Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smartfon z WP8.1 do 1000 PLN

24 Sie 2014 18:27 1497 15
  • Poziom 9  
    Witam

Piszę na tym właśnie forum, gdyż wiem, że otrzymam konkretną pomoc lub naświetlicie mi sprawę bardziej niż ja sam mógłbym to zrobić :)

Zacznę od opisu zgodnego z INSTRUKCJĄ tematów dotyczących tego działu forum.

1. Nowy/używany.
    2. Jaką markę/model preferuję lub używałem do tej pory.
    3. Budowa: standardowy, klapka, rozsuwany.
    4. System operacyjny: symbian, android, windows, inny.
    5. Klawiatura powinna być: standardowa, qwerty, dotykowa.
    6. Wielkość wyświetlacza.
    7. Do czego głównie potrzebny będzie telefon.
    8. Na jakich funkcjach zależy mi najbardziej.
    9. Jakie funkcje są mi całkowicie zbędne lub też mniej ważne.
    10. Warunki/miejsca w których głównie będzie użytkowany telefon.
    11. Założony budżet.
    12. Inne wymagania.

----------------------------------------------------------------------

Pkt.1 - Telefon musi być nowy
    Pkt.2 - Używałem do tej pory 2 Nokie (stare-klasyczne), smartfon Samsung Galaxy Ace, a myślę o Nokii na Windows Phone
    Pkt.3 - Budowa standardowa, jak to smartfon
    Pkt.4 - OS: Windows Phone 8.1
    Pkt.5 - Klawiatura dotykowa - wyświetlana
    Pkt.6 - Wyświetlacz nie większy niż 5 cali
    Pkt.7 - Telefonu używam głównie do rozmów, smsów, zdjęć, filmowania, mapy-wyznaczanie tras-jazda rowerem, bardzo bardzo bardzo sporadycznie muzyka/filmy oraz www czy radio
    Pkt.8 - Funkcje potrzebne: dobry aparat (foto/video), niezawodność i szybkość działania, prostota pozbawiona zbędnych wodotrysków, dobra bateria niewymagająca ładowania codziennego czy nawet co trzeci dzień (Swojego 4-letniego Samsunga ładuję minimalnie co 3-4 dzień mojego użytkowania)
    Pkt.9 - Funkcje zbędne: gry, nadmierna ilość słuchania muzy - serfowania po www - oglądania filmów etc.
    Pkt.10 - Warunki użytkowania: hmmmm moja kieszeń :) a tak na poważnie to użytkowanie zawsze w pokrowcu / bądź tam zawsze przechowywany bez żadnych extremalnych warunków typu wpadanie do wody, używanie podczas deszczu narażony na bezpośredni kontakt z wodą czy piaskiem etc.
    Pkt.11 - Budżet: 1000 PLN pewniak, ew. 1300 PLN max maxów, choć wolałbym zmieścić się w 1000 PLN
    Pkt.12 - Inne wymagania: dobra bateria by nie było tragedii ładowania codziennie lub co drugi dzień bo to dla mnie paranoja, a naczytałem się takich opinii również lata temu o swoim Ace, a przy moim użytkowaniu spokojnie 3-4 dni działa o ile nie zachcę mi się strzelać dużej ilości zdjęć i filmów :)

Myślę, że ułatwiłem ew. pomoc doświadczonych Koleżanek/Kolegów. Sam nie znam się za dobrze na tym temacie prócz tego co sam doświadczyłem ze swoim modelem,
    z którego w sumie jestem zadowolony, gdyby nie bardzo częste ścinki, dość przeciętne foto i słabe video z bólem 480p - 20kl/s.

Generalnie myślę o Lumiach, ponieważ podoba mi się ich stylizacja, Windows 8.1 oraz co jest dla mnie mega zaletą, darmowe offlinowe mapy całej Europy + GPS Glonassa.

Dziekuję za oby liczne wypowiedzi i ciekawą dyskusję.

