10 GB
    5.maszt Play Play (26006) ID: GAR4450 Trojanów, Trojanów 20, dz. nr 59/4 w odległości 10 km położony 50 m wyżej niż mój dom Wola Życka 57
    Pytania:
    1 Jaki ruter, modem, antena?
    2 Nie chciałbym przepłacać, ale chyba warto, żeby działało w LTE, jeśli nie teraz to w przyszłości
    3 A może Areo2
    Z tego co wyczytałem to może na razie modem E-3276 lub E-398 do jednego komputera, sprawdzić jak chodzi, ewentualnie dorzucić antenę, a z czasem ruter.

Pozdrawiam
    Wg.mapy zasięgu Play jesteś na krawędzi zasięgu LTE1800Play.Do BTS-a faktycznie 10 km.Warto by zrobić test tego LTE w twojej lokalizacji.Możesz wziąć na próbę np.E-5372 w Play i potestować na zewnątrz.Ewentualnie pozostanie 3G. Zarówno do LTE1800 jak i 3G na UMTS900 potrzebna będzie antena zew. Inna na 1800MHz do LTE i na 900MHz do 3G. Docelowo po testach możesz kupić modem, router z wbudowanym modemem i antenę na wybrane pasmo. BTS UMTS900 Aero2 też w Trojanowie.
  • Poziom 9  
    Dziękuję. W tym tygodniu jadę do play i biorę modem. Zastanawiam się czy podpisać umowę z większą ceną bo z modemem i po testach w ciągu 7 dni zwrócić (tracę 30 zet za aktywację). Zwracam niezależnie od wyników, bo jak pisałeś matek w Play nie opłaci się oferta ze sprzętem, Czy może zaryzykować i od razu kupić modem ze starterem, może coś się uda ściągnąć, najwyżej poleży rok czy dwa. A może wykorzystam w T-mobile, nadajnik w odległości 900 m widzę z okna.
  • Poziom 9  
    Mam Huawei E3272 na 7 dni (aktywacja 9 zł, wcześniej wprowadzono mnie w błąd). Wyświetla mi połączenie UMTS 4 kreski, ale potrafi zejść do jednej, bywa HSPA i HSPA+ na cztery kreski. To wszystko dzieje się gdy laptop stoi w pokoju na poddaszu (najczęstsze miejsce pracy). Wędrując po poddaszu i wokół domu nie widziałem większych różnic. W czasie wędrówki po poddaszu czasami mignął LTE.
    Co dalej? Laptop stoi przy oknie skierowanym w stronę masztu, dom przykryty blachodachówką. Przy oknie mogę wystawić maszt na którym mógłbym umieścić antenę około 5 m wyżej od teraźniejszego położenia modemu.
    Zamierzam oddać ten modem i kupić normalnie, wykorzystałbym go w ramach internetu Formuła Rodzina 10 GB, z Waszą pomocą powalczyłbym z zasięgiem i po jakimś czasie zdecydował czy rezygnować z dotychczasowego dostawcy.
    Dobrze kombinuję??????
    Jeśli tak to jaki modem kupić (ten co mam), czy coś innego? Co dadzą anteny?
    Dobrze by było gdyby ten modem ciągnął Areo2 (ale to w dalszej kolejności).
  • Poziom 15  
    Wejdź na dach, balkon, dwór gdzieś wyżej i sprawdź. Blacha nie jest najlepszym przewodnikiem dla fal radiowych :) Antena w możliwie najwyższym punkcie skierowana na BTS pomoże stabilizując nieco sygnał(tam są większe anteny, niż w modemie USB).
  • Poziom 9  
    Łażenie po dachach i drabinach nie zmienia wielkości sygnału. komputer stacjonarny stoi przy oknie szczytowym, płaszczyzna okna i szczytu jest prostopadła do kierunku na BTS, a więc blacha nie ekranowała, w innych miejscach laptop wystawiałem na zewnątrz przez okna dachowe, praktycznie bez zmian.
  • Poziom 15  
    No nikt nie wie jak wygląda Twój dom lepiej od Ciebie... Nad anteną można by się zastanawiać gdyby był szczątkowy zasięg, a czy "mignął" można zaliczyć do szczątkowego zasięgu...
    Zrobisz jak i co zechcesz, ja tylko proponowałem sprawdzenie zasięgu tam gdzie można by zamontować antenę...
  • Poziom 9  
    Czytam fora i "walczę" nie do końca rozumiejąc co robię. Za rady i krytykę dziękuję.
