Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bazy danych - skąd sie je bierze?

jarr25 26 Sie 2014 11:50 894 7
 • #1 26 Sie 2014 11:50
  jarr25
  Poziom 12  

  Witam, mam takie pytanie - skąd bierze się takie bazy danych jak przykładowo mają portale:

  - o książkach (goodreads, lubimyczytac)
  - o kalendarzach (jaka będzie w przyszłości data, cały układ dni/tygodni, kiedy będą dni przestępne, święta)
  - o kalkulatorach (że jakaś liczba daje ileś)
  - o słownikach (np. jakbym chciał zrobić aplikacje o słówkach z ang. to skąd wziąć bazę tych słówek?)
  - o muzyce (wszyscy wykonawcy, ich profile, single)

  Chodzi mi o także i o to w jaki sposób są tworzone nowe tytuły (np. książek) , (rozumiem że są w jakiś sposób wpisywane do bazy danych, ale czy przez użytkowników, czy administratorów - przecież to mnóstwo roboty, jak to jest rozwiązywane?), ale przede wszystkim cała historia starych (np. książek) , setki tysięcy pozycji, i skąd takie coś jest brane, do takich serwisów jak np. wyżej wymienione.

  0 7
 • #2 26 Sie 2014 18:02
  Dżyszla
  Poziom 42  

  1. Zapewne się wypełnia ;)
  2. To można obliczyć matematycznie
  3. To nie ma nic z bazami wspólnego chyba
  4. Słowniki są dostępne w internecie w różnych formatach; czasem jako słowniki do programów, czasem po prostu jako zbiór słów. Wystarczy poszukać
  5. Patrz punkt 1.

  0
 • #3 27 Sie 2014 10:32
  markonedj
  Poziom 22  

  Bazy można też kupować.

  jarr25 napisał:
  ale przede wszystkim cała historia starych (np. książek) , setki tysięcy pozycji, i skąd takie coś jest brane, do takich serwisów jak np. wyżej wymienione


  Nie rozumiem. Sklep ma w bazie tylko to co oferuje, każdy sklep ma określony asortyment. Poza tym takie bazy tworzy się latami. Nikt nie otwiera od razu sklepu z 1000000 książek, tylko zaczyna się od kilkuset i stopniowo dodaje nowe pozycje.

  Podobnie jest z bibliotekami. Tam bazy danych były tworzone przez lata.

  0
 • #4 27 Sie 2014 10:42
  jarr25
  Poziom 12  

  Chodzi mi o to że jak istnieje taki portal odnośnie książek co ww. to można tam wyszukać prawie każdą książkę, i gdzie jest miejsce z którego można pobrać rdzeń takiej bazy danych, czyli jakby część wspólną, powiedzmy wszystkie pozycje książek do 2013 roku. A teraz na poważnie to oczywiście nikt nie wpadł na tak normalnie racjonalny pomysł aby po prostu mieć taką bazę udostępnioną publicznie dla każdego? wtedy wszyscy mogliby skorzystać, poza tym można by wprowadzić społecznościowe uzupełnianie pozycji tak jak to jest z wikipedia?

  0
 • #5 27 Sie 2014 10:54
  cepelia
  Poziom 20  

  Żyjesz na tyle długo że potrafisz czytać i pisać... myślisz że tą wiedzę przekazano ci za darmo ??
  I myślisz że ktoś kto siedzi codziennie po kilka godzin i wprowadza zmiany (aktualizacje) do bazy to robi to hobbystycznie ??

  Za informacje się płaci... Spróbuj stworzyć stronę ostrzegającą o burzach bezpośrednio korzystając z baz IMGW (przecież są ogólnodostępne ponieważ jest to jednostka naukowa), bez wykupienia u nich dostępu do danych...

  0
 • Pomocny post
  #6 27 Sie 2014 11:30
  markonedj
  Poziom 22  

  jarr25 napisał:
  oczywiście nikt nie wpadł na tak normalnie racjonalny pomysł aby po prostu mieć taką bazę udostępnioną publicznie dla każdego? wtedy wszyscy mogliby skorzystać, poza tym można by wprowadzić społecznościowe uzupełnianie pozycji tak jak to jest z wikipedia?


  Zawsze możesz być pierwszy i uruchomić taki projekt open source. Wszyscy skorzystamy.

  jarr25 napisał:
  Chodzi mi o to że jak istnieje taki portal odnośnie książek co ww. to można tam wyszukać prawie każdą książkę, i gdzie jest miejsce z którego można pobrać rdzeń takiej bazy danych, czyli jakby część wspólną, powiedzmy wszystkie pozycje książek do 2013 roku.


  Tak jak pisałem, takie bazy tworzone są latami. Możesz napisać do twórców projektu i odkupić od nich bazę, ewentualnie negocjować jej upublicznienie.

  0
 • #7 27 Sie 2014 20:17
  Dżyszla
  Poziom 42  

  Po pierwsze bazy danych mają różną strukturę.
  Po drugie projekt bazy danych często powiązany jest z konkretnym systemem.
  Po trzecie takie rzeczy chronione są nie tylko prawami autorskimi, ale i majątkowymi. Wykonanie projektów określonych systemów wiązało się najczęściej z zapłatą projektantowi (osobie lub firmie)
  Po czwarte nie każda baza posiada te same informacje lub przydatne dla innych, a nadmiarowość informacji może z kolei powodować niepotrzebne wydłużenie procesu wprowadzania do niej danych oraz niekorzystny efekt wydajnościowy.

  0
 • #8 03 Wrz 2014 22:05
  Pocieszny
  Poziom 38  

  Dodałbym jeszcze jeden powód. Otóż takie strony internetowe zazwyczaj zarabiają w jakiś sposób pieniądze - ludzie płacą za dostęp do danych, a jeżeli nie, to strona zarabia np. na reklamach. Ktoś poświęcił wiele miesięcy lub nawet lat na stworzenie takiej bazy i teraz ma z tego pieniądze. Gdyby udostępnił to wszystko do ściągnięcia jednym kliknięciem, natychmiast skorzystałaby konkurencja i odebrała część klientów, a co się z tym wiąże, dochodów.

  0
  Szukaj w 5mln produktów