Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ włączający/wyłączający pompę i bojler na przemian

phoenix15g 25 Sie 2014 17:56 1419 10
  • #1 25 Sie 2014 17:56
    phoenix15g
    Poziom 8  

Witam Wszystkich,

Posiadam domek letniskowy a w nim jednofazową pompę wody i bojler. Poszukuję układu sterującego, który w razie załączenia pompy wody przez łącznik ciśnieniowy, odetnie fazę dla bojlera, a po wyłączeniu pompy ponownie tą fazę dla bojlera przywróci, tak by oba urządzenia pracowały na przemian i nie obciążały sieci jednocześnie. Zdarzeniem sterującym miałoby być załączenie pompy przez łącznik ciśnieniowy.

Dobrze byłoby gdyby sam układ można byłoby włączyć lub wyłączyć jednocześnie odcinając napięcie od pompy i bojlera. Np. wychodzę z domku, naciskam przełącznik który wyłącza cały układ i nie martwię się czy bojler i pompa pracują poprawnie czy też może wystąpiła jakaś awaria.

Układ ten musi sobie radzić z prądem 16A dla pompy i bojlera oddzielnie.

Miałem zamiar sam coś wykombinować z 2 stycznikami i przekaźnikiem ale jeżeli jest coś gotowego, kompaktowego (najlepiej typu podłącz kabelki) i w rozsądnej cenie to zaoszczędziłoby mi to trochę czasu.

Proszę o podpowiedzi

0 10
  • Relpol
  • Relpol
  • #4 26 Sie 2014 00:58
    phoenix15g
    Poziom 8  

No nie jestem dzieckiem i już to wygooglałem. Interesuje mnie jednak żeby przełączanie nie zależało od prądu pobieranego przez urządzenie priorytetowe tylko żeby było bezwarunkowe. Chyba że w proponowanym przekaźniku jest możliwe takie ustawienie?

0
  • #5 26 Sie 2014 01:09
    retrofood
    Moderator

phoenix15g napisał:
    No nie jestem dzieckiem

Jakoś nie mogę uwierzyć... Problem na pięć minut. Zwykły stycznik załatwia sprawę. I zwykły wyłącznik.

0
  • #6 26 Sie 2014 01:34
    phoenix15g
    Poziom 8  

A co miałby ten stycznik włączać i gdzie chcesz go wstawić bo zwykły stycznik i wyłącznik nie wystarczą.

0
  • #7 26 Sie 2014 10:07
    zyzy52
    Poziom 26  

Wystarczą dwa styczniki i blokada działania między nimi, na stykach pomocniczych. Stycznik zasilający pompę będzie włączany wyłącznikiem ciśnieniowym. Stycznik zasilający bojler będzie włączany stykami NC stycznika pompy.

0
  • #8 26 Sie 2014 10:56
    retrofood
    Moderator

phoenix15g napisał:
    A co miałby ten stycznik włączać i gdzie chcesz go wstawić bo zwykły stycznik i wyłącznik nie wystarczą.

Wyłączniki ciśnieniowe mają styki o obciążalności prądami roboczymi, więc bojler jest zasilany przez styk NC tego wyłącznika, natomiast po zadziałaniu, napięcie jest podawane poprzez styk NO na cewkę stycznika pompy. Teoretyczne nawet tego stycznika nie trzeba, ale powiedzmy, że dla łatwości dołożenia różnych zabezpieczeń silnikowych, będzie on zastosowany.
    I nie trzeba dwóch styczników, ani żadnej blokady.

A wyłącznik jako główny, odcinający napięcie całej instalacji.

0
  • #9 26 Sie 2014 13:44
    zyzy52
    Poziom 26  

Kol. Retrofood, takie rozwiązanie będzie możliwe, jeżeli wyłącznik ciśnieniowy posiada dwa rodzaje styków. Przy wyłącznikach typu LC, raczej się nie uda.

0
  • #10 26 Sie 2014 18:40
    Zygaqra
    Poziom 34  

Układ jest tak prosty, że dziecko z pierwszej klasy szkoły średniej w pięć minut się upora z tak ,,skomplikowanym" systemem automatyki. Włączyłem się do tematu po uprzednim odrzuceniu ze względu na śmieszność skomplikowania. Sądzę, że temat już dawno powinien zostać zamknięty, każdy następny głos niczego nie wniesie. Temat prosty jak włącznik żarówki w pokoju.

0
  • #11 28 Sie 2014 15:39
    phoenix15g
    Poziom 8  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Zacznę od końca:

Zygaqra
    Wiem że układ jest prosty i napisałem to na samym wstępie. Myślałem tylko że istnieje coś gotowego do kupienia w sklepie. Proszę czytać dokładnie posty.
    Jednak to prawda że być może pomyliłem działy i powinienem temat umieścić w dziale co kupić.

retrofood
    Niestety jak słusznie zauważył zyzy52 mój łącznik ciśnieniowy ma 1 rodzaj styków więc twoja wersja rozwiązania odpada.

zyzy52
    Zrobiłem jednak trochę inaczej:
    2 linie zasilające oddzielnie zabezpieczone różnymi bezpiecznikami:1 sterująca (załączana włącznikiem) i jedna zasilająca bojler/pompę
    2 styczniki rozłączające siebie nawzajem stykami pomocniczymi
    1 przekaźnik sterujący stycznikami w zależności od położenia łącznika ciśnieniowego

Podsumowanie: Szkoda że nadal nie wiem czy jest coś gotowego.

Pozdrawiam wszystkich i zamykam temat.

0