Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Siemens Pi1536 - uszkodzony port EXPRESSCARD w laptopie

Zenmax 27 Sie 2014 18:49 735 3
  • #1 27 Sie 2014 18:49
    Zenmax
    Poziom 6  

Witam wszystkich,

Na wstępie proszę o wyrozumiałość, gdyż z wykształcenia nie jestem elektronikiem...

W laptopie jak w tytule, pewnego dnia gdy go włączyłem nagle usłyszałem trzask i poczułem zapach spalenizny, natomiast laptop zawiesił się na ekranie BIOS. Niezwłocznie wyłączyłem laptopa i gdy go ponownie włączyłem to niby wszystko było OK, ale okazało się, iż nie działa port EXPRESSCARD w laptopie. Po oględzinach okazało się, iż uszkodzeniu uległ adapter na EXPRESSCARD 2x USB 3.0 (taki chiński no name ) - zdjęcie:

Niestety uszkodzony adapter na EXPRESSCARD 2x USB 3.0 pociągnął za sobą uszkodzenie portu EXPRESSCARD na płycie głównej w laptopie.

Chciałbym więc naprawić port EXPRESSCARD na płycie głównej w laptopie. Poniżej zdjęcia tej części płyty głównej laptopa gdzie jest gniazdo do portu EXPRESSCARD (gniazdo to na zdjęciu ma kolor BIAŁY).

Teraz pytania, a mianowicie na powyższych zdