Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dmuchawa nowego pieca CO - głośna praca (buczenie).

27 Sie 2014 12:23 14325 13
  • Poziom 21  
    Witam.
    Znalazłem wiele tematów o buczącej i niestartującej dmuchawie pieca, jednak wydaje mi się że to nie mój problem.
    Od wczoraj mam nowy piec z dmuchawą i sterownikiem.
    Niestety dmuchawa jest bardzo głośna, słychać jednostajne buczenie, które dominuje ponad świstem powietrza przechodzącego przez dmuchawę.
    Robiłem test na ręcznych ustawieniach dmuchawy i buczenie znika na pełnej mocy.
    Podejrzewam że buczenie jest związane z płynną regulacją obrotów dmuchawy.
    Może sterownik puszcza na dmuchawę 230V z przerwami (sterowanie sygnałem wypełniającym) i to powoduje takie buczenie.

Pytanie teraz czy takie buczenie jest normalne i czy taka forma sterowania dmuchawy po prostu tak ma ?
    A może mam wadliwą dmuchawę i wymiana kondensatora wyeliminowałaby to buczenie ?
    Strasznie mi to buczenie przeszkadza bo słyszę je w domu przez ścianę ;/
  • Poziom 34  
    Oddaj na gwarancję . Tak nie powinno być , sprawdź czy wiatrak lekko się kręci.
  • Poziom 26  
    Czy wiatrak ma problem ze startem?
  • Poziom 21  
    Nie ma problemów ze startem (sprawdzałem kolejne poziomy mocy na ustawieniach manualnych, jest ich około 10).
    Wirnik nie ma też żadnych znaczących oporów, w zasadzie nie wyczułem żadnych oporów.
    Wczoraj zauważyłem że gdy piec się nagrzał i dmuchawa chodziła na minimum (30%) to były momenty że się zatrzymywała i nadal buczała, ale jak moc trochę wzrosła (niewiele około 5-10%) to zaczęła się kręcić, na pewno nie wzrosłą o 20% bo na poziomie 50% mocy dmucha mocniej.
    To buczenie jest na tyle duże że cala obudowa dmuchawy drga i nawet można je wyczuć na obudowie pieca.
    Dziś przyjdą magicy od pieca i zobaczę co powiedzą, całe szczęście jeszcze nie płaciłem :P
    Wole zaczerpnąć jeszcze języka niż dawać sobie wmawiać że tak ma być.

O i jeszcze jedna sprawa.
    Wczoraj jak chodziła dmuchawa wyjąłem z niej przewód zasilający.
    Po ponownym podłączeniu zasilania buczenie pojawiło się natychmiast, a wiatrak się rozpędził w około 1-2s.
    Więc to buczenie nie jest spowodowane ruchem mechanicznym.
  • Poziom 34  
    Jaki masz sterownik do tej dmuchawy.
  • Poziom 21  
    Jest to sterownik optima EKO firmy recalart ale modelu dokładnie nie pamiętam.
    Wygląda tak http://recalart.com/web.n4?go=223

Dodano po 48 [minuty]:

Wpadłem na pewien trop.
    W sterowniku jest ustawianie obrotów minimalnych i mocy maksymalnej dmuchawy.
    Obroty min mam na 30, moc max na 50%.
    Magicy od pieca powiedzieli mi że to ustawienie zakresu pracy dmuchawy 30%-50%.
    Producent piszę że zbyt niskie ustawienie obrotów minimalnych może uszkodzić silnik i nie pisze że to wartość %.
    Z tego co pamiętam mogę tam ustawić wartość do 50.
    Tak się zastanawiałem czemu przy obrotach min. nie ma jednostki % i teraz już wiem.
    To może być przyczyną buczenia.
    Ustawię dziś ten parametr na maxa i sprawdzę co się będzie działo ...
  • Poziom 21  
    Ok pobawiłem się sterownikiem i nic to nie dało :/
    Ludzie którzy to montowali powiedzieli że te dmuchawy tak mają.
    Buczy dlatego że praca jest modulowana i każda dmuchawa którą montowali tak buczy.
    Pod spodem załączam filmik ze startu dmuchawy.
    Może to ja jestem przewrażliwiony na tym punkcie :/
    Dmuchawa po rozpędzeniu pracuje na 50%.

Proszę was o opinię, bo niestety nie mam możliwości porównania z inną dmuchawą.

• Poziom 26  
    U mnie działo się podobnie z małym dodatkiem. Wiatrak nie mógł ruszyć z miejsca. Pomogła wymiana kondensatora. Koszt około 10 zł.
  • Poziom 21  
    nece616, a czy po wymianie kondensatora buczenie całkowicie zniknęło, czy nadal buczy ale ciszej?
  • Moderator Elektrotechnika
    Obejrzałem filmik ciekawy , masz rację nie doszukując się przyczyn mechanicznych . Jakiś element silnika kondensator no ...może być ja bym stawiał na sam rdzeń silnika bo to zapewne silnik z rdzeniem transformatorowym . Może być kiepskiej firmy i buczy , tak jak np. transformator źle skręcony z luźnymi blachami czy coś podobnego.A serwisanci ci nie wymienią bo na jaki taki sam tandetny.
  • Poziom 21  
    Napisałem do producenta kotłów i otrzymałem odpowiedź, że w dmuchawie taki "pomruk" jest czymś normalnym.
    Rozebrałem dmuchawę i okazało się że źródłem buczenia jest rdzeń silnika.
    Sam rdzeń nie buczy głośno, ale po przykręceniu do blaszanej obudowy dźwięk pięknie zaczyna się rozsiewać.
    Obłożyłem obudowę matą bitumiczną i to rozwiązało problem.
    Dziś zrobiłem test. Buczenie znacząco zmalało i przestało "przechodzić" przez ścianę :)
  • Moderator Elektrotechnika
    Krzysztof Reszka napisał:
    Może być kiepskiej firmy i buczy , tak jak np. transformator źle skręcony z luźnymi blachami czy coś podobnego.A serwisanci ci nie wymienią bo na jaki taki sam tandetny.

Czyli tak jak pisałem jak najtaniej klientowi .
  • Poziom 21  
    Tak żeby zamknąć temat i zostawić coś dla potomnych ...
    Kupiłem w sklepie inna dmuchawę (M+M WPA120), zaryzykowałem bo miałem możliwość ewentualnego zwrotu.
    Dmuchawa okazała się strzałem w dziesiątkę. Pracuje już prawie 2 miesiące.
    Jest cichsza od dmuchawy, którą dostałem z piecem (nawet oklejonej matą bitumiczna) i dużo lepiej wykonana.
    Ma odlewaną obudowę, która dobrze tłumi drgania, będące źródłem buczenia.

Podsumowując.
    Odradzam dmuchawy wykonane z blachy ;)