Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena President - MISSOURI czy GEORGIA

maniek22gda 26 Aug 2014 18:50 2373 6
    maniek22gda
    Level 15  
    Witam, mam CB president harry II i chcę zakupić antenę też president i tu pytanie do was, którą wybrać? Obie mają zysk +3 dbi ale mają inną długość fali, moc i częstotliwość strojenia. I tu proszę o wyjaśnienie mi tych rzeczy i która lepsza? Interesują mnie tylko te dwie bo mam małe autko a 2m antena to źle wygląda, dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Nie możemy zaufać takim opisom tych anten.

1-sza tzw. nieprawda :
    maniek22gda wrote:
    Obie mają zysk +3 dbi

Przeliczmy to na identyczne ale inne parametry dla zrozumienia o co chodzi :
    +3dBi = +0,85dBd
    A 0dBd to dipol pół-falowy o długości 2x¼λ czyli o długości fizycznej 2x2,65m= 5,13 m .

Czy dalej twierdzisz, że opis jest prawdziwy gdy piszą tam, że antena o długości około ± 1m jest o większym zysku niż antena o długości 5,13m. :?:

Patrząc i analizując anteny skracane na pasmo 27MHz to spokojnie możemy przyjąć, że anteny te mają ZAWSZE zysk ujemny od około -15dBd do -40dBd .

Quote:
    ale mają inną długość fali, moc i częstotliwość strojenia.

To zdanie to jakby napisał to jakiś "polityk", który dużo pisze i nic z tego nie można wnioskować czy się dowiedzieć.

Długość fali to ścisły związek częstotliwości od jej długości a przecież mamy tutaj do czynienia tylko z pasmem CB (27MHz), czyż nie.
    Długość fali dla 27MHz to około 11 metrów i tego nie zmienimy. (praw fizyki oczywiście)

Lepsza czy gorsza to chyba jednak sprawa umowna i to właściwie użytkownicy tych anten mogą się wypowiadać, którzy przerobili/posiadali już wiele innych anten skracanych w paśmie CB.

Ogólną zasadą może być fakt, że im dłuższa antena tym jakby sprawniejsza i bardzie efektywna (o większy zysku = stratach).

Pozdrawiam.
    maniek22gda
    Level 15  
    Witaj.

W tych sprawach jestem zielony, dlatego też piszę ten post. Wiem, że im dłuższa antena tym lepiej, ale ja potrzebuje ją do miasta. Wyobrażasz sobie seicento z anteną 1,5m na dachu? ja nie... Inni mają właśnie te krótkie i jedni narzekają inni nie... Widzę, że będę musiał jakąś wybrać i żyć z nią o ile będzie dobra lub nie.
    montana07
    Level 11  
    Antena ma działać,a nie wyglądać. Obie anteny, które wymieniłeś, to kiepski wybór.
    maniek22gda
    Level 15  
    Mam seicento... więc antena 2m odpada... jakieś propozycje?
    akard
    Level 12  
    Akurat miałem okazję "gadać" kiedyś na jednej i drugiej.
    W każdym przypadku - żadna rewelacja, natomiast biorąc te dwie pod uwagę, MISSOURI sprawdziła się lepiej niż GEORGIA.
    Pamiętaj jednak, że po zakupie którejkolwiek należy ją dostroić.
    Novile
    Level 34  
    Zdecydowanie spośród tych dwóch anten wybierz Missouri.Przynajmiej ma kawałek promiennika.Pamiętaj im antena ma dłuższą część prostą( inaczej drut, "badyl" itp.) czyli promiennik tym lepsza jest.Coś musi wysłać tę energię w eter!Cewka to tylko "oszukanie" układów względem długości falowej.Ale naprawdę antena to odpowiednia długość fizyczna.
    Dlatego zamiast tego "świńskiego ogonka" czyli Georgii wybierz Missouri( oczywiście lepsza jest Alaska :) ).