Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylatory i płyta główna - napięcie

m5000 26 Sie 2014 01:47 2643 8
  • #1 26 Sie 2014 01:47
    m5000
    Poziom 8  

Przepraszam, jeśli moje pytanie wyda się banalne, ale zupełnie się na tym nie znam.

Mam płytę główną Sabertooth 990FX R2.0. Do tego mam wentylatory SilentiumPC Zephyr 120 PWM (4 pin). W instrukcji płyty na stronie poświęconej podłączaniu wentylatorów są rysunki wtyczek i są one podpisane np. tak: GND, CHA FAN PWR, CHA FAN IN, i +5V.

Podłączyłem do nich parę dni temu wentylator Zefir. Jednak dzisiaj zupełnie przypadkowo odkryłem w specyfikacjach tego wentylatora taką informację: Napięcie: 12V.

Czy to oznacza, że nie powinienem go podłączyć do tych wtyczek płyty głównej (mają one specyfikację 5V)? Jednak komputer działa sprawnie, nic się nie zawiesza, a wiatraczek też śmiga, więc sam już nie wiem... Miałem zamiar dodać jeszcze dwa takie wentylatory, ale wolę się najpierw upewnić, czy wszystko jest w porządku.

Czy ktoś mógłby wyjaśnić, jak to jest z tym napięciem, bo nie chcę czegoś spalić w moim komputerze.

Z góry dziękuję.

0 8
  • #2 26 Sie 2014 06:43
    sznib
    Poziom 18  

Nic się nie bój :). Przy napięciu 12V wentylator kręci się ze swoją maksymalną prędkością. Powszechnie stosowane są przejściówki na 7/5V lub też kontrolery obrotów, które działają właśnie na zasadzie regulacji napięcia, po to żeby wyciszyć komputer.
    Jeśli masz wentylatory z PWM najlepiej podłączaj do wtyczek 4pinowych, dzięki czemu komputer sam będzie sterował prędkością wentylatorów zależnie od stopnia obciążenia procesora.

0
  • #3 19 Wrz 2014 13:41
    t.luk
    Poziom 19  

Dokładnie, przecież 12V to nominalne napięci pracy wentylatorów komputerowych :)

0
  • #4 21 Paź 2014 17:46
    Matt1314
    Poziom 14  

Mam pytanie odnośnie wentylatorów 3 pinowych podpiętych pod płytę główną.
    Tam napięcie cały czas jest 12V? I jedyna zmiana to przez regulator obrotów? Czy może się zdarzyć, że jest mniejsze?

0
  • #5 24 Paź 2014 15:04
    t.luk
    Poziom 19  

Jeśli w BIOSie masz ustawione 100% RPM, to tak wtedy jest 12V.

0
  • #6 25 Paź 2014 13:03
    Matt1314
    Poziom 14  

t.luk napisał:
    Jeśli w BIOSie masz ustawione 100% RPM, to tak wtedy jest 12V.

Ale przecież wentylatorem 3 pinowym nie można sterować z biosu, ani innymi programami. Tylko 4pinowymi.

0
  • #7 28 Paź 2014 01:26
    rafal_rx
    Poziom 25  

Matt1314 napisał:
    Ale przecież wentylatorem 3 pinowym nie można sterować z biosu, ani innymi programami. Tylko 4pinowymi.

Można sterować napięciem. A czy płyta jest tak skonstruowana, to odrębne pytanie. Czasami wentylator CPU potrafi sterować wyłącznie PWM, czasami PWM lub napięciem, a SYS_FAN (czy jak to się tam nazywa) potrafi sterować wyłącznie napięciem.
    Przykłady:
    1. GA-880GM-UD2H rev. 1.4: cpu pwm lub napięciem, drugi tylko napięciem (pomimo złącza 4 pin)
    2. GA-970A-UD3P: cpu na pewno pwm, czy napięciem, nie wiem, drugi wyłącznie napięciem (pomimo złącza 4 pin)
    3. GA-F2A88XM-HD3: cpu wyłącznie pwm, drugi nie pamiętam już, ale reagował na zmiany temp.
    4. MSI 760GM-P23 (FX): cpu nie pamiętam, drugi napięciem, ale ustawianym na sztywno w BIOS (wartości w procentach).

0
  • #8 06 Lis 2014 14:15
    t.luk
    Poziom 19  

Oczywiście, że wentylatorami 3pin można sterować z poziomu BIOSu tylko tutaj można je ustawić jedynie "na sztywno" czyli bez automatycznej regulacji jak w przypadku wentylatorów z PWM :)

0
  • #9 06 Lis 2014 20:36
    rafal_rx
    Poziom 25  

t.luk napisał:
    Oczywiście, że wentylatorami 3pin można sterować z poziomu BIOSu tylko tutaj można je ustawić jedynie "na sztywno" czyli bez automatycznej regulacji jak w przypadku wentylatorów z PWM :)
    Są takie płyty, które jednak potrafią :D O jednej wspomniałem, używałem. Zauważam, że odchodzą do przeszłości. W nowych producenci wolą zaoszczędzić.

0