Pozdrawiam
    Dav
  • Poziom 28  
    Witam
    Lumia 925. Można jeszcze kupić nowe, w cenie w okolicach 1000 zł. Myślę, że powinna zaspokoić twoje oczekiwania. Fabrycznie ma wprawdzie WindowsPhone 8.0, ale dla wszystkich polskich operatorów jest już dostępna aktualizacja do 8.1
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Faktycznie w tym przedziale cenowym to najlepszą opcją wydaje się być Nokia Lumia 925. Gdybyś miał trochę wyższy budżet to zaproponowałbym Lumia 1020, ale do 1k zł to 925.
    Jedna z lepszych konstrukcji Nokii w ostatnich latach. Poza tym poczytaj sobie te komentarze http://www.skapiec.pl/site/cat/200/comp/7220154_komentarze/
    W większości przypadków są pozytywne.
  • Poziom 9  
    Witam

Przyznam się szczerze, że właśnie o tym modelu myślę. Jest najlepiej wykonany, najbardziej elegancki i ma najciekawsze parametry, prócz jednego. Bardzo się obawiam o wytrzymałość baterii. W testach na gsmarena - battery test - wypada bardzo słabo. I to jest mój jedyny problem z tym telefonem. Kosztuje niestety średnio 1300 PLN i jedynie na Allegro można go dostać z przesyłką za 1000 PLN, ale aż tak nie chcę ryzykować z takim kosztem i tym serwisem :) Ale jak mówię... kwestia baterii to jedyna obawa i ala minus w tym telefonie, jeśli chodzi o mnie.

Pozdrawiam
    Dav

Dodano po 12 [minuty]:

Dodam jeszcze, że bardzo często piszą o tym właśnie modelu, że ma kiepściutki zasięg, prawdopodobnie przez aluminiową oprawę, która to antena jest poprowadzona właśnie w tej aluminiowej oprawie :) Więc nie rozumiem tego fenomenu złego zasięgu. Tak na dobrą sprawę ten telefon jest idealny poza właśnie tymi dwoma ALE... wytrzymałość na jednym ładowaniu - słaba bateria w testach (nie moich niestety) i problem z zasięgiem (również nie moje testy), lecz duża ilość takich komentarzy zmusza do myślenia niestety.

Bo rozszerzając poszukiwania smarta w podobnej cenie pozostaje chyba tylko, pomijając już ograniczenie systemowe, LG G2 mini oraz Sony Xperia SP, które w testach na gsmarenie w battery test mają kolejno 76 h !! i bodajże 60 h, więc sporo dłużej mogą wytrzymać. I ten fakt już nie jest zupełnie bez znaczenia niestety. Zatem stoję przed niezłym dylematem. Gdyż za cenę do 1300 PLN mogę mieć smarta, który naprawdę bardzo mi się podoba (włącznie z systemem, którego prawie wszyscy hejtują :) ) oraz niestety lepsze/wytrzymalsza bateria i być może również zasięg smarty z Androidem, za którym średnio przepadam ze względu na zbyt naszpikowany wodotryskami interface.

Jakie macie własne spostrzeżenia w tych kwestiach? Ktoś może ma Lumię 925 i może coś o nim wspomnieć?

Dzięki
    Pozdrawiam
    Dav
  • Poziom 28  
    ChromosomXY napisał:

Jakie macie własne spostrzeżenia w tych kwestiach? Ktoś może ma Lumię 925 i może coś o nim wspomnieć?

