Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Translator kodów pilota DVBT

djfarad02 25 Sie 2014 23:08 13086 19
  • Translator kodów pilota DVBT

Z uwagi na fakt, że pilot do posiadanego tunera DVBT firmy LTC jest niewygodny i złej jakości, postanowiłem przystosować odbiornik do sterowania posiadanym pilotem WIWA memo control, który jest dużo wygodniejszy i pewniejszy w działaniu. W tym celu w tunerze zainstalowałem translator kodów, który odbiera i tłumaczy kody pilota wysyłając je ponownie do uC tunera. Pilot WIWA posiada mniej przycisków, w związku z tym dodałem funkcję przełączania stron pilota. Po przełączeniu zmieniają się funkcje niektórych klawiszy. Dzieje się to po czterokrotnym naciśnięciu "mute". Drugą dodatkową funkcją jest automatyczne przełączanie kanałów, przydatne gdy czekając na koniec bloku reklamowego oglądamy coś innego. Przez przytrzymanie klawisza zmiany kanałów na pilocie wywołujemy automatyczne przejście o n kanałów w górę lub w dół. "Odległość" między kanałami programuje się przez naciśnięcie zdefiniowanego klawisza (w moim przypadku czerwony), naciśnięcie n razy klawisza kanał w górę lub w dół i ponowne wciśnięcie czerwonego. Teraz chcąc przełączać się automatycznie między dwiema stacjami wystarczy przytrzymać klawisz kanał do góry lub do dołu by nastąpiło przewinięcie o n kanałów.
    Jako płytkę zastosowałem PCB z demobilu.
    Program przy dekodowaniu nie korzysta z przerwań sprzętowych ani z wejścia capture timera. Jest tak, ponieważ akurat te piny nie były wyprowadzone do złącza na PCB.

Załączam źródło w C, projekt w AVRStudio i wsad. Obsługa UARTU nie jest potrzebna, używałem podczas odpluskwiania. Kod opatrzyłem komentarzami, które powinny pozwolić na swobodne modyfikacje lub zmiany stałych czasowych/tolerancji kodera oraz dekodera rozkazów. Źródła stworzyłem używając słów angielskich ponieważ od pewnego czasu staram się zarówno dokumentację jak i oprogramowanie tworzyć w oparciu o ten język. Przy okazji program wygląda spójnie, nie ma pomieszania słów kluczowych kompilatora z polskimi nazwami funkcji czy komentarzami.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 26 Sie 2014 14:01
    Cersunited
    Poziom 16  

Pomysł ciekawy :) Czy nie prościej było wykorzystać gotowy pilot samouczący ?

• #3 26 Sie 2014 18:11
    mkpl
    Poziom 37  

Lub zamienić sterowniki w pilocie.

• #4 26 Sie 2014 19:41
    eewaldi
    Poziom 10  

albo kupić Venusa do 30zł

• #5 26 Sie 2014 20:39
    djfarad02
    Poziom 17  

Projekt powstał z potrzeby chwili oraz trochę "dla sportu" :) Do tego koszt przeróbki wyniósł mnie 0zł. Oczywiście zastosowanie pilota uniwersalnego też załatwiłoby sprawę oraz wykluczyłoby konieczność ingerencji w sprzęt. Nie miałbym jednak funkcji automatycznego przełączania między parą wybranych kanałów, na czym akurat mi zależało. Coś takiego widziałem nawet w wykonaniu fabrycznym w jednym z telewizorów CRT. Telewizor pamiętał dwa ostatnio oglądane kanały i jeden z przycisków pilota pozwalał na przełączanie pomiędzy nimi.

System kodowania w moich pilotach od tunerów wygląda na standard samsunga lub jego mutację (czasy).
    Myślę, że wartością forumową tego projektu są spisane kody pilotów i procedury nad/odb, po przeróbkach mogące pracować na przerwaniach.

mkpl napisał:
    Lub zamienić sterowniki w pilocie.

Co masz na myśli? Jeśli chodzi o zamianę scalaków to jest to niewykonalne. Jeden z pilotów ma strukturę bezpośrednio na pcb (na "glucie"), drugiego nie otwierałem

• #6 26 Sie 2014 21:06
    momo222
    Poziom 10  

Wiele projektów powstaje nie po to aby było taniej lecz np. lepiej. Poza tym satysfakcja z samodzielnego skonstruowania urządzenia jest bezcenna :D
    Ja swego czasu nie mogąc znaleźć uniwersalnego pilota obsługującego dekoder telewizji N popełniłem podobne urządzenie tyle, że wysyłające przetłumaczone kody przez podczerwień.

• #7 26 Sie 2014 22:18
    gbd.reg
    Poziom 21  

Wiele pilotów (a raczej tunerów/telewizorów) pozwala na przełączanie do ostatnio oglądanego kanału, jednak poruszając się po kanałach klawiszami CH+/- nie przydaje się to na nic. Aby wydajnie tego używać, należy przechodzić z listy kanałów lub przechodzić numerami (ewentualnie klawiszami góra/dół lub lewo/prawo wtedy, gdy tuner wymaga akceptacji klawiszem ok).

Jeśli taka funkcja nie jest opisana, to często jest ukryta pod klawiszem back/wstecz/wyjście z menu. W pilocie z obrazka (tym fabrycznym) może się ona kryć pod przyciskiem recall.

• #8 26 Sie 2014 22:50
    djfarad02
    Poziom 17  

gbd.reg napisał:
    Wiele pilotów (a raczej tunerów/telewizorów) pozwala na przełączanie do ostatnio oglądanego kanału, jednak poruszając się po kanałach klawiszami CH+/- nie przydaje się to na nic

Dokładnie tak jest i właśnie z tego powodu swoją implementację tej funkcji oparłem na liczniku naciśnięć CH+/- a nie na pamięci ostatnio wybranego kanału.

