Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana płyty głównej bez utraty danych z dysków.

gomez.88 24 Sie 2014 21:08 4254 14
  • #1 24 Sie 2014 21:08
    gomez.88
    Poziom 6  

Witam. Po pierwsze sorry jeśli to zły dział ale rzadko tu bywam. Nie jestem też informatykiem więc nie wiem czy wszystko będzie zrozumiałe.

Mój problem polega na tym, że na komputerze teściowej:) zepsuła się płyta główna. Wywnioskowałem to po tym, że 4 kondensatory są popuchnięte. W komputerze były podpięte dwa dyski twarde. Niestety na jednym jest system (Vista) i pliki które są dla teściowej bezcenne. W zasadzie na drugim też są bezcenne pliki których ruszać nie można:) Chodzi o to, że chce wsadzić inną płytę główna z innym prockiem co nie wydaje się trudne bo ramy jak i inne podzespoły podchodzą ale nie mam innego dysku a muszę zachować te pliki. Tu pojawia się pytanie: "jak to zrobić?".
    Jak już pisałem informatykiem nie jestem ale kompa bez problemu poskładam jak i zainstaluje nowy system ale do tego tematu nie wiem jak się zabrać. Czy da się to w ogóle zrobić? Proszę o pomoc. W końcu chodzi o teściową:)

0 14
  • #2 24 Sie 2014 21:12
    karolark
    Poziom 40  

Bez problemu ruszy system na takim samym chipsecie płyty, nie prościej bez kombinowania podłączyć dyski pod innego kompa zgrać dane i po problemie?

1
  • #3 24 Sie 2014 21:42
    gomez.88
    Poziom 6  

Zapomniałem dopisać że płytę główną już mam (a nawet dwie). Zostały z innych kompów. I właśnie nie wiem czy chipset się zgadza a nie mam teraz jak sprawdzić bo nie jestem w domu. Myśle że jutro to ogarne. A jeśli podmienić płyty się nie da to nie będzie żadnego problemu jak podepnę drugi dysk z systemem do dobrego kompa ? czy te systemy się nie będą "gryzły"? Wystarczy jak zastosuje zworki master i slave ?

0
  • #4 25 Sie 2014 00:50
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

gomez.88 napisał:
    Wystarczy jak zastosuje zworki master i slave ?
    Teoretycznie tak. Nie zapomnij ustawić kolejności bootowania dysków w biosie.
    Danych z dysków nie stracisz nawet, jeśli zainstalujesz nowy system na jednym z nich. Należy jednak pamiętać, by nie zmieniać partycji i struktury plików w instalatorze systemu.
    Należy pozostawić dyski bez zmian.

0
  • #5 25 Sie 2014 01:18
    Zwierzak81
    Poziom 24  

Robiłem kiedyś pełną modernizację komputera - płyta główna, ram, procesor. Dysk tylko przełożyłem do nowego komputera. Rozruch trwał długo gdyż system na nowo instalował sterowniki do tego co znalazł. Danych nie straciłem.

Miałem to na Win XP

0
  • #6 25 Sie 2014 07:22
    Ogr-odnik
    Poziom 22  

Zwierzak81 napisał:
    pełną modernizację komputera - płyta główna, ram, procesor. Dysk tylko przełożyłem do nowego komputera.

Niezły fart. Ja na ostatnie trzy płyty główne, system stawiałem dwa razy :/

Niektóre opinie mówią aby przed zmianą płyty odinstalować z systemu sterowniki do chipsetu. Nie próbowałem, więc nie wiem jak jest ze skutecznością tego zabiegu.

0
  • #7 25 Sie 2014 07:51
    sznib
    Poziom 18  

Moja ostatnia płyta była na chipsecie Nvidii (Abit KN9Ultra), zmieniłem na obecnego Gigabyte'a na chipsecie AMD (790XT). Obeszło się bez reinstalki systemu, uruchomiłem pierwszy raz z nowym sprzętem system w trybie awaryjnym, usunąłem wszystkie sterowniki Nvidii, DriverCleanerem pozostałości, zainstalowałem sterowniki od nowej płyty i hula.

