Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino pro mini czy bezpośrednio ATiny

irai 25 Sie 2014 08:57 1455 4
  • #1 25 Sie 2014 08:57
    irai
    Poziom 9  

Nie znam się zbytnio na elektronice ale chciałbym zrobić termometr bezprzewodowy. Teoretycznie wszystko wydawało się w miarę proste tzn. arduino mini + ds18b20 + rfm12b. Problem pojawił się gdy przypadkiem trafiłem na stronkę na której dowiedziałem się że taki układ podpięty pod 2 baterie AA podziała przez kilka dni. Później doczytałem że można zoptymalizować kod (uśpienie) i układ podziała dużej (około miesiąca), ale nadal nie ma rewelacji.
    W związku z tym zastanawiam się czy nie lepiej zrobić coś bezpośrednio na ATiny85, ale nie wiem czy to zmniejszy pobór prądu.
    Znalazłem stronkę na której ktoś zrobił układ który mnie zadowala (link) ale nie znam się na tym na tyle żeby ze schematów zrobić gotowy układ.
    Doradzicie coś?
    Jest sens bawić się we własny układ czy lepiej podrasować arduino mini?

0 4
  • CControls
  • #2 25 Sie 2014 09:37
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Jeżeli chcesz się nauczyć programować - to jest sens się bawić (a będzie to na pewno dużo nauki, bo temat nie jest trywialny), jeśli nie to weź gotowca.

Atmega328p jest teoretycznie procesorem o niskim poborze prądu - stosując odpowiednie tryby uśpienia układu radiowego, procesora, odcinanie zasilania wszystkiego co niepotrzebne jeśli termometr nie mierzy pozwoli Ci osiągnąć odpowiedni efekt jakim jest dłuższa praca na baterii, aczkolwiek na pewno temat wymaga dobrego przemyślenia wszystkich aspektów związanych z zasilaniem.

0
  • CControls
  • Pomocny post
    #3 25 Sie 2014 11:35
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ew. rozważyłbym użycie jakiegoś AVR z wbudowanym torem radiowym. Swego czasu Atmel miał zestawy o nazwie AVR Raven, które składały się m.in. z procesora low power + procka z torem radiowym implementującym ZigBee. Do tego było kompletne oprogramowanie: stos ZigBee + właśnie pomiar temp. na odległość. Całość działa na pastylce LR, mam to już jakieś 6 lat i ciągle działa :)

0
  • #4 25 Sie 2014 13:53
    irai
    Poziom 9  

Tmf: dzięki. Szukałem czegoś takiego ale nie znalazłem więc odpuściłem. Teraz ponownie przeszukałem stronkę atmela i znalazłem coś takiego]Link
    Niestety te produkty nie są dostępne w Polsce.
    Namierzyłem natomiast coś takiego ]Link
    Podepnę do tego termometr?
    To jest bardziej energooszczędne niż arduino mini?

0
  • #5 25 Sie 2014 15:58
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Nie wiem na ile jesteś obeznany w projekltowaniu ukłądów w.cz. - jeśli kupisz goły procek, to część w.cz. musisz mu dorobić sam - nie jest to kosmos bo producent udostępnia projekty referencyjne. Mimo wszystko ja wolę kupować gotowe moduły. Jeśli ZigBee spełnia twoje oczekiwania to gotowych modułów jest mnóstwo - większość takich modułów zawiera procek, więc koupując moduł masz właściwie kompletne urządzenie, do którego podpinasz tylko miernik temperatury, np. termistor, czy nieśmiertelny DS18B20. Musisz tylko sprawdzić, czy do kupowanego modułu producent daje SDK - wielu daje ale płatne, Atmel ma zazwyczaj bezpłatne. Na stronie Atmela masz sporo różnych modułów tego typu. Możesz kupić ten, który wskazałeś z ARMem na pokładzie, chociaż do twojego zastsowania oszczędniejszy może być moduł z AVR w technologii picoPower.

0