Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie dwoma silnikami w malym robocie (np. sumo)

27 Apr 2005 08:06 1617 5
  • Level 22  
    Przemierzam sie w dalszej lub blizszej przyszlosci do zbudowania malego robocika. Cos na ksztalt sumo-robota, lub cos, co by tylko na poczatek podazalo za linia lub omijalo jakies przeszkody. Na elektronice znam sie tylko troche, wyszukalem pare schematow polaczen sensorow (juz je skladalem i wiem, ze dzialaja), ale nie moge sie doszukac czegos konkretnego dot. silnikow.
    Znalazlem na stronie CybAiRu cos takiego:
    http://www.sumo.put.poznan.pl/lectures/lecture2.zip (*.zip, ok. 1MB)
    Na stronach 6 i 7 sa opisane przykladowe schematy polaczen bazujace na L298. I wszystko pieknie, ale przydalby sie jakis opis do tego, jak to dokladnie dziala. Podobny schemat znalazlem tutaj:
    http://homepages.which.net/~paul.hills/Circuits/PowerServo/PowerServo.html
    (mniej wiecej na srodku strony).

Czy ktos moglby opisac jakos taki schemat polaczenia, co dokladnie i kiedy sie w nim dzieje? Moze jakies strony? A moze ktos ma inna sugestie jak sterowac dwoma silnikami w robociku, ktory na poczatku mialby za zadanie jedynie poruszac sie po linii (czarnej lub bialej)?
    Acha, prawdopodonie jako silniki wykorzystam serwomechanizm (cos na ksztalt HS 322), jesli jeszce znajde informacje, jak toto przerobic...
    Uklad bedzie sterowany przez µC (ATMega8/16), jeszcze ucze sie go programowac, ale juz pewne efekty sa.

Z gory dziekuje za odp. i pozdrawiam wszystkich.
  • Level 11  
    Hej! Ja tez jestem autorem robota bioracego udzial w walkach mini-sumo.
    Moj robot oparty jest o Atmega8. Sterowanie odbywa sie przez układ oparty na przełącznikach oraz na tranzystorach JFET. Przełączniki odpowiadają za polaryzację (obroty w lewo/prawo) a JFET za prędkość.

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Level 22  
    Robi sie ciekawie :-)
    A czy kolega mógłby pochwalić się kawałkiem schematu sterowania takimi silnikami? A może coś więcej na temat tej mini-maszyny? :-)
    Rozumiem że jest to tylko układ przód/tył, bez regulacji predkości.
    Mnie by interesowało jeszcze na przyszłość coś z regulacją prędkości... Ale to dopiero w prszyszłości.
  • Level 35  
    zerpo, przeciez ptk napisal, ze JFET odpowiada za predkosc :)

Jakbym mial strzelac to uzywa schematu typu:
    http://www.ece.concordia.ca/~dave/project/elec.html

Jak ktos chce to troche wczesniej byl tutaj moj post na temat regulatora na pelnym h-bridge. Regulator dziala, sprawdzony w moim robocie, ma PWM (czyli regulacje predkosci), STOP, do przodu, do tylu... przy silniku bioracym maks prad 8A moje tranzystory sie nawet nie nagrzewaja przez kilka minut pracy. Jedyna wada ukladu to wymagane napiecie 18V... niedlugo go przerobie i tego juz nie bedzie.. mam nadzieje :)
  • Level 22  
    No tak, glupi ja, przeciez napisal o sterowaniu predkoscia... Przepraszam, ale czytalem to o 5 rano, zaraz po przebudzeniu, a to roznie bywa o tej godzinie.
    Dziekuje za info, widze, ze bede teraz musial zglebic swoja wiedze nt. PWM i chyba osiagne to, czego chcialem. Pozdrawiam