Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania tych elementów - czujnik ruchu

26 Sie 2014 08:52 4242 8
 • Poziom 17  
  witam,

  Chodzi o czujnik ruchu widoczny na tym zdjeciu:
  Link

  Składa sie z nadajnika (dioda z tą "falą") plus ten element który wygląda jak tranzystor z okienkiem. Jakie to ma symbole bo nie mogę znaleźć :( a chciałbym znaleźć jakiś schemat przykładu.

  Chciałbym te elementy wykorzystać, jaka jest zasada zasilania tego i odbierania informacji że wykryto ruch ?

  Dziękuje.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  No to troszkę nie tak. To z falą to nie nadajnik tylko fotorezystor który mierzy natężenie oświetlenia a to z okienkiem to czujnik PIR -pasywny czujnik podczerwieni. Mierzy on zmiany natężenie promieniowania podczerwonego które towarzyszy przejściu obiektu w polu widzenia sensora o temperaturze wyższej (a właściwie innej) od temperatury tła. Czujnik PIR zazwyczaj współpracuje z soczewką Fresnela (to okno w obudowie czujki).
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 35  
 • Poziom 17  
  Dziekuje za linki, jestem troche teraz mądrzejszy:)

  A jak z awaryjnością PIR ? Mam 3 lampy halogenowe i wszystkie zaniemogły w podobny sposób - świecą cały czas, nie wyłączają się, nie ma znaczenia ruch..
  Obejrzałem wnętrze i chyba została mi tylko czujka PIR do wymiany :(
 • Poziom 35  
  Witam
  mak270 napisał:
  wszystkie zaniemogły w podobny sposób - świecą cały czas, nie wyłączają się

  mak270 napisał:
  Obejrzałem wnętrze i chyba została mi tylko czujka PIR do wymiany

  Czy robiłeś jakie pomiary miernikiem? Sprawdziłeś przekaźnik czy nie ma zwartych styków, bo czasem się to zdarza przy dużym obciążeniu i słabym przekaźniku? Czy tranzystor sterujący przekaźnik jest sprawny? Jak z pozostałymi elementami, czy są sprawne, że wyrokujesz uszkodzenie elementu PIR? Samo oglądanie nie pomoże. Skoro nie widzisz śladów uszkodzenia podzespołów, to czy widzisz, że właśnie element PIR jest uszkodzony? Oczywiście nie twierdzę, że jest dobry, ale bez pomiarów i testów nie można nic konkretnego powiedzieć.
  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Pomiary robiłem, źle się wyraziłem. Obejrzałem - miałem na myśli sprawdziłem. Tranzystory, kondensatory, diody. Przekaźnik pracuje ok, wylutowałem go i sprawdziłem. Fotorezystor wyjąłem sprawdziłem - też ok. W końcu wyjąłęm PIR, podałem napięcie zasilające 7V (zapomniałem co prawda o oporniku 100k pomiędzy mase a zasilanie..) i na wyjściu generował mi napięcie niezależnie czy jest ruch czy go nie ma.
 • Poziom 33  
  Z tego co pamiętam jak bawiłem się sensorem PIR kiedyś to zmiany napięcia nie są duże a sensor reaguje na zmiany natężenia podczerwieni a nie na jego poziom. Oczywiście obserwacje prowadziłem z użyciem oscyloskopu-rozumiem, że i Ty też tak robiłeś. Rezystor chyba jest tam jednak konieczny.
 • Poziom 17  
  Nie mam oscyloskopu, mierzyłem zmienne napięcie miernikiem najpierw mV ale okazało się że zakres za mały, po zmianie wyszło mi około 0.7V. Miernik trueRMS.
 • Poziom 22  
  Dzisiaj udało mi się przywrócić do działania dwie podobne czujki ruchu, firmy "made in china".
  W obydwu uszkodzona była dioda zenera C22V. Tranzystory i inne elementy były sprawne.
  W lepszych czujnikach zasilanie zbudowane jest na stabilizatorze napięcia, te najtańsze mają patent z diodą zenera, a płytka pozbawiona jest wielu elementów.

  UWAGA NA WYSOKIE NAPIĘCIE PŁYTCE.

  Działanie samej płytki z czujnikiem PIR sprawdziłem mierząc napięcie na trzech przewodach łączących obie płytki. Punkty pomiaru zaznaczyłem na zdjęciu: Vcc, GND i "sygnał". Po wykryciu ruchu między Vcc, a "sygnał" pojawi się napięcie 12V i będzie tam przez czas ustawiony potencjometrem.
  Pokazane jest też na zdjęciu położenie potencjometrów w pozycji "najkrótszy czas" i "dzień" dla łatwiejszego testowania.

  Posiłkowałem się schematem i komentarzami z postu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1623523.html
  Ze schematu można odszukać punkty, w których powinien pojawiać się sygnał jeżeli czujka PIR działa.