Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG RE-29FA33X Wariujące kolory, paski na ekranie

Dzidzi_Amorozo 25 Sie 2014 13:26 1161 3
  • #1 25 Sie 2014 13:26
    Dzidzi_Amorozo
    Poziom 6  

Witam telewizor pewnego razu się wyłączył nie chciał wstać. Słychać było pisk kineskop się nie uruchamiał po kilku sekundach tv przechodził w stby. Wystrzelilo kondensator C488 10u/400v oraz diodę D410. Po wymianie telewizor ożył uruchamia się jest obraz jednak pokazały się poziome białe paski na ekranie usytuowane pod lekkim kątem. Początkowo myślałem że jest to wina pionu więc wymieniłem układ na nowy LA7845. Kreski nie zniknęły podejrzewam że winowajcą są elektrolity w pobliżu pionu. Wymieniłem również C407,C408,C409,C412,C413 i tu mnie dziwi fakt bo oryginalny był wsadzony 100nF a w serwisówce jest napisane że powinien się tam znajdować 12nF. Bardziej martwi mnie to że kolory wariują, po włączeniu telewizora ekran jest jasny potem ciemnieje a następnie to już losowo przebija kolor żółty raz czerwony i tak w kółko. Zauważyłem że przy jasnych scenach wchodzi żółty natomiast przy ciemnych czerwony.
    Nie zauważyłem zimnych lutów w obszarze płytki kineskopu jednak poprawię luty jutro.
    Zamieszczam zdjęcia oraz film:
    LG RE-29FA33X Wariujące kolory, paski na ekranie LG RE-29FA33X Wariujące kolory, paski na ekranie LG RE-29FA33X Wariujące kolory, paski na ekranie LG RE-29FA33X Wariujące kolory, paski na ekranie LG RE-29FA33X Wariujące kolory, paski na ekranie LG RE-29FA33X Wariujące kolory, paski na ekranie

[film=450.370]<br><font size="1"><a href="http://pl.tinypic.com/player.php?v=2wd6au1&s=8">Original Video</a> - More videos at <a href="http://tinypic.com">TinyPic</a></font>[/film]

PS. Czy jest jakiś sensowny sposób na rozładowanie kineskopu? Zawsze jak nawali to go odłączam z sieci i czekam jeden dzień aż się sam rozładuje.

Pozdrawiam.

EDIT wartości rezystorów RGB na płytce kineskopu 57k.

• #2 25 Sie 2014 15:50
    mariuszw19640717
    Poziom 33  

Jak masz schemat, to sprawdź napięcia zasilające, czy są prawidłowe.
    Te linie, to linie powrotów.

• #3 25 Sie 2014 21:10
    Dzidzi_Amorozo
    Poziom 6  

Mam rozumieć napięcia z przetwornicy? Zrobiłem jeszcze jeden test ustawiłem kolor na 0 w menu okazuje sięże nadal przebija kolor czerwony...
    Obawiam się najgorszego

EDIT 18:06

Zmierzyłem zasilacz:

Napięcie na czuwaniu/ napięcie przy włączonym telewizorze
    ST-5 4,9V/4,9V
    ST-12 0,1V/11,9V
    ST2-5 0,1V/4,9V
    S-VCC 16,2V/17,0V
    B+ 134,4V/134,0V
    67,5V 63,8V/64,5V

Dodano po 4 [godziny] 11 [minuty]:

Napięć na katodach nie mierzyłem ale noszę się z tym zamiarem. Wszedłem w tryb serwisowy porównałem wartości CR,CG,CB wszystkie wahają się do wartości 0080, wartości WR, WG, WB nie odbiegają od siebie znacznie od 019B. Coś mnie podkusiło i skręciłem w lewo pokrętło Screen na trafopowielaczu obraz wrócił do siebie, powroty zniknęły obraz sciemnił się o tyle ile powinien. Kolory nie wariują są stabilne i czyste. Jako że jestem lajkonikiem chciałem zadać jeszcze kilka pytań:

1. Czy kręcąc w lewo pokrętłem Screen na trafopowielaczu zmniejszam napięcie podawane na kineskop ? Rozumiem że jeśli podaje się mniejsze napięcie na kineskop ten zagra 'dłużej' niż w pierwotnym stanie.
    2. Czy do pomiaru napięcia katod kineskopu powinno się używać jakiś specjalnych urządzeń, zabezpieczeń czy zwykły najtańszy miernik ustawiony w zakres DC wystarczy? Na co uważać?
    3. Czy przez to że przed chwilą skręciłem trochę pokrętło screen mogę spać spokojnie? Po dzisiejszej lekturze elektrody od samego rana będąc o trzech kawach chyba dziś nie usnę.

Dziękuje za zainteresowanie moim tematem i serdecznie pozdrawiam !

• #4 26 Sie 2014 12:24
    mariuszw19640717
    Poziom 33  

Dzidzi_Amorozo napisał:
    Czy przez to że przed chwilą skręciłem trochę pokrętło screen mogę spać spokojnie?

Jak wszystko działa prawidłowo, tak.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME