Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Morco D-51B podgrzewacz wody - Dymienie podgrzewacza wody

max.872 25 Sie 2014 01:47 2568 2
  • #1 25 Sie 2014 01:47
    max.872
    Poziom 9  

Witam szukam juz cały dzień i nic nie znalazłem żadnej informacji, która mogłaby mi pomóc. Posiadam stary junkers gazowy zasilany z butli w domku holenderskim, jest bardzo małych rozmiarów i służy zarówno do obsługi umywalki zlewozmywaka jak i prysznica. Niestety ze względu na jego nietypowe wymiary, brak firmy serwisującej taki sprzęt i zasadniczo brak możliwości wysłania go do profesjonalnego serwisu kieruje się do was z prośba o pomoc.

Jest to podgrzewacz gazowy zasilany obecnie butla gazową, najwyraźniej w kraju z którego pochodzi przyczepa stosuje się inne proporcje gazu bądź coś w ten deseń, ponieważ piecyk po podłączeniu kopci i nie ma możliwości wyregulowania. Zmniejszam ciśnienie gazu poprzez zawór w junkersie i jednak płomień jest przyzwoity jak prawie zamknę zawór, zaś przy pełnym odkręceniu ogień bucha poza wężownice (wychodzi od spodu) a mimo to woda nie jest za ciepła.

Doczytałem że ewidentnie problem leży po stronie małej dawki powietrznej, jednak nie potrafię znaleźć żadnej regulacji powietrza. Chciałbym zmienić dysze, jednak mogę mieć problem z doborem czy też znalezieniem pasujących a o serwisie moge zapomnieć. Każdy mi odradzi zabawę z tym, jednak jestem na wyjeździe i nie mam możliwości zakupu nowego junkersa bądź wezwania serwisu. zamontowałem czujniki dymu i czadu i proszę o pomoc a nie krytykę.

Płomień jest wysoki i żółty mocno kopcący.

Czy wymiana na mniejsze dysze może przynieść pożądany rezultat?
    Czy niska temperatura ok 12 stopni może miec wpływ na taki efekt? (Wiem że junkers potrafił sprawić że woda jest gorąca przy normalnym ciśnieniu wody, jednak wtedy było cieplej ok 20 stopni.)

Proszę o pomoc.

• #2 26 Sie 2014 15:14
    max.872
    Poziom 9  

Witam, ze względu na brak podpowiedzi postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Wykręciłem ogrzewacz i pojechałem do sklepu po nowe dysze, sprzedawca doradził mi rozmiar 75, aby PB dobrze się palił. Po wymianie dysz i zamontowaniu junkersa okazało się, że problem nie został rozwiązany i płomienie wciąż są wysokie żółte i aż wychodzą poza nagrzewnice. Zamieniłem dysze na mniejszy rozmiar (pasowały z pieca amica) niestety nie miałem kompletu wiec dałem 2x 63 raz 69 oraz 47, resztę dysz zaślepiłem. Płomień zmienił kolor na niebieski, jednak wciąż wychodził poza nagrzewnice. Płomień z dyszy 47 był nieco za mały a z dyszy 69 znowu palił się na żółto. Rozkręciłem całe bebechy na części pierwsze i nie znalazłem żadnej regulacji, zabrudzeń, nieszczelności, wszystko ok. Kolejna wizyta u gazownika, wymiana reduktora nic nie przyniosła, dokupiłem dysze 63. Po powrocie do domu postanowiłem sprawdzić nagrzewnice z pieca w jakim jest stanie.

Okazało się, że problem powstał w momencie źle dobranych oryginalnych dysz, dysze o rozmiarze 110, były przystosowane do gazu ziemnego więc na propanie niesamowicie dymiły. Na nagrzewnicy zaczęła osadzać się sadza, do tego stopnia, że nie było prześwitu. Po oczyszczeniu płomień jest idealny a piecyk grzeje aż woda parzy. Przypuszczam że przy dyszy 75 również wszystko byłoby ok.

• #3 29 Lip 2015 18:40
    karolpila
    Poziom 6  

Witaj Morco,
    Co to za piecyk? szukam czegoś małego do podgrzania wody w domku holenderskim.
    Mógłbyś podać model oraz gdzie takie coś można kupić?
    Z góry dziękuję.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME