Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hackowanie mózgu dające niezwykłe efekty, a to dopiero początek

ghost666 26 Sie 2014 17:15 5553 8
 • Hackowanie mózgu dające niezwykłe efekty, a to dopiero początekZ odrobiną stymulacji elektrycznej możesz być zdolny do wprowadzenia swojego umysłu w stan, w którym nauczysz się dwukrotnie szybciej nowych umiejętności, rozwiążesz problemy, które trapią Cię od dawna, a nawet będziesz w stanie wygrać zawody strzelania do celu.

  A to tylko wierzchołek góry lodowej złożonej z tych wszystkich zagadnień, w jakich możemy rozwinąć nasz umysł, wraz z tym jak wzrasta nasze zrozumienie sposobów, w jaki działa nasz mózg. Jeśli możliwe stanie się zaimplantowanie układu scalonego do wnętrza mózgu możliwości takiego chipa mogą być nieskończone.

  Naukowcy uważają, iż wraz z tym, jak coraz lepiej poznajemy budowę naszego mózgu, możliwym będzie użycie elektryczności do stymulowania mózgu pozwalającego na poprawienie naszego skupienia, pamięci, szybkości uczenia, zdolności matematycznych i rozpoznawania wzorów. Stymulacja elektryczna może także pomóc ludziom cierpiącym na depresję albo wspomagać tych, których zdolności kognitywne spadają, np. z wiekiem. Finalnie, wraz z rozwojem nauki, możemy być zdolni do implantowania układów scalonych do wnętrza naszego mózgu, które pozwoliłyby nam korzystać bezpośrednio z zasobów sieci w poszukiwaniu konkretnych informacji, a nawet w celu ładowania do mózgu nowych umiejętności - zupełnie jak Neo, uczący się kung fu w filmie 'Matrix'.

  Aktualnie jesteśmy na ścieżce prowadzącej do stworzenia superdoładowania dla naszego mózgu. Kluczowym zagadnieniem, aby to osiągnąć jest zdekodowanie mechanizmów w jakie działa nasz mózg. To poważna przeszkoda na tej ścieżce, ale jednocześnie też motywacja do pompowania miliardów dolarów w badania mające na celu jej usunięcie.

  "Nie wydaje mi się, aby ta kwestia była w jakikolwiek sposób wątpliwa - w końcu zrozumiemy, jak działa mózg" mówi profesor Gary Marcus, pracujący na uniwersytecie w Nowym Yorku, na wydziale psychologii. Jest on redaktorem nadchodzącej książki "The Future of the Brain: Essays by the World’s Leading Neuroscientists", która dostępna będzie już niedługo do nabycia http://www.amazon.com/The-Future-Brain-Leadin...ientists/dp/069116276X/ref=pd_sxp_grid_pt_0_1 w portalu Amazon. Profesor Marcus dodaje tylko "jedynym dużym pytaniem w tej materii jest to, jak długo nam to zajmie".

  Naprawianie i polepszanie

  Większość technologii, które mają za zadanie rozwinąć zdolności naszego mózgu, ma także inną, istotną zaletę. Technologie te mogą pomóc zatrzymać postępującą utratę zdolności kognitywnych, leczyć choroby umysłowe czy neurologiczne, a także przywracać wzrok niewidomym i słuch głuchym. Niektóre techniki są w ten sposób wykorzystywane już teraz.

  Stymulowanie pracy mózgu prądem elektrycznym w celu leczenia rozmaitych dolegliwości ma długą historię. Już starożytni Grecy i Rzymianie, wliczając w to samego Pliniusza Starszego, razili się prądem generowanym przez ryby Drętwokształtne pływające w Atlantyku, aby leczyć migreny. Metody takie jak przezczaszkowa bezpośrednia stymulacja elektryczna (TDCS, ang transcranial direct current stimulation) używane obecnie wydają się być obiecującymi metodami leczenia depresji, epilepsji i innych chorób odpornych na leczenie farmakologiczne, twierdzi Michael Weisend, neurolog z Wright State Research Institute.

  Implanty wszczepiane do wnętrza mózgu wykazują, iż istnieje jeszcze wiele potencjalnych zastosowań. Już teraz możliwe jest transmitowanie z ich wykorzystaniem dźwięku do mózgu ludzi chorych. A jeżeli podłączy się do nich odpowiednią kamerę, to przekazywać doń można informacje o kształtach i ruchu, co pozwala zapewnić pewien rodzaj prostego widzenia niektórym niewidomym pacjentom.

  Fakt, iż jesteśmy w pewny, ograniczony sposób wykorzystać wiedzę na temat działania mózgu do celów medycznych pokazuje, iż już wiemy całkiem sporo. Jednakże naprawdę fascynującym zagadnieniem jest to do czego doprowadzić może nas rozwój tej wiedzy w przyszłości.

  Hackowanie mózgu dające niezwykłe efekty, a to dopiero początek


  Impuls prądu przyłożony do głowy

  Najpierw należy przypiąć niewielkie urządzenie do głowy oraz upewnić się, iż jego elektrody ułożone są odpowiedni sposób na czaszce. Następnie przełączamy włącznik i niewielkie impulsy prądu elektrycznego dostarczane są właśnie do mózgu. Nagle poczuć można niewielkie mrowienie, które szybko ustępuje. Zamglenie i zdenerwowanie szybko ustępuje, a my nagle jesteśmy w stanie rozwiązywać skomplikowane łamigłówki, które wcześniej były dla nas niemożliwymi do rozgryzienia, jesteśmy w stanie słyszeć dźwięki normalnie skryte w szumie, a nasza pamięć funkcjonuje o wiele lepiej niż poprzednio.

  Zgodnie z tym co twierdzą neurolodzy i spore środowisko tak zwanych hackerów mózgu DIY, nie jest to science-fiction. Jest to już rzeczywistość, dostarczona tutaj dzięki technologii TDCS. Wielu badaczy nadal zastanawia się, jak stymulowanie mózgu w ten sposób może wpływać na jego działanie w dłuższym czasie, jednakże aktualne rezultaty wydają się być bardzo obiecujące. Urządzenia, zasadniczo, jedynym co robią to dostarczanie niewielkich impulsów elektryczności do mózgu, mając wpływ na miliony komórek nerwowych w nim zawartych, przy okazji zwiększając wydajność ich działania.

  Weisend opisuje tą technologię, iż jest "bardziej podobna do strzelby niż do skalpela". Jednakże próbuje się ją rozwijać poprzez celowanie impulsami elektrycznymi w konkretne rejony naszego mózgu tak, aby cały impuls skupił się w jednym miejscu, jednakże wiązka wysyłana w mózg jest dosyć szeroka. Na szczęście większość rezultatów testów laboratoryjnych dotychczas przeprowadzonych wskazuje, iż opisane techniki są bezpieczne dla użytkowników.

  Póki co, opisane powyżej techniki wydają się być bardzo obiecujące, jeśli chodzi o rozwijanie świadomości w zakresach takich jak rozpoznawanie wzorów czy też polepszanie naszej pamięci czy skupienia się na problemie, jak mówi Weisend. Jego zespół testował technikę TDCS na ponad 500 osobach, i, między innymi, wykazał iż ludzie korzystający z tego typu wspomagania są w stanie uczyć się nowych umiejętności dwa razy szybciej niż osoby które z tej stymulacji podczas nauki nie korzystają.

  Inne badania z kolei wykazały iż elektryczna stymulacja naszego mózgu może dostarczyć nam podobnego 'kopa energetycznego' co wypicie kubka kawy. Badacze wykazali iż ludzie którzy poddali się stymulacji mózgu mogą poprawić swoje zdolności matematyczne na czas do sześciu miesięcy. Poprawione skupienie u osób korzystających z elektrycznej stymulacji pozwala poprawiać wyniki snajperów armii amerykańskiej. Wojskowi także odkryli, iż technika ta pozwala lepiej odczytywać obrazy z radarów przez pilotów wojskowych.

