Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Premium 450 DXi - Dziwne zachowanie czujników i pracy motora

szyniu 25 Aug 2014 23:02 4251 10
 • #1
  szyniu
  Level 20  
  Witam panowie mam dość ciekawy przypadek z dxi 450 z 2006 r, a mianowicie auto głównie pod załadowaną naczepą podczas jednostajnego wyjeżdżania pod górę zaczyna szarpać tzn. jest odczuwalne pomimo równego przytrzymywania gazu coś tak jakby ktoś na chwilę puścił pedał i ponownie go wcisną w tym samym momencie wycisza się turbina tak jakby nie pracowała.
  Mechanicznie już chyba wszystko sprawdzane, szczelność,górski,katalizator,zawór obejściowy i cięgno na turbinie, objawy są identyczne na tempomacie,i na gadżecie na impulsatorze też bez zmian.Uszczelki pod wydechem nowe.
  Problem pojawia się cyklicznie nie jednostajnie czyli powoli się pojawia i po chwili ginie i tak dookoła przez co da się wyczuć że auto raz ciągnie i za moment nie.

  Ja zrobiłem diagnostykę i nie było nić tyczące się silnika co by przykuło moją uwagę, nic się nie wyświetla na desce, jedyne co zauważyłem to że auto podczas jazdy na pusto z naczepą bardzo szybko osiąga 200 KPa w kolektorze, ale to raczej zaleta niż wada, jedyną rzeczą która na pewno nie jest ok to zasilanie paliwa, mianowicie czujnik pokazuje cały czas 7 bar (manometr pokazuje równe trzy atmosfery na gorącym silniku na biegu jałowym), zmieniałem czujnik na inny taki sam objaw, podmieniałem również z czujnikiem ciśnienia w układzie korbowym i tam pokazuje ok a podpięty do zasilania paliwa nadal 7!!!
  Przeczyściłem czujnik ciśnienia doładowania był mocno zaklejony nagarem.
  Panowie czy ciśnienie zasilania(a raczej nie prawidłowy odczyt czujnika mocno na plus) może mięć wpływ na pracę silnika i ewentualnie gdzie szukać przyczyny ciągłego wyświetlania wartości 7 bez odnotowania błędu,i drugie pytanie jak według was powinno zachowywać się ciśnienie oleju zakres normalny w barach.

  Wszystkim zainteresowanym będę bardzo wdzięczny.
 • #2
  pp_pablo
  Level 25  
  Może to banalne co napiszę, ale zajrzyj do zbiornika jak wygląda sitko smoka. Moim zdaniem mało kto o tym pamięta, ale przynajmniej raz na jakiś czas należałoby wyczyścić zbiornik i smok.
 • #3
  szyniu
  Level 20  
  Witam ponownie po wyczyszczeniu czujnika ciśnienia doładowania okazało się że jest poprawa więc wymiana czujnika na nowy ale to nic więcej nie pomogło.
  Problem głównie pod górę ładowany.
  I jeszcze raz odnośnie tego czujnika ciśnienia paliwa cały czas jest 7 bar, zmieniałem czujniki i nic skąd taka wartość czy może mieć to wpływ na dziwne zachowanie silnika, jak duże znaczenie ma ten czujnik czy tylko jest elementem informującym o stanie ciśnienia zasilania.
 • #4
  gucio~1
  Level 23  
  Odczyt nie ma wpływu na pracę. Tylko, gdyby był prawidłowy to przy nieprawidłowej pracy pod obciążeniem łapałby błąd zbyt niskiego ciśnienia. Przynajmniej na to mi wygląda.
 • #5
  szyniu
  Level 20  
  Panowie smoki sprawdzone dwa zbiorniki czyste.
  W dużym skrócie auto obciążone pod górę zachowuje się tak jak by falowo się wyłączała turbina (słychać ją za chwile cichnie i tak w koło ).
  No i to ciśnienie zasilania cały czas pokazuje na max 7bar
 • #6
  gucio~1
  Level 23  
  A co pokazuje jak odepniesz czujnik?
 • #7
  szyniu
  Level 20  
  Pokazuje przerwę kreski i czerwony X tak obrazowo mówiąc.
 • #8
  szyniu
  Level 20  
  Problem nadal jest cały czas przekłamuje czujnik ciśnienia paliwa i wielka nie wiadoma gdzie jest przyczyna.
 • #9
  hubert04
  Level 25  
  sprawdz manometrem ciśnienie paliwa na wolnych obrotach to 7 bar jest za wysokie ma miec w granicach 3 bar masz coś zapchane po stronie za czujnikiem
 • #10
  gucio~1
  Level 23  
  Może zamień na wejściach do sterownika sygnały czujnika cisnienia oleju i paliwa. Są takie same. Odczytasz wtedy w ciśnienie paliwa w pozycji ciśnienia oleju.
 • #11
  szyniu
  Level 20  
  ciśnienie manometrem mierzone jest ok, dodam że po przeczyszczeniu całego układu paliwowego jest aktualnie dobrze ale czujniki nadal źle wskazują czyli ciśnienia oleju i ciśnienia paliwa.
  Zobaczymy jak się to będzie nadal spisywać, wiec puki co nie zamykam tematu.