Ja mam. Co prawda dopiero kilka dni, więc o baterii na razie się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o słaby zasięg, to powiem tak: to są bujdy. Wcześniej używałem Lumii 720 i widzę, że 925 nie odbiega od niej (no, poza tym, że najczęściej działa w LTE) jeśli chodzi o czułość. A jak chcesz, to za jakiś tydzień napiszę jak wygląda sprawa baterii. Bo na początku wiadomo, zużycie energii jest większe, bo się w nowym telefonie ciągle coś ustawia i zmienia, albo bawi funkcjami...
    Generalnie spodziewam się, że jak już zacznę używać L925 w zwykły dla mnie sposób, to bateria będzie wytrzymywała tyle co w L720, gdzie ładowałem telefon co trzy i pół doby, przy zapasie energii jeszcze na 12 godzin. No, ale mówię - to się okaże gdzieś za tydzień. Na marginesie: ciekawi mnie, jak wpłynie na czas działania praca w LTE. Będąc na wakacjach, gdzie miałem tylko zasięg 2G przekonałem się, że może to znakomicie wydłużyć czas działania telefonu. Wtedy mojej L720 starczało baterii na pięć i pół doby...
    Co do zakupu - ja telefon kupiłem właśnie na Allegro z wysyłką. Oczywiście zawsze wolę w takich sytuacjach odebrać telefon osobiście, ale ja chciałem biały, a w Warszawie był jakiś pomór na białe L925, a te co były to były z Orange, a ja z kolei nie chciałem ich logo na obudowie. Tak więc po przeglądaniu ofert, czytaniu opinii i rozmowach telefonicznych zdecydowałem się kupić telefon z Krakowa. I jest ok.
    A, przy okazji - na stronie Nokii można sprawdzić, czy dany telefon jest na gwarancji w Polsce wpisując numer IMEI.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam

Ja swojego wysłużonego Samsunga używam tylko na sieci 2G i po upływie 4 lat nadal potrafi mi wytrzymać te 3-4 a nawet 5 dni przy moim sposobie wykorzystywania go, gdzie np. taką sieć i pakiety danych włączam tylko kiedy mam dostęp do sieci wi-fi i tylko wówczas pakiety mam włączone by sprawdzić pocztę, zassać mmsa itd. Dlatego tutaj bardzo jestem ciekaw jak wygląda kwestia baterii. Lumię 720 również sprawdzałem na testach gsmareny w batery teście pod kątem jej wytrzymałości. I z tego co znalazłem... to właśnie Lumia 720 ma największy czas działania na baterii ze wszystkich modeli trzycyfrowych, bo aż 60 h, podczas gdy Lumia 925 osiąga wynik 43 h, jak wspominałem w poście wyżej. Stąd moje wahania. Z Lumii lepsze wyniki osiągają tylko lumie czterocyfrowe z panelem 6cali (np. Lumia 1320 - 107h!! ew. 4.5cala Lumii 1020 - 61h), co mnie osobiście dziwi troszkę, że takie duże klocki potrafią sporo dłużej wytrzymać od mniejszego modelu z amoledem, gdzie tylko aktywne pixele zaciągają energię w odróżnieniu od "standardowych" TFT czy IPSów. Więc albo faktycznie bateria jest przeciętnie słaba... albo użytkownicy opisujący fakt słabiutkiej baterii po prostu siedzą i bawią się nim jak laptopem hahaha
  • Poziom 28  
    Też czytałem testy na gsmarenie i dzięki nim wybrałem na mój poprzedni telefon Lumię 720 (choć przy swoim wyborze kierowałem się nieco innymi kryteriami niż ty, to czas pracy też był - i jest- dla mnie ważny). Więc ta 720-ka, jesli chodzi o czas pracy na baterii była by bardzo dobrym wyborem, weź jednak pod uwagę, że teraz właściwie już nie można kupić nowej L720. Te co są sprzedawane jako nowe, to są urządzenia powystawowe, po serwisowe (może refurbish), z gwarancja serwisową a nie producenta, albo wysyłka jest z Chin... Ja bym w to nie wchodził.
    Pozdrawiam
    PS. Lumię 1020 też brałem pod uwagę i była silnym kandydatem (jednym z ważniejszych moich kryteriów był aparat), jednak nie zdecydowałem się na nią z powodu wystającego aparatu z tyłu. A ja lubię gładkie smartfony. Choć te 41MPx i długi czas pracy kusiło... ;-) A Lumia 1320, no to zobacz jaki ma akumulator: 3400 mAh...
  • Poziom 9  
    A co Cię skłoniło do przejścia z 720 na 925?

