Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja robocza - brak obrazu na 2 monitorze

knap-piotr 25 Sie 2014 00:48 1416 12
  • #1 25 Sie 2014 00:48
    knap-piotr
    Poziom 16  

Witam,

Kolejny raz coś szwankuje. Teraz jestem naprawdę zaskoczony, gdyż problem objawił się następująco: Jak co dzień po pracy wyłączałem kompa, a że wyjeżdżałem z domu na weekend, również prąd w listwach.

Po powrocie z weekendu odpalam kompa - zwiecha. Problem z logowaniem do systemu. Ok, zdarza się, reset i ponowna próba. Odpalono, ale obraz wyświetlił się tylko na 1 monitorze...Dziwna sprawa. Uruchomienie ponowne - przyglądam się. Opcje ładowania systemu, te ekraniki startowe - ok, wyświetlają się na "lewym" monitorze, jak zawsze. Logowanie do systemu - monitor gaśnie( żółta dioda), prawy świeci, ale nie wyświetla nic poza pulpitem(obraz z logowaniem wyświetla mi się na monitorze lewym). Zamieniłem gniazda stronami - jest pulpit na lewym, z ikonami, niby ok, ale prawy monitor gaśnie...

Nie wiem co się stało. Dosłownie, problem się wziął znikąd. Zostawiałem kompa jak zawsze, nikt do niego nie podchodził.

Wisienką na torcie jest fakt, że odpalałem komputer z linuxa( z pendrive) - obraz (wprawdzie ten sam,)ale wyświetla się równolegle na obu ekranach( od początku tak było), czyli jakby wszystko jest ok.

Instalacja świeżego sterownika grafiki - zgasły oba monitory.

Przywróciłem obraz systemu - znów wyświetlanie tylko na jednym ekranie...

Czy ktoś ma pomysł czemu tak jest i jak to naprawić? Monitory sprawne, podłączałem dla pewności do laptopa i leci. Karta graficzna? na linuxie świeca oba jak zawsze...

Mój sprzęt to:

Zasilacz: Corsair VS 650W,
    RAM: ddr3 crucial 16gb-4x4gb 1333mhz cl9 ballistix,
    GPU: nvidia quadro fx4600
    CPU: amd bulldozer black x6 fx 6300 6x3,5ghz 14mb am3,
    MOBO: Asrock 970 extreme 4
    monitory: 2x acer G245H
    SSD 60Gb SanDisk + 160Gb WD SataII
    Windows 7 Professional x64

0 12
  • #2 25 Sie 2014 01:05
    rtj71
    Spec od komputerów

Odinstaluj sterowniki karty graficznej, usuń ich pozostałości programem Driver Sweeper, zainstaluj ponownie sterowniki, sprawdź jak karta będzie się zachowywać. Albo jest coś nie tak z systemem albo z samym sterownikiem karty.

0
  • #3 25 Sie 2014 22:06
    knap-piotr
    Poziom 16  

Jak wrócę do domu to przystąpię do sprawy. Czy wiadomo, czemu się tak mogło zrobić? Skąd w ogóle takie zachowanie?

Dodano po 5 [godziny] 41 [minuty]:

Niestety sterownik nowy nie chce się zainstalować. Przeprowadziłem wskazane czynności, jednak w trakcie instalacji wyskakuje błąd "Program instalacyjny NVIDIA nie może kontynuować pracy. Ten sterownik graficzny nie mógł odnaleźć zgodnego sprzętu graficznego."

Dodano po 11 [minuty]:

Heh, problem robi się poważny, nawet starego sterownika(2013r) nie mogę zainstalować ze względu na powyższy błąd...Jakieś jaja.

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

próbowałem zainstalować system od nowa...zaczyna sie robić ciekawie, mimo, że system ( czy to instalowany z pendriva, czy płyty) widzi dyski poprawnie, ale nie może zainstalować się na dysku SSD - komunikat - Instalator nie może zlokalizować partycji systemowej. Usuwałem partycje, tworzyłem od nowa - nic nie pomaga. Przywróciłem obraz dysku ponownie i wróciłem do punktu wyjścia...

0
  • #4 25 Sie 2014 23:42
    rtj71
    Spec od komputerów

Wygląda to na uszkodzoną wersję instalacyjną windowsa, lub uszkodzone GPU w co wątpię z racji poprawnej pracy w dystrybucji linux.

0
  • #5 26 Sie 2014 00:21
    knap-piotr
    Poziom 16  

dziwne, naprawdę niesamowicie, bo posiadam oryginalną płytę z Windowsem ( użyta może ze 3 razy)...na flashu ok może coś się źle zgrało, ale płycie wierzę...

