Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przewodu oraz zabezpieczenia silnika 1-fazowego.

27 Sie 2014 09:22 2229 12
  • Poziom 15  
    Witam.
    Wykonuję modernizację wentylacji, mam kilka wątpliwości.
    1. Czy silnik jednofazowy muszę zabezpieczyć oprócz bezpiecznika dodatkowo zabezpieczeniem silnikowym?
    Silnik to ok 0,4kW, myślałem aby zastosować najpierw wył. Główny potem wył. Różnicowo-prądowy (gospodarstwo rolne), bezpiecznik 4A. Czy muszę zastosować też zabezpieczenie silnikowe? Silnik montowany na stałe.

2. Jaki zastosować przewód jeżeli do silnika mam 60 metrów?
    Obliczyłem że ze względu na prąd wystarczy 3X1,5mm². Ze względu na spadek napięcia na 60 metrach też wystarczy.
    Czy są inne przeciwwskazania aby zastosować 3x1,5mm²?
  • Poziom 26  
    Zastosuj zabezpieczenia jakie chcesz, bez projektu, albo chociaż pomiarów i tak nie będzie odpowiedzialnego za to , co zastosujesz. Proponuję wyłącznik silnikowy typu M611 o prądzie nastawionym 1,1 x In z tabliczni silnika. Zastanów się nad kosztem montażu kabla w stosunku do wartości samego kabla i czy nie lepiej dać np. 3x2,5, a może kiedyś nie będzie potrzebne zasilanie 3-fazowe - 5x 2,5?.
  • Admin Elektroenergetyka
    stonefree napisał:
    Zastosuj zabezpieczenia jakie chcesz, bez projektu, albo chociaż pomiarów i tak nie będzie odpowiedzialnego za to , co zastosujesz.

Czy mógłby kolega rozwinąć tą myśl? Czekam z niecierpliwością.
    Proponuje zrobić to w miarę szybko, gdyż zastanawiam się czy nie nagrodzić kolegę ostrzeżeniem już teraz.
  • Moderator Elektrotechnika
    igorrr napisał:
    Jaki zastosować przewód jeżeli do silnika mam 60 metrów?
    Obliczyłem że ze względu na prąd wystarczy 3X1,5mm?. Ze względu na spadek napięcia na 60 metrach też wystarczy.
    Czy są inne przeciwwskazania aby zastosować 3x1,5mm??

Przekrój był by odpowiedni choć na granicy spadku 1% zastanawia mnie tylko ta odległość w korelacji z zabezpieczeniem termicznym. Lepszym rozwiązaniem było by, by ten wyłącznik silnikowy był jak najbliżej tego wentylatora, a wyzwalacz nadprądowy zabezpieczał by kabel .
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    igorrr napisał:
    Witam.
    Wykonuję modernizację wentylacji, mam kilka wątpliwości.
    1. Czy silnik jednofazowy muszę zabezpieczyć oprócz bezpiecznika dodatkowo zabezpieczeniem silnikowym?
    Silnik to ok 0,4kW, myślałem aby zastosować najpierw wył. Główny potem wył. Różnicowo-prądowy (gospodarstwo rolne), bezpiecznik 4A. Czy muszę zastosować też zabezpieczenie silnikowe? Silnik montowany na stałe.

2. Jaki zastosować przewód jeżeli do silnika mam 60 metrów?
    Obliczyłem że ze względu na prąd wystarczy 3X1,5mm². Ze względu na spadek napięcia na 60 metrach też wystarczy.
    Czy są inne przeciwwskazania aby zastosować 3x1,5mm²?

1. Wystarczy sam wyłącznik silnikowy do zabezpieczenia wentylatora instalowanego na stałe - wyjątek stanowi zastosowanie zabezpieczenia, które potrzebuje dobezpieczenia wkładką. Jeśli kupisz wyłącznik silnikowy np. z Eaton to takiego wymogu nie masz i wystarcz samo zabezpieczenie silnikowe.
    Dodatkowo fajnie było by jak byś dał wyłącznik serwisowy przy urządzeniu chyba że owo urządzenie fabrycznie wyposażone jest w taki wyłącznik.
    2. Czy liczyłeś kolego warunek SWZ, prądy zwarciowe oraz prąd rozruchowy?
    Są przeciwwskazania. Co z żyłą ochronną i wymogiem jej przekroju?
  • Poziom 26  
    Łukasz-O napisał:
    Czy mógłby kolega rozwinąć tą myśl?
    Oczywiście i uprzejmie proszę wyjaśnić za co Kolega proponuje ostrzeżenie. Prace przy urządzeniach elektrycznych powinna wykonywać osoba posiadająca stosowne kwalifikacje i minimum wiedzy teoretycznej, a zakończone powinny być stosownymi badaniami. W innym przypadku nie ma znaczenia czy będzie tam wysokoczuły wyłącznik różnicowo-prądowy, czy też tylko zabezpieczenie nadprądowe, zapewniające samoczynne wyłączenie. Nie miałem na celu absolutnie być złośliwy. Proszę uzyskać odszkodowanie za spalony budynek, który nie posiadał bieżących badań instalacji elektrycznej - obecnie coraz trudniejsze.
    stonefree napisał:
    Proszę uzyskać odszkodowanie za spalony budynek, który nie posiadał bieżących badań instalacji elektrycznej - obecnie coraz trudniejsze.

A na jakiej podstawie mogą tego żądać.
  • Moderator Elektrycy
    Krzysztof Reszka napisał:
    stonefree napisał:
    Proszę uzyskać odszkodowanie za spalony budynek, który nie posiadał bieżących badań instalacji elektrycznej - obecnie coraz trudniejsze.

A na jakiej podstawie mogą tego żądać .

Ubezpieczyciel będzie żądać aktualnych badań na podstawie OWU (które odnoszą się do prawa polskiego w zakresie odpowiednich aktów). Cwani się zrobili i do ubezpieczenia także tego żądają. W razie wypadku, przyślą rzeczoznawce.
    Brak aktualnych badań będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.
    kozi966 napisał:
    na podstawie OWU

Co to jest OWU, i do jakich aktów się mogą odnieś.
  • Moderator Elektrycy
    Ogólne warunki umowy - OWU. (Wpisz w googlach "ubezpieczenie domu owu".)
    Na przykład w PZU mają takie zapisy, że w razie co, sami wykonają usługę "elektryczną" potrzebną do stwierdzenia wszystkiego co im potrzebne.
    W razie "awarii", w celu ustalenia odszkodowania, wymagają przedstawienia wszystkich ekspertyz i dokumentów. Dużo tego "prawniczego bełkotu" tam maja.
    Wiem od znajomego biegłego, że czasem ma takie sprawy.
    Nie odbiegajmy jednak od tematu ;) (wybaczcie za drobny off-top)
  • Poziom 15  
    JohnySpZOO napisał:
    Co z żyłą ochronną i wymogiem jej przekroju?

Czy mogę coś więcej na ten temat? Jakieś naprowadzenie?
    Człowiek całe życie się uczy...
  • Poziom 26  
    Nie rozumiem, w czym problem. W tym przypadku żyła ochronna nie powinna miec przekroju mniejszego niż żyła przewodów roboczych.
  • Poziom 15  
    No właśnie z wypowiedzi JohnySpZOO zrozumiałem inaczej, dał do zrozumienia że coś źle w tym temacie rozumuję.