  Technika opisywana w tym artykule zapewnia tani i łatwy sposób oparty o proste w budowie, zasilane bateryjnie stymulatory. Jest to bardzo kuszące dla środowiska DIY, szczególnie dla ludzi, którzy zainteresowani są rozwojem swojego umysłu, graczy i osoby, które z pewnych względów ;) chcą podnieść swój refleks i skupienie w tej chwili, w której ten drugi koleś jeszcze ich nie zauważył.

  Ci, którzy zajmują się tym w domu i eksperymentują na sobie, jednakże mogą nie być dostatecznie ostrożni, a dane, które są przez nich dostarczane mogą być obarczone poważnymi błędami metodologicznymi czy też nadmiernymi wymaganiami co do tej technologii. "To co wiemy na temat działania mózgu pozwala nam na pokazanie iż modyfikowanie sposobów w jaki działa mózg pozwala na poprawienie jego funkcjonowanie" mówi Weisend, ale nadal dodaje, iż "najciekawsze czasy do wykorzystania TDCS dopiero nadejdą", oczywiście wtedy kiedy dopiero lepiej zrozumiemy zasadę działania tego organu w pełni.

  Układ scalony pod czaszką

  Istnieją sposoby, aby wpływ impulsów był bardziej bezpośredni niż stosowanie przezczaszkowych impulsów - oczywiście jeśli zgadzacie się na umieszczenie układu scalonego pod czaszką.

  Ta sama technologia, którą aktualnie wykorzystuje się do leczenia niewidomych i głuchych, może zostać zastosowana do rozwijania naszych zmysłów powyżej fizjologicznych granic, wraz z rozwojem techniki. Wystarczy tylko, że lepiej poznamy działanie mózgu i będziemy wiedzieć, jak skomunikować układy elektroniczne z tym organem. Jednym z pierwszych dostępnych implantów będzie ten poprawiający naszą pamięć, jak mówi Marcus.

  Już teraz wojsko rozwija technologie, które pozwalają na implantację elektrod i układów scalonych do mózgu, które mają za zadanie naprawiać uszkodzoną pamięć u pacjentów, którzy przeszli urazy mózgu. Marcus twierdzi, iż finalnie powinniśmy być w stanie budować implanty, które będą w stanie rozwinąć możliwości naszej pamięci i uczynić ją bardziej niezawodną. Już teraz ludzie próbują to robić. Trudno powiedzieć, kiedy ta technologia będzie komercyjnie dostępna - "(...) może za dekadę, a może za dwie...", dodaje Marcus. Najpierw musimy dokonać analizy mózgu i poznać, która jego część bezpośrednio odpowiada za pamięć.

  Istnieje sporo przeszkód w tych badaniach i nie da się przewidzieć, kiedy nastąpi przełom. Rządy i wiele instytucji badawczych skupione są wokół modelowania i badania mózgu tak, aby poprawić to, na ile rozumiemy jego działanie. Dla wielu instytucji jest to zagadnienie priorytetowe.

  Jak tylko dowiemy się, jak umysł przechowuje wspomnienia i informacje, a także jak wprowadza nowe umiejętności, będziemy w stanie stworzyć implant, który będzie w stanie naśladować to działanie, co pozwoli na ładowanie sobie do mózgu nowych umiejętności. Neuronauki skupione wokół tego pomysłu rozwijają odpowiednie technologie, jednakże te są dopiero przed nami. Mówimy tutaj jednak o perspektywie 50 a nie 500 lat.

  Co dalej?

  Niezależnie o jakiej technice będziemy rozmawiać eksperci są zgodni, iż jeszcze nie dotarliśmy do punktu jej rozwoju, w którym naprawdę chcielibyśmy się znaleźć. Jednakże jesteśmy dużo bliżej celu niż może się nam wydawać.