Nie wiem co za cholera, nic nie zaskakuje...Linux odpala oba ekrany jakby nigdy nic. Windows nie potrafi. Dodatkowo problem z instalacją...Zaraz zarzuce test płyty głównej.

Dodano po 32 [minuty]:

Dobra, koniec zabawy. Wywaliłem baterię z płyty głównej. Reset biosu. Bez baterii odpalił oba monitory. Nie wiem co się porobiło, ale ten reset biosu podziałał...Na razie przynajmniej

0
  • #6 26 Sie 2014 08:19
    knap-piotr
    Poziom 16  

No i się nacieszyłem. Nastawiłem na noc rendering, wyłączyłem monitory, by nie świeciły i rano po włączeniu historia się powtórzyła...Działa lewy(ten z ikonami pulpitu), prawy nieaktywny...Co to się dzieje?

ciekawa sytuacja znów ma miejsce. Wróciłem z pracy ( a od wczoraj robi się render i komp pracuje) i włączam monitory. Włączyłem najpierw prawy, potem lewy. Ku mojemu zaskoczeniu, oba działają normalnie.

Uaktualniam bios, tak czy tak.

Bios uaktualniony. Monitory działają oba. Zobaczymy, jak długo.

0
  • #7 04 Wrz 2014 21:16
    knap-piotr
    Poziom 16  

Dziś już nawet reset biosu nic nie daje. Wymieniona bateria na nową, system świeży. Efekt ten sam - jeden z monitorów po wyskoczeniu okna do logowania do systemu wyłącza się. Na linuxie oba działają( z pendrive). Ciekawe jest to, że po włączeniu zasilania w komputerze, na wyłączającym się monitorze jest obraz(przeskakują ekrany biosu, ekran ładowania systemu),natomiast wyłącza się po "wczytaniu systemu".

0
  • #8 04 Wrz 2014 21:20
    rtj71
    Spec od komputerów

Problem leży w systemie skoro w Linuxie działa. Tam trzeba szukać przyczyny, nie masz włączonego jakiegoś oszczędzania energii? masz możliwość podmiany zasilacza do testów?

0
  • #9 04 Wrz 2014 21:36
    knap-piotr
    Poziom 16  

zasilacz spróbuję zdobyć. System przywracany z lustra. Wciąż mam problem z instalacją nowego, instalator krzyczy, że nie znaleziono partycji systemowej(podczas instalacji po formacie). Dyski wykrywa, formatuje, usuwa i stawia partycje. Podejrzewam, że zdycha płyta główna, albo jakiś kontroler. Niestety, tu będzie problem, po pod mojego buldiego nie znajdę płyty na AM3+

0
  • #10 08 Wrz 2014 21:16
    knap-piotr
    Poziom 16  

No i jestem po testach. Niestety, padło na grafikę. Miałem identyczny model do testów na swoim komputerze i komputer firmowy. Na firmówce pierwszy raz moja karta odpaliła normalnie, niestety później już tylko działał 1 monitor. Na drugiej(zdobytej) karcie działają oba monitory ciągle.

Pojawia się inne pytanie - czy karty graficzne są naprawiane? Czy ktoś może powiedzieć coś o takim przypadku, co jest odpowiedzialne za problem i czy da się to naprawić, czy jednak lepiej pomyśleć o innej karcie?

0
  • #11 06 Paź 2014 21:39
    rtj71
    Spec od komputerów

Czy sprawdzałeś kartę jakimkolwiek programem obciążającym GPU w 90 i więcej procentach? Sprawdź kartę MSI Kombustor na przykład, jak się będzie zachowała, nawet na jednym monitorze, w teorii jeśli coś jest uszkodzone to przy takim teście powinien wyskoczyć jakiś błąd.

0
  • #12 06 Paź 2014 22:24
    knap-piotr
    Poziom 16  

No w porządku, sprawdzę, wywali błąd i co dalej? Mam już nową kartę, tamtą mogę z ciekawości pocisnąć, ale czy warto? Jej jedynie może pomóc wygrzewanie w podczerwieni, hot airem nawet nie próbuję, te małe kondensatorki polecą przy dmuchnięciu. Obawiam się, że w elektronice coś poleciało, ale za cienki jestem na głębsza analizę tego przypadku, zwłaszcza że nie widać nic upalonego nawet pod stereoskopem.

0
  • #13 06 Paź 2014 23:22
    safbot1st
    Poziom 43  

Skoro pod linuksem działają bezproblemowo obydwa monitory jakim cudem zrobiliście koledzy z tego problem sprzętowy z kartą? :P

0