    Wg speedtest.net osiągnąłem tylko pobieranie od 0,5 do 2,5 Mb/s wysyłanie 0,2Mb/s ping 60, 70 a był i 300 na oknie PLAY Oline koło antenki napis DC HSPA+, wgrałem Top netinfo i po różnych próbach ustawienia mam w oknie PLAY koło antenki dwie kreski i LTE PLAY (poziom sygnału 36%) a na top netifo parametry połączenia: play UMTS Moc sygnału -89dBm, 38% CSQ12
    Za to na speed test pobieranie od 10 do 20 Mb/s wysyłanie 0,5 ping 33
    Modem odsunąłem od stacjonarnego z 50 cm na kablu USB.
    Pytanie co można dalej kombinować?
    Myślę, że warto wejść tylko jakim sprzętem?
    No to mamy już jasność.Udało ci się połączyć z LTE Play. Parametry sygnału niskie ale trudno oczekiwać lepszych w tych warunkach. dobrze, że w ogóle zadziałało.TNI tak ma, żle pokazuje to LTE jako UMTS.Teraz pora przejść do konkretów. Tak jak pisałem w Play warto brać umowę tylko SIM a sprzęt kupić samemu. Albo wziąć http://www.play.pl/oferta/kampanie/router_tablet/ Ponieważ E-5372 to router mobilny i nie nadaje się do zastosowań stacjonarnych 24/7to sprzęt warto sprzedać i kupić B-593s-22 do tego celu. Na Allegro te z Plusa/CP chodzą już za ok.350 zł. Wtedy masz rozwiązany problem sieci domowej. Ewentualnie kup modem E-3276 lub E-3272 . Ten drugi w salonie Play , oferta z 2GB na kartę kosztuje 199 zł. Tylko nie bierz w ofercie, która teraz masz bo przez dwa lata zapłacisz za niego 24x20 zł=480 zł, a to gruba przesada. Oddaj po testach i bierz tylko SIM lub ten zestaw z linka na handel( wart ok. 900 zł). Do tego oczywiście antena DUAL LTE 15dBi. Do E-3272, E-3276 ta http://allegro.pl/antena-lte-4g-mimo-15dbi-modem-huawei-e3276-e5170-i4502743568.html do B-593s-22 taka http://allegro.pl/antena-lte-4g-dualna-15dbi-modem-huawei-b593-10m-i4497427506.html
  • Poziom 9  
    Serdeczne dzięki matek "za już" i prośba o "jeszcze".
    Oferta z tabletem odpada, niehandlowny ze mnie gość, B-593s-22 widzę na allegro od 600 zet, na olx już od 450 + przysyłka, do tego antena za 200 zet i starter 20 zł. W sumie prawie 700 zł jednorazowo (trochę ciężko po wakacjach i szkolne wyprawki dla dzieci).
    E-3272 200 zł ze starterem, antena 200 zł, niewiele przekraczam 400 zł na początek. Nie mamy wielkiego parcia na sieć, więc ruter zostawiamy na później (jaki i za ile).
    Przemyślę, jeśli coś pominąłem proszę podpowiedzieć.
  • Poziom 9  
    Czytając Twoje posty matek znalazłem wypowiedź (27 sierpnia do henryk5pio), że B593s-22 to dużo lepsze rozwiązanie, w innych postach także daje się zauważyć, że bardziej doceniasz to rozwiązanie niż E3272 + ruter. Odniosłem wrażenie, że powodem jest Hilink na tym modemie i że utrudnia to pracę z ruterem i możliwości wpływania na łączność. Jeśli tak to poluję na B593s-22, najwyżej trochę poczekam na dopływ gotówki.
    Jeśli mam rację to proszę o potwierdzenie.
    Jeśli chodzi o B-593s-22 to wkładasz kartę , odpowiednio konfigurujesz i jak masz dobry sygnał możesz zapomnieć, że masz router. Jeśli chodzi o zestaw z E-3272 to po pierwsze potrzebuje dobrego zasilania na USB. Po drugie jeśli to HiLink to problemem podwójny NAT( na modemie i routerze). Z tanich routerów trudno znaleźć współpracujący z nim dobrze. Stąd zmiany FW w produktach TP-Linka na Gargoyle i stosowanie aktywnego HUBA.Rozwiązaniem jest zastosowanie routerów DOVADO ale kosztują 400-600 zł. CP wprowadził D-Linka DWR-116 do tych modemów ale na razie brak o nim opinii. Kosztuje ok. 150zł. Stąd polecam B-593s-22 , który jest odpowiedni dla przeciętnego użytkownika.