Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie komutatora w silniku prądu stałego

26 Sie 2014 11:41 4224 7
  • Poziom 25  
    Witam. Nurtuje mnie pytanie czy komutator w silnikach prądu stałego powinno się czyścić papierem ściernym? Co się dowiadywałem u doświadczonych elektryków zdania są podzielone, jedni mówią ze trzeba okresowo a inny twierdzą ze tylko w przypadku jakiegoś uszkodzenia. Czy możecie wyrazić opinie na ten temat?
  • Poziom 11  
    Witam Jeżyk-1
    Pracując kilka lat, że tak powiem na warsztacie, remontując wózki widłowe marki Still często i gęsto rozbierałem silniki jazdy, pomp hydraulicznych i wspomagania, prądu stałego celem czyszczenia wymiany łożysk wymiany szczotek...
    Powiem ci jak to się odbywało u nas:
    Rozebranie silnika, dokładne wydmuchanie pyłu szczotkowego, mycie benzyną lub nitrem(dokładne),suszenie, lakierowanie stojanu i wirnika celem poprawy izolacji, no i wirnik który traktowaliśmy nawet tokarką, chodzi tu o komutator aby go wygładzić później papier ścierny o różnej gradacji od ''grubych'' do bardzo bardzo drobnych, że komutator świecił jak psu .....wiadomo co. Szczeliny lamel poprawialiśmy szlifiereczką
    Czyszczenie komutatora w silniku prądu stałego
    i na koniec znów bardzo drobny papier.
    No i składanie wszystkiego.
    Na początku czasem słychać taki specyficzny dźwięk podczas docierania sie nowych szczotek ale to ustąpi.
    Przez jakiś czas nie należy obciążać silnika zbyt mocno bo będzie iskrzył na szczotkach.
    Także ja osobiście nie widzę przeciwskazań do użycia papieru ściernego tylko wszystko z głową.
  • Moderator
    LYSY81222 napisał:

Pracując kilka lat, że tak powiem na warsztacie, remontując wózki widłowe marki Still często i gęsto rozbierałem silniki jazdy, pomp hydraulicznych i wspomagania, prądu stałego celem czyszczenia wymiany łożysk wymiany szczotek...
    Powiem ci jak to się odbywało u nas:

To są komutatory współpracujące z innymi szczotkami niż w silnikach małej mocy i te doświadczenia mają się nijak do całej reszty.
  • Moderator Elektrotechnika
    LYSY81222 napisał:
    Szczeliny lamel poprawialiśmy szlifiereczką

I to był powód tego że szczotki z początku trochę hałasowały , należało użyć skrobaka widiowego specjalnie wyprofilowanego (trójkąt ) i rowki na końcu nim poprawić by je sfazować .
  • Poziom 25  
    Silnik o jaki mi chodzi to 1000 HP na 750V. I mam grafik przeglądów i co mam w danym czasie co robić, i tam jest ze co trzy miesiące czyszczenie komutatora przy użyciu papieru ściernego drobnoziarnistego. I sie zastanawiam czy to nie za czesto. Po drugie jeżeli komutator jest w dobrym stanie to po co to robić ?
  • Moderator Elektrotechnika
    Jeżyk-1 napisał:
    czyszczenie komutatora przy użyciu papieru ściernego drobnoziarnistego

Jeśli to zrobisz to musisz przeczyścić lamele .
    Jeżyk-1 napisał:
    Po drugie jeżeli komutator jest w dobrym stanie to po co to robić

I tu jest druga prawda . Ważniejsze jest stan szczotek i ich naciąg .
  • Poziom 19  
    Czy ten zapis o czyszczeniu wynika z DTR producenta czy jest własnym pomysłem kogoś z dozoru.
    Prowadzenie eksploatacji maszyn komutatorowych może stwarzać wiele problemów, nie próbuj ich sobie dokładać. Podejrzewam, iż 100% dostępnej literatury podkreśla jak istotna dla prawidłowej współpracy komutator - szczotka jest politura wytworzona na komutatorze.
    Niszczenie jej co trzy miesiące musi wynikać z jakichś bardzo istotnych powodów.
    Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy trzeba wykonać taki zabieg, ale jest on zawsze chwilowym ratunkiem do czasu rozpoznania przyczyny niewłaściwej pracy maszyny.
  • Poziom 25  
    tob53 napisał:
    Czy ten zapis o czyszczeniu wynika z DTR producenta czy jest własnym pomysłem kogoś z dozoru.

To jest zapis firmowy nie nie wiadomo kto go zrobił bo jest nie podpisany ani skąd ma te zalecenia. Widzę że podobnie myślałem dopóki nie ma jakiś oznak że coś może się dziać z komutatorem to wystarczy dobrze wyczyścić powietrzem i środkiem oczyszczającym.
    Dziękuję za udzielone porady pozdrawiam.