Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funbox - Problem z podłączeniem drugiego routera

25 Sie 2014 17:25 16020 4
  • Poziom 9  
    Witam.
    Wraz z sąsiadem dzielimy internet. Do tej pory mieliśmy następującą konfigurację:
    -U sąsiada nasz prywatny router firmy pentagram, nadawał sygnał wi-fi oraz był połączony z komputerem stacjonarnym za pośrednictwem kabla LAN.
    -U mnie w domu router Edimax BR-6204Wg, obierał sygnał wi-fi oraz nadawał go dalej, by można było mieć internet na tabletach/laptopach, a do komputera stacjonarnego był połączony również kablem LAN.

Sprawienie by to wszystko działało nie było trudne, wystarczyło ustawić takie samo szyfrowanie i hasło do wi-fi na obu routerach, wklepać dane z umowy do routera sąsiada i wszystko grało.

Teraz ze zmianą umowy sąsiad dostał nowe cacko od Orange... Funbox. Jako że nie ma on możliwości podłączenia dodatkowej anteny, a zasięgu między moim routerem edmiaxu, a funboxem brakło, postanowiliśmy rozciągnąć między naszymi domami kabel LAN i tu wystąpił pewien problem. Otóż po podłączeniu kabla bezpośrednio do komputera, bądź switcha i ze switcha do komputera internet jest i śmiga na maksymalnej prędkości, lecz gdy podłączam ten sam kabel do routera, do gniazda WAN, licząc że będę miał już internet na wi-fi, tak się nie dzieje. Dodatkowo myśląc że problem jest w konfiguracji wi-fi, podłączyłem komputer drugim kablem(tym samym który używałem ze switchem) do routera i niestety okazało się że takie podlączenie internetu nie daje.

W czym jest problem, lub gdzie mogę uzyskać jakieś instrukcje jak skonfigurować router dla kompletnego laika w tym temacie ?

Dla całkowitej jasności opiszę jeszcze raz jak dokładnie są podłączone kable:
    -W Funboxie, jest wpięty pod pierwsze gniazdo LAN komputer, drugie gniazdo jest wolne(służy do tv, lub czegoś w ten deseń), a do trzeciego jest podpięty kabel który idzie do mojego routera. Czwarte gniazdo puste.
    -W moim routerze do gniazda WAN jest podpięty kabel od sąsiada. Do pierwszego gniazda LAN jest podpięty mój stacjonarny komputer. Gniazda drugie, trzecie i czwarte są wolne.

Za błędy w nazewnictwie, jeśli wystąpiły przepraszam. Jak pisałem jestem całkowitym laikiem, lecz starałem się jak najlepiej opisać sytuację.

Uprzedzając, zapoznałem się z tematem "Neostrada, LiveBox - przeczytaj zanim napiszesz" i nie odnalazłem niczego co by mi pomogło.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Kabel, który idzie od routera sąsiada trzeba podpiąć do twojego routera w gniazdo LAN. Na twoim routerze wyłączyć DHCP i ustawić mu adres z puli DHCP routera sąsiada. Wszystko powinno działać.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 9  
    Jak sprawdzić jakie są adresy w puli routera sąsiada ? Mogę za wpisując adres 192.168.1.1 "dostać" się do routera sąsiada, lecz nwm jak tam znaleść adresy IP. Chodzi o początkowy adres IP (192.168.1.10) i końcowy adres IP (192.168.1.150) ? Pulą są wszystkie adresy IP między tymi dwoma adresami ?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Dokładnie router sąsiada przydziela adresy od 192.168.1.10 - 192.168.1.150. Ustaw jeden z tych adresów na swoim routerze, wyłączając u siebie DHCP. Dodatkowo kabel z routera sąsiada wepnij do swojego routera w gniazdo LAN (nie WAN).
  • Poziom 9  
    janeczekkk
    Jestem Ci naprawdę wielce wdzięczny za tą radę ;) Teraz wszystko działa jak należy i kabel do komputera i wi-fi :)

Dla innych opiszę jeszcze dokładniej jak wszystko pozmieniałem:
    -Jeśli chodzi o WAN settings, było tam dynamic IP, tak też zostawiłem.
    -WAN type z wireless ISP zmieniłem na Ethernet.
    -W zakładce LAN zmieniłem IP z 192.168.2.1 na 192.168.1.15, maskę zostawiłem tak jak była, 255.255.255.0 oraz DHCP serwer z enabled zmieniłem na disabled.

I to było w sumie wszystko jeśli chodzi o ustawienia routera. Jeśli chodzi o podłączenie kabli:
    -Gdy podłączyłem kabel od sąsiada do 1 slotu, a komputer do 2, miałem już internet na komputerze lecz wi-fi nie działało. Nie mogłem jednak wejść w ustawienia swojego routera poprzez 192.168.2.1.
    -Zamieniłem więc kolejność kabli, mogłem już wejść do swojego routera, lecz internetu nie było. Więc na tym etapie pozmieniałem ustawienia tak jak opisałem wyżej.
    -Na koniec z powrotem podłączyłem kabel od sąsiada do 1 slotu, od komputera do 2, a wi-fi już śmigało :) .

Jeszcze raz pragnę serdecznie podziękować urzytkownikowi janeczekkk za udzielone mi rady ;)