Dodano po 4 [minuty]:

Tak ma świetny czas pracy, ponad 100h ale i cena też jest świetna :)

Dodano po 1 [minuty]:

Tak na marginesie... Lumia 925 też ma leciutko wystający aparat, choć nie tak jak 1020, ale jak w sklepie założyłem na nią pokrowiec ala book, chyba tak to się nazywa, to pięknie się to chowa i nic nie zagraża szkiełkom.
  • Poziom 28  
    Tak w ogóle to nie zmieniałbym, ale moja Żona zgłosiła zapotrzebowanie na smartfona (potrzebuje map i nawigacji). Chciałem jej też kupić L720, ale po przejrzeniu ofert okazało się, że te Lumie to takie podejrzane, jak pisałem wcześniej. Więc ustaliliśmy, że Żona weźmie mój, a ja kupię drugi. No i rozpocząłem poszukiwania.
    W ogóle, gdyby mnie było stać, kupiłbym L930 :D Jest piękny...

Dodano po 1 [minuty]:

ChromosomXY napisał:
    Tak na marginesie... Lumia 925 też ma leciutko wystający aparat, choć nie tak jak 1020, ale jak w sklepie założyłem na nią pokrowiec ala book, chyba tak to się nazywa, to pięknie się to chowa i nic nie zagraża szkiełkom.

Tak jest, i mnie takie wystawanie nie przeszkadza - a ja z kolei lubię futerały typu wsuwka.
  • Poziom 9  
    Fakt, Lumia 930 to już niezła cena :)

Dodano po 6 [minuty]:

Jak się tak patrzę na testy http://www.gsmarena.com/battery-test.php3 to narzuca się na myśl automatycznie stwierdzenie: masz więcej pieniążków, kupujesz lepsze, szybsze z większą mocą obliczeniową, nowocześniejsze, które dłużej żyje na jednym ładowaniu. Masz mniej pieniążków, kupujesz bardziej budżetowo z mniejszą mocą obliczeniową, czyli działa krócej hahaha Toż to nielogiczne :) Ale jak widać logika też podlega ludziom, których na to stać :)

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Witam ponownie

Ponieważ sam zaproponowałeś króciutką recenzję z żywotności baterii, to powiem, że bardzo dziękuję za Twą uprzejmość i z wielkim zainteresowaniem czekam na Twoją opinię co do baterii, zasięgu i ogólnych wrażeń z użytkowania w porównaniu z 720-tką. Sam przyznam, że jak wziąłem do ręki 925-tkę to od razu się zakochałem hahaha Jest wspaniale wykonania... i te aluminium :)

Jeszcze raz dzięki za zaangażowanie i czekam cierpliwie na opis :)

Pozdrawiam
    Dav
  • Poziom 9  
    Witam po przerwie

Nie zamykam jeszcze tematu, gdyż czekam na odpowiedź od rozmówcy.
    Mam nadzieję, że user Alfax - jak wspomniał wcześniej - podzieli się swoimi uwagami dotyczącymi Nokia Lumia 925, której jest posiadaczem. Czekam ze zniecierpliwieniem.

Pozdrawiam
    Dav.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam tylko, że uwzględniając moje powyższe kryteria doboru telefonu pod własne oczekiwania z alternatywnych OS mój wybór pada tylko na Samsunga Galaxy S3, gdyż obok Lumii 925 robi najlepsze foto/video. Reszta w w/w kwocie - max 1300 PLN - nawet nie może się zbliżyć do jakości zdjęć Samsunga czy Lumii co smuci. Ale to takie moje luźne spostrzeżenia, być może pomocne innym poszukiwaczom :)
  • Poziom 28  
    Witam
    Dzisiaj mogę napisać coś więcej o czasie pracy telefonu na jednym ładowaniu. Baterię w tym czasie ładowałem dwa razy i za każdym razem telefon pracował trzy i pół doby i pozostawało jeszcze zapasu prądu na około 12 godzin. A więc do całkowitego rozładowania akumulatora telefon wytrzymałby cztery doby.
    A teraz kilka słów o sposobie w jakim korzystam z aparatu: telefon pracuje właściwie cały czas w zasięgu LTE, jest aktywna transmisja danych, czyli wszystkie usługi i aplikacje które potrzebują korzystają z sieci, jest włączone oszczędzanie baterii, jasność ekranu - automatyczna. WiFi, NFC i Bluetooth są wyłączone, choć jeśli potrzebuję to włączam i korzystam. Teraz do czego używam smartfona: przede wszystkim do rozmów - zwykle trwają one po kilka minut (licznik rozmów pokazuje 4 godz 35 minut, co na 12 dni użytkowania telefonu daje około 22 minuty dziennie), sporadycznie sms-y, jak trzeba - mapy, internet, robienie zdjęć czy filmów, sprawdzanie poczty. W gry nie gram.
    Nigdy nie miałem problemów z zasięgiem, jakością rozmów, widocznością ekranu. Z minusów - mógłby być głośniejszy głośnik. W Lumii 720 był trochę głośniejszy (a może miał ostrzejszy, wyrazistszy dźwięk - w każdym bądź razie lepiej było słychać dzwonki).
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam

