Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vito w639 rozładowuje aku - Vito W639 pobiera prąd z akumulatora

27 Sie 2014 16:35 3987 10
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie. Trafił do mnie na warsztat Mercedes Vito W639 2003r. Problem z samochodem polega na tym,że na postoju występuje pobór prądu na poziomie 0,93A. Pobór nie maleje pomimo odczekania nawet godziny z wpiętym szeregowo amperomierzem. Pobór prądu zanika i pozostaje na poziomie 0,11A gdy odłączę moduł PSM nad nogami pasażera, za schowkiem- czarny moduł na dwie kostki. Do modułu idzie tylko kilka przewodów- cztery stałe plusy, jeden minus i dwa przewody do komunikacji po szynie CAN. Jeśli odepnę przewód brązowy sieci CAN, to pobór znika nawet pomimo wpiętego modułu do instalacji. Oczywiście pobór ten nie idzie po kablu CAN, ani również nie pobiera go sam moduł, bo to pomierzyłem. I teraz pytanie: Do jakiego sterownika może on przesyłać informację, że ten coś jeszcze aktywuje i pobiera prąd??? Dodam, że pobór prądu nie maleje pomimo odpięcia radia, klimatronica, modułu airbag, przewodów od automatycznej skrzyni biegów, sterownika ABS, sterownika silnika, jakiegoś czarnego modułu obok sterownika silnika w skrzynce bezpiecznikowej. Po podłączeniu cdif-a są tylko błedy o komunikacji CAN. Z góry dziękuję za pomoc i podrawiam.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Spec od Mercedesów
    Jeżeli jest to faktycznie moduł PSM to w autach typu Vito występuje bardzo rzadko. Zamontowany jest wtedy, gdy w aucie są jakieś agregaty lub urządzenia których działanie może wymagać automatycznego zarządzania praca silnika - np. START/STOP, podniesienie obrotów i inne. Z tego powodu PSM może współdziałać praktycznie z każdym sterownikiem auta. Jest ci to PSM aktualnie potrzebne? Jest teraz w aucie jakieś specjalistyczne wyposażenie?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    Po jego wypieciu w zasadzie wszystko dziala, ale takie zalatwienie problemu mnie nie satysfakcjonuje. Jutro jade kupic amperomierz cegowy i sprobuje znalezc do czego prad ucieka.

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

W aucie nie ma specjalistycznego wyposażenia. To karawan pogrzebowy. A gdzie w tym aucie jest syrena od alarmu? Choć wątpię, by ona mogła być przyczyną.
  • Spec od Mercedesów
    XmanX napisał:
    W aucie nie ma specjalistycznego wyposażenia. To karawan pogrzebowy. A gdzie w tym aucie jest syrena od alarmu?

Podeślij mi VIN tego auta - może coś wypatrzę. Chociaż w przypadku aż tak bardzo "specjalistycznych" :wink: aut nie zawsze pełne wyposażenie sie pojawia - z fabryki wychodził "golec" i potem jest pełna dowolność "wyposażeniowca".
    XmanX napisał:
    A gdzie w tym aucie jest syrena od alarmu? Choć wątpię, by ona mogła być przyczyną.

Syreny od alarmu fabrycznego własnie potrafiły powodować problem z poborem prądu. Tego rodzaju wyposażenie powinno się pojawić przy rozszyfrowaniu VIN-u, nie wydaje mi sie jednak żeby syrenka miał związek z PSM-em.
    XmanX napisał:
    Jutro jade kupic amperomierz cegowy i sprobuje znalezc do czego prad ucieka.

Amperomierz cęgowy ma trochę zbyt małą dokładność jak na tak małe prądy.
  • Poziom 10  
    Jutro podeślę vin. Podobno amperomierz ma dokładność do 0,02A. Zobaczymy. I tak miałem zamiar taki sobie sprawić.
  • Poziom 10  
    Raczej nie, bo z tego co mi wiadomo, to samochód ma jednego właściciela od nowości i był kupiony w Polskim salonie. A jaki miałoby to wpływ?
  • Poziom 10  
    Podaje VIN
    WDF63970113055879.
  • Poziom 39  
    Robiłem karawan na mercedesie, montażysta wózka do trumien podłączył się bezpośrednio do instalacji z panelem sterowania. I ten powodował zbliżony pobór prądu. Żeby było ciekawiej, panele były dwa, jeden w aucie, a drugi w przestrzeni pasażerskiej :D Ten w środku wyłączał się razem z zapłonem, a ten z tyłu włączony był cały czas i robił pobór. A że trafiły mi się takie dwa, to stąd pytanie.
  • Spec od Mercedesów
    Rzeczywiście auto ma fabrycznie zamontowany PSM, ale po jaką chol..erę to nie wiem. Fabryczne wyposażenie auta również na to nie wskazuje. Często jest tak, że auto dostaje moduł, żeby warsztat montujący wyposażenie "pozafabryczne" miał od razu z czego korzystać. Nie zmienia to faktu, że moduł akurat w tym aucie mógł być całkowicie niewykorzystany. Dlatego zaproponowałem odłączenie.
    XmanX napisał:
    A gdzie w tym aucie jest syrena od alarmu?

Karta danych pojazdu nie potwierdza fabrycznego alarmu. Syrena alarmu dołożonego (jeżeli taki alarm jest) może być wszędzie.
    XmanX napisał:
    Do modułu idzie tylko kilka przewodów- cztery stałe plusy, jeden minus i dwa przewody do komunikacji po szynie CAN

Przyznam, że połaczenie trochę dziwne. Zazwyczaj moduł PSM uaktywnia sie po załaczeniu zapłonu. Tutaj wszystko by wskazywało, że działa niezależnie od zapłonu. Ale znowu pytanie: Po co?
    XmanX napisał:
    to samochód ma jednego właściciela od nowości i był kupiony w Polskim salonie

Auto było zamówione u producenta przez niemieckiego dealera - nie przez polski salon.
  • Poziom 10  
    Nie udało mi się przy pomocy amperomierza znaleźć przewodu po którym prąd by uciekał z aku. Postanowiłem wypinać po kolei z szyny na prawym słupku przewody magistrali CAN, które przychądzą tam z wszystkich sterowników i się tam łączą. Okazało się, że nie jest tak, że tylko jeden sterownik pobiera prąd. Pobór stopniowo spadał podczas odłączania kolejno kilku sterowników, między innymi: dwie pary przewodów od modułu SAM, airbag i jeszcze jeden dziwnie opisany, ale w tej chwili nie pamiętam jak. Zastanawiam się, czy jest możliwe aby na skutek występujących błędów w magistrali CAN, nie mogła ona zakończyć komunikacji i się "wygasić". Lub też, czy ten PSM nie jest uwalony i nie miesza wszystkiego, niepotrzebnie wysyłając błędne informacje, gdyż jest to jedyny moduł po wypięciu którego wszystko wraca do normy. Koniec końców wypiąłem ze wspólnej szyny przewody CAN od PSM i samochód odjechał, gdyż był potrzebny, a właściciel stwierdził, że skoro w niczym to nie przeszkadza, to nie warto dalej szukać. Pobór prądu wynosił po kilku minutach 0,07A. Ja swoje zarobiłem, ale niedosyt pozostał. Może jeszcze kiedyś wrócę do tego tematu. Dziękuję serdecznie kolegom za pomoc i zaangażowanie w sprawę. Pozdrawiam.