0
  • #8 25 Sie 2014 10:32
    gomez.88
    Poziom 6  

Dzięki wszystkim za rady. Niedługo się za to zabieram. Poinformuje jak przebiegł ten proces:) Pozdro.

0
  • #9 25 Sie 2014 10:42
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Spuchnięte kondensatory wymieni Ci każdy serwis, z tym nie powinno być problemów.
    Co do wymiany płyty to kiedyś udało mi się wystartować dysk na innej płycie (chyba nawet inny chipset) ale jeśli dane teściowej są bezcenne to sklonowałbym najpierw dysk i robił doświadczenia na kopii.
    Polecam też zaglądnięcie do zasilacza, jeśli spuchły kondensatory na płycie to jest szansa że te z zasilacza też mogą być podejrzane.
    Powodzenia

0
  • #10 25 Sie 2014 11:28
    Zwierzak81
    Poziom 24  

Nie odinstalowywałem niczego. Zmieniałem płytę Gigabyte P35-DS3R na Asus P8B75-M LX. Kopia bezpieczeństwa to zawsze kopia. Najlepiej mieć dysk przenośny nawet na USB i zrobić kopię.

0
  • #11 25 Sie 2014 21:23
    gomez.88
    Poziom 6  

Postanowiłem jednak wymienić na początek kondensatory. Poczytałem trochę w necie co i jak i się zabrałem do roboty. Był mały problem z wylutowaniem starych kondków bo nie chciałem przegrzać płyty ale jakoś się udało. Teraz pojawił się taki problem, że jak podłączę zasilanie do procka ( ta wtyczka cztero-pinowa dwa żółte i dwa czarne ) to komp w ogóle nie rusza. Słychać tylko jedno "cyknięcie" w zasilaczu przy próbie odpalenia kompa. Po odłączeniu tej wtyczki komp się włącza ( wentylatory ruszają i z dysku słychać dźwięki jak podczas odpalania kompa ) ale nic poza tym. W zasadzie działo się tak samo przed wymianą kondensatorów. Pierwsze i jak na razie jedyne przypuszczenie to zasilacz który rozkręciłem ale nic podejrzanego nie zauważyłem. Teraz pomyślałem, że mogłem od razu sprawdzić miernikiem czy jest jakieś napięcie w tej 4-pinowej wtyczce. Dodam, że jakieś 1,5 roku temu owy zasilacz był wymieniany. Nie pamiętam nazwy ale to podobno jakiś najtańszy sprzęt który był akurat dostępny.

Wymiana płyty głównej bez utraty danych z dysków.

W niebieskiej ramce pokazane kondensatory które były do wymiany na pierwszy rzut oka a w czerwonej pokazany który wymieniłem bo trochę podejrzanie wyglądał.

Jak myślicie? To zasilacz ?

0
  • #12 25 Sie 2014 21:43
    Zwierzak81
    Poziom 24  

Wygląda to na zwarcie - sprawdź gniazdo do którego podłączasz 4-pinową wtyczkę czy nie ma zwarcia.

0
  • #13 25 Sie 2014 21:55
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Jeśli miałeś uszkodzone te 4 kondensatory, to powinieneś wymienić wszystkie w tej gałęzi, a że to jest sekcja zasilania karty graficznej i CPU, powinieneś wymienić wszystkie połączone ze sobą.

Sprawdź multimetrem gniazdo 4PIN ATX - test diod. Podejrzewam, że nastąpiło zwarcie, albo w gnieździe, albo w punktach lutowniczych gniazda i stąd brak działania.

Dane z dysków odzyskasz poprzez dowolny LiveCD linux uruchomiony z CD, na jakiejkolwiek płycie głównej na dowolny rodzaj nośnika.

0