• #9 27 Sie 2014 12:06
    melthalion
    Poziom 10  

momo222 napisał:

Ja swego czasu nie mogąc znaleźć uniwersalnego pilota obsługującego dekoder telewizji N popełniłem podobne urządzenie tyle, że wysyłające przetłumaczone kody przez podczerwień.

@momo222 - czy upubliczniałeś gdzieś ten projekt albo można się jakos z nim zapoznać?
    Swego czasu siedziałem trochę nad translatorem kodów IR - odbiornik IR odbierał kod z pilota i wysyłał z drugiej strony przetłumaczony kod. Celem miało być zastąpienie pilota od kina domowego i od N'ki jednym pilotem. Sterowanie kina domowego udało się zrobić bez wiekszych problemów, ale na pilocie od N'ki padłem.

• #10 27 Sie 2014 19:33
    momo222
    Poziom 10  

melthalion - Nie publikowałem tego projektu. Robiłem to na szybko. Nka chcąc utrudnić życie swoim użytkownikom zastosowała pilota z "szyfrowaniem" sygnału. Nie miałem czasu ani chęci rozgryzania tego tematu, więc po prostu wrzuciłem kody wszystkich używanych klawiszy do tablicy mikrokontrolera ATMega i tyle. U autora tłumacz jest wbudowany w dekoder, a mój odbiera sygnał, tłumaczy i przez diodę IR wysyła dalej.

• #11 28 Sie 2014 15:18
    piwkooo
    Poziom 23  

gbd.reg napisał:
    Wiele pilotów (a raczej tunerów/telewizorów) pozwala na przełączanie do ostatnio oglądanego kanału, jednak poruszając się po kanałach klawiszami CH+/- nie przydaje się to na nic. Aby wydajnie tego używać, należy przechodzić z listy kanałów lub przechodzić numerami (ewentualnie klawiszami góra/dół lub lewo/prawo wtedy, gdy tuner wymaga akceptacji klawiszem ok).

Witam.
    W ostatnio kupionym przeze mnie panasonicu jest to rozwiązane tak, że przełączanie CH+/- nie zapamiętuje nic, jednak jeżeli pozostaniemy na danym kanale dłużej(nie znam dokładnie czasu), wtedy jest ten kanał zapamiętywany jako do powrotu.
    Pozdrawiam

• #12 13 Wrz 2014 14:56
    xixin
    Poziom 14  

W jaki sposób odczytałeś kody pilota LTC?

• #14 20 Wrz 2014 20:54
    xixin
    Poziom 14  

Ciekawy sposób.
    Mógłbyś szczegółowo to omówić?
    Mam pilot do powielenia i zastanawiałem się jak się do niego zabrać..

• #15 21 Wrz 2014 11:18
    djfarad02
    Poziom 17  

W pierwszej kolejności sprawdź w jakim standardzie pracuje Twój pilot. Możesz wykorzystać do tego kartę dźwiękową komputera podłączając do niej odbiornik podczerwieni. Naciskaj przyciski i analizuj zarejestrowane przebiegi.

• #16 26 Paź 2014 00:14
    xixin
    Poziom 14  

Napisałeś, że używałeś karty dźwiękowej komputera .. ale przecież wejścia audio w kompie pracują do 20kHz a piloty nadają 36-40kHz.?
    Drążę temat bo mój pilot do powielenia to również LTC ale inny model..

• #18 26 Paź 2014 16:31
    xixin
    Poziom 14  

Oczywiście, że myślałem o mierzeniu sygnału za jakimś TSOP, tylko czy w tym przypadku nadal nie potrzeba większej częstotliwości?

• #19 08 Lut 2015 10:06
    Janusz_kk
    Poziom 16  

xixin napisał:
    Oczywiście, że myślałem o mierzeniu sygnału za jakimś TSOP, tylko czy w tym przypadku nadal nie potrzeba większej częstotliwości?

Nie potrzeba, odbiornik ci demoduluje fale nośną, na wyjściu otrzymujesz impulsy które możesz poobserwować na karcie dźwiękowej, tylko pamiętaj o dzielniku bo odbiornik pracuje na 5V a na kartę nie wolno podawać więcej niż 1-2V.
    Np dajesz dzielnik 39k+10k do masy i masz podział 1 do 5, odbiornik dajesz 5V na wyjście 1k. narysowałem schemat nawet sie udało :)

Edytuj
    melthalion napisał:
    momo222 napisał:

@momo222 - czy upubliczniałeś gdzieś ten projekt albo można się jakos z nim zapoznać?
    Swego czasu siedziałem trochę nad translatorem kodów IR - odbiornik IR odbierał kod z pilota i wysyłał z drugiej strony przetłumaczony kod. Celem miało być zastąpienie pilota od kina domowego i od N'ki jednym pilotem. Sterowanie kina domowego udało się zrobić bez wiekszych problemów, ale na pilocie od N'ki padłem.

Ale ten projekt też tak można przerobić i to prosto dajesz na wejście odbiornik podczerwieni a na wyjście tranzystor i didę nadawczą ir, w programie trzeba włączyć timer żeby na jednym z wyjść generował falę 36-40khz i sterować go kodami wyjściowymi(przekodowanymi).

djfarad02 - bardzo ładny kod napisałeś, naprawdę aż miło popatrzeć, procedury odbiorcze sam pisałeś czy się wzorowałeś na gotowcu?