Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metronom elektroniczny ATE-1

Kubatronik 26 Sie 2014 16:41 2271 2
 • Witam,

  chciałbym zaprezentować metronom elektroniczny ATE-1. Urządzenie przeznaczone jest głównie dla osób uczących się muzyki. Pomaga w zachowaniu właściwego tempa granego utworu, które może być zmieniane w szerokim zakresie: od tempa odpowiadającego najwolniejszym marszom, do tempa odpowiadającego rumbie, sambie, a nawet szybszego. Kto nie chce kupować metronomu, a ma smykałkę do elektroniki to może sobie właśnie ów metronom zrobić.

  Schemat znalazłem w gazecie Radioelektronik z roku 1985, nr 9. Części kupiłem w sklepie elektronicznym LPelektronik w Częstochowie. Złożyłem go na płytce uniwersalnej i zamontowałem w obudowie z głośnika :).

  Metronom elektroniczny jest układem wytwarzającym impulsy świetlne i akustyczne o określonej regulowanej częstotliwości. Impulsy wytwarza multiwibrator utworzony z tranzystorów T1,T2. Potencjometrem P1 reguluje się częstotliwość impulsów, czyli tempo. Potencjometr P2 jest przeznaczony do regulacji stosunku czasu przerwy do czasu trwania impulsu (ja mam ustawiony na najkrótszy czas impulsu). Natomiast potencjometr P3 służy do ułatwienia uruchomienia układu (reguluje się nim napięcie dochodzące do multiwibratora). Tranzystor T3 służy jako “wzmacniacz”.

  Do budowy użyłem następujących materiałów:

  -obudowa z głośnika
  -płytka uniwersalna
  -części elektroniczne (wypisane w schemacie)
  -głośnik z zabawki 4Ohm, 3W
  -brzęczek 12V
  -kable
  -laska kleju na ciepło
  -cyna
  -taśma izolacyjna

  Potrzebne narzędzia to:

  -lutownica
  -pistolet do kleju na ciepło
  -śrubokręty

  Niestety nie mam zdjęć z budowy metronomu, ale mam nadzieję, że zdjęcia po skończonej pracy wystarczą :)

  Metronom elektroniczny ATE-1
  Tak wygląda całość po złożeniu i skręceniu.

  Poniżej zamieściłem resztę zdjęć:
  Metronom elektroniczny ATE-1 Metronom elektroniczny ATE-1 Metronom elektroniczny ATE-1 Metronom elektroniczny ATE-1 Metronom elektroniczny ATE-1 Metronom elektroniczny ATE-1

  Schemat pochodzi z gazety radioelektronik z roku 1985 nr 9. Oto on:
  Metronom elektroniczny ATE-1
  Do plusa głośnika dołożyłem rezystor 30Ohm, ponieważ głośnik w schemacie ma 40 Ohm (teraz już się chyba takiego nie znajdzie :)

  Na koniec zamieszczam jeszcze filmik z prezentacją jego działania:

  Link


  Proszę jeszcze, aby po zauważeniu jakiś błędów opisać je w komentarzach. Mam nadzieję że moje wykonanie tego metronomu się spodobał.


  Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do komentowania.


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 26 Sie 2014 18:06
  398216
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 26 Sie 2014 22:47
  Kubatronik
  Poziom 18  

  Teraz zauważyłem, że na filmie dioda miga dopiero po dźwięku, ale w rzeczywistości tak nie jest. Na YouTube film wyszedł dobrze... Już zmieniłem, przepraszam za błąd.
  Funkcja brzęczyka w owym metronomie była mi potrzebna, ponieważ,gdy gramy coś w czwórkę, to głośnika nie było słychać, dlatego taki pomysł.
  A co w tym złego, że maksymalne tempo jest za szybkie. Można go używać w nutach jako szybkie wartości rytmiczne, np. szesnastki, albo trzydziestodwójki... Ja sam wiem, że to tempo max. jest trochę za szybkie, ale całość jest wykonana według schematu, więc proszę pretensję zgłaszać do gazety radioelektronik :)