  Technika TDCS niedługo będzie integrowana z systemami szkolenia - wojsko będzie w stanie oszczędzić miliardy dolarów podczas treningu, leczenie odpornych na leki chorób psychicznych i neurologicznych będzie w pełni możliwe, a może nawet pracownicy będą w stanie pracować o wiele efektywniej, szczególnie w zawodach, gdzie skupienie jest niezwykle istotne.

  Marcus jako naukowiec jest bardzo podniecony nadchodzącymi możliwościami związanymi z implantami neurologicznymi, ale nadal myśli, iż nasza perspektywa w patrzeniu na te sprawy zmieni się wraz z tym, jak zmieni się poziom wiedzy na temat działania mózgu. "Wydaje mi się, iż techniki, na które teraz patrzymy jako bardzo zaawansowane, za 30 lat wyglądać będą bardzo prymitywnie" - dodaje.

  Jednakże niezależnie co się stanie to się zdarzy. I świat będzie musiał zmienić się wraz z wprowadzeniem tej technologii.

  Źródło:

  https://www.yahoo.com/tech/brain-hacking-is-h...g-incredible-effects-and-its-94844111639.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9953 postów o ocenie 8212, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  dr_z
  Poziom 17  
  Pamiętacie ten serial "Ziemia: Ostatnie starcie" tak będą wyglądały chipy w mózgu, i myślę że dożyjemy pierwszych prób.
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  dr_z napisał:
  Pamiętacie ten serial "Ziemia: Ostatnie starcie" tak będą wyglądały chipy w mózgu, i myślę że dożyjemy pierwszych prób.


  Rzeczywiście, był taki serial, ale tam chyba tą technikę dostaliśmy od obcych..? Ja polecam raczej Johnego Mnemonica tutaj - doskonale pokazuje jak rozwinać się w najbliższym czasie mogą implanty - nie tylko te powiązane bezpośrednio z mózgiem.
 • #4
  SQLmaster
  Poziom 24  
  ghost666 napisał:
  Z odrobiną stymulacji elektrycznej możesz być zdolny do wprowadzenia swojego umysłu w stan, w którym (..) rozwiążesz problemy, które trapią Cię od dawna

  Stare :D
 • #5
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  SQLmaster napisał:
  ghost666 napisał:
  Z odrobiną stymulacji elektrycznej możesz być zdolny do wprowadzenia swojego umysłu w stan, w którym (..) rozwiążesz problemy, które trapią Cię od dawna

  Stare :D


  W treści artykułu jest wspomniane że jest to dużo starsze nawet :D bo Rzymianie i Grecy w starożytności razili się prądem z jakiejś ryby :).
 • #6
  marszalek_duck
  Poziom 17  
  Za parędziesiąt lat narkomani będą chodzić do dilerów po oprogramowanie xD
 • #7
  master-007
  Moderator na urlopie...
  marszalek_duck napisał:
  Za parędziesiąt lat narkomani będą chodzić do dilerów po oprogramowanie xD


  albo po crack, w sumie po crack to już chodzą :)
 • #8
  eegr
  Poziom 11  
  Gdy wszyscy staną się inteligentni to kto będzie głosował na POlityków?
  Istnieje ryzyko gdzie człowiek stanie się tylko niewolnikiem. Odpowiedni chip, soft i mamy każdego pod kontrolą, opiekuńczą żonę , męża, inteligentne dziecko, morderce na zamówienie. Wystarczy złapać, zaprogramować :)

  Chyba że wprowadzą te rozwiązanie w formie uzależnienia, coś jak narkotyk - okresowa stymulacja, - mózg na haju -zwiększona wydajność.

  Kwestia jak długo mózg wytrzyma zwiększoną wydajność, jakie negatywne skutki poza uzależnieniem.
 • #9
  iagre
  Poziom 35  
  POlitycy chyba mają wrodzoną odporność na takie hackowanie. :D