Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LaCie Rugged Mini 500GB 301555 - pojemność dysku 424 MB zamiast 500 GB / LaCie

Mentoss2 25 Sie 2014 21:03 1008 14
  • #1 25 Sie 2014 21:03
    Mentoss2
    Poziom 6  

Witam, kupiłem parę dni temu drogą internetową dysk zewnętrzny LaCie Rugged Mini 500GB (nr producenta 301555) do mojego laptopa. Marka LaCie - dosyć popularna, czytałem również wiele pochlebnych opinii na jej temat, dlatego zdecydowałem się na jej produkt. Sam dysk nie wzbudza żadnych zastrzeżeń, ładnie wykonany, wytrzymały itp. Ale do rzeczy, otóż pojemność według producenta to 500 GB. U mnie natomiast po zainstalowaniu dysku w folderze "Mój Komputer" figuruje pojemność 424 MB, tę samą liczbę widać, po próbie przeciągnięcia plików w celu skopiowania na dysk, w wyskakującym oknie z informacją, że dysk mieści jedynie 424 MB. Miałem zrobić kopię mojej kolekcji płyt, a skończyło się na tym, że nie skopiuję nawet jednej CD.. Czy jestem zmuszony do zwrócenia dysku, czy gwarancja coś takiego obejmuje? Próba restartu laptopa, ponownego podłączenia dysku, czy podłączenia go pod inny komputer nic nie daje, dalej pojemność wynosi 424 MB. Dodam, że nazwa dysku w folderze "Mój Komputer" to LACIE SETUP, a system plików to FAT32 (to ostatnie nie wiem co znaczy).
    Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
    Marcin W.

0 14
  • #2 25 Sie 2014 21:09
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Jaki system operacyjny?

0
  • #3 25 Sie 2014 21:12
    Mentoss2
    Poziom 6  

System operacyjny to Windows 7.

0
  • #4 25 Sie 2014 21:15
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Wejdź w Zarządzanie dyskami i sprawdź, czy dysk posiada tylko jedną partycje i czy jest ona na całej powierzchni dysku.

Mentoss2 napisał:
    system plików to FAT32
    Lepiej zmień (sformatuj dysk) na NTFS. W FAT32 nie można mieć plików większych jak 4GB.

0
  • #5 25 Sie 2014 21:19
    Mentoss2
    Poziom 6  

Przepraszam za niewiedzę, ale niezabardzo wiem gdzie szukać "Zarządzanie dyskami".

0
  • #6 25 Sie 2014 21:20
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Narzędzia administracyjne - Zarządzanie komputerem - Zarządzanie dyskami.

0
  • #7 25 Sie 2014 21:28
    Mentoss2
    Poziom 6  

OK, przepiszę to co widzę:
    Wolumin - LACIE SETUP (E:)
    Układ - Prosty
    Typ - Podstawowy
    System plików - FAT32
    Stan - Zdrowy (Partycja podstawowa)

a na dole okna:
    Dysk 1
    Podstawowy
    465,76 GB

LACIE SETUP (E:)
    428 MB FAT32
    Zdrowy (Partycja podstawowa)

465,34 GB
    Nieprzydzielone

0
  • #8 25 Sie 2014 21:30
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Jeśli nic nie masz na tym dysku, to usuń obecną partycję i zrób nową (lub kilka) na całej powierzchni dysku. Sformatuj na NTFS.

0
  • #9 25 Sie 2014 21:33
    Mentoss2
    Poziom 6  

Nie, nie ma nic na tym dysku.

Przepraszam ale wolę nie robić tego sam jako, że nie znam się na tym totalnie i nie chcę nic spieprzyć. Jak usunąć tą partycję i jak sformatować.

0
  • #11 25 Sie 2014 21:48
    Mentoss2
    Poziom 6  

Dobrze, usunąłem wolumin na dole okna.
    Teraz klikam prawym i wyskakuje "nowy wolumin prosty", a po jego kliknięciu wyskakuje okno z kreatorem nowych woluminów i po kliknięciu dalej jest okno "określ rozmiar woluminu" wybieram maksymalny rozmiar. Następnie wyskakuje okno "przypisz literę dysku" i tutaj mogę zaznaczyć jedną z trzech opcji:
    -przypisz następującą literę dysku: D (Domyślnie zaznaczone)
    -zainstaluj w następującym pustym folderze systemu plików NTFS
    -nie przypisuj litery dysku ani ścieżki dysku

Przy założeniu, że wybieram domyślną pierwszą opcję czy ma jakieś znaczenie wybór litery?

0
  • #12 25 Sie 2014 21:49
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Mentoss2 napisał:
    Przy założeniu, że wybieram domyślną pierwszą opcję czy ma jakieś znaczenie wybór litery?
    Wybierz pierwszą opcje - litera dysku jest bez znaczenia.

0
  • #13 25 Sie 2014 21:56
    Mentoss2
    Poziom 6  

OK, dalej mam okno "formatuj partycję"

są trzy opcje:
    -nie formatuj tego woluminu
    - formatuj ten wolumin z następującymi ustawieniami
    system plików: NTFS lub exFAT
    rozmiar jednostki alokacji: domyślny i inne opcje z liczbami np. 512,1024,16k...
    etykieta woluminu: i jest wpisane "Nowy"

niżej można też zaznaczyć:
    -wykonaj szybkie formatowanie (jest zazn.)
    - włącz kompresję plików i foldrów (nie zazn.)

Proszę o instrukcję.

0
  • #14 25 Sie 2014 21:58
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

NTFS, szybkie formatowanie.
    Wolumin - wpisz dowolną nazwę dla partycji.
    Pozostałe parametry bez zmian.

0
  • #15 25 Sie 2014 22:13
    Mentoss2
    Poziom 6  

Co znaczy NTFS, zamierzam kopiować pliki WAV. Rozumiem, że nie będzie stać nic na przeszkodzie.

Dodano po 11 [minuty]:

Dobrze, zakończyłem formatowanie wedle Pana instrukcji. Dysk ma teraz 465 GB, czyli jest tak jak ma być.
    Szczerze Panu dziękuję, uratował mi Pan dzień choć ten chyli się ku końcowi.
    Pozdrawiam serdecznie.

0