Bardzo dziękuję o tak obszerny opis. Wiele mi to już wyjaśnia i zdecyduję się na ten model :) A zapytam z ciekawości. Jak oceniasz go w stosunku do Twojej poprzedniej 720tki? :)
  • Poziom 28  
    ChromosomXY napisał:
    Jak oceniasz go w stosunku do Twojej poprzedniej 720tki? :)

Bardzo pozytywnie, choć nie odczuwam jakiejś diametralnej różnicy. Oba telefony działają jednakowo płynnie, dotyk działa równie jedwabiście, podobna jest waga i zbliżone wymiary. Nawet ekrany, mimo że w 925 jest OLED, dają zbliżoną jakość obrazu (co, moim zdaniem, świadczy o bardzo dobrej jakości LCD w 720). Zdjęć jeszcze nie miałem okazji porównywać na komputerze, ale wiedząc jak dobrą robotę robi Nokia w temacie aparatów wiem, że może być tylko lepiej :-)
    Generalnie - jestem bardzo zadowolony.
    Jeszcze moja uwaga w kwestii samego zakupu. Gdybyś miał możliwość, to dobrze było by dowiedzieć się dla jakiego operatora był przygotowany telefon, który sobie upatrzyłeś. I chodzi nie tyle o gwarancję, co o szybkość wprowadzania aktualizacji. Ja na przykład kupiłem telefon przygotowany dla niemieckiego operatora O2, który jak się okazuje później wprowadza aktualizacje (można to sprawdzić na stronie Nokii: Link), I tak - inne telefony już mają Windows 8.1, a mój jeszcze czeka. Zauważyłem, że najszybciej aktualizacje ma Orange, niezależnie od kraju pochodzenia. Więc jeśli nie przeszkadza ci logo na obudowie... A, i jeszcze: możesz na stronie Nokii Link sprawdzić, czy dany telefon jest na gwarancji w Polsce wpisując jego IMEI.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Alfax napisał:
    by dowiedzieć się dla jakiego operatora był przygotowany telefon, który sobie upatrzyłeś

Właściwie to zamierzać nabyć go w media expercie, czyli to jest telefon bez żadnego brandu, a przynajmniej tak mi się zdaję. Okaże się na miejscu.

Alfax napisał:
    sprawdzić, czy dany telefon jest na gwarancji w Polsce wpisując jego IMEI

To może być sprzedawany taki, który nie ma polskiej gwarancji? No to mnie zadziwiłeś teraz. Ale to cenne wskazówki, którymi będę się kierować już na miejscu rozmawiając ze sprzedawcami. Wielkie dzięki za wyczerpujące wrażenia z posiadania tego smarta.

Wielkie dzięki

Pozdrawiam
    Dav.
  • Poziom 28  
    Witam
    Mały dodatek odnośnie czasu działania telefonu: moja Lumia ostatecznie ustaliła sobie czas działania na dwie i pół doby (pozostawało jej wtedy energii na jeszcze około 10 godzin). Ale w międzyczasie zaktualizowałem system do Windows Phone 8.1 Update (cokolwiek to jest, to Update) i teraz telefon działa trzy i pół doby z zapasem jeszcze na około 10 godzin. Tak więc poprawiło się.
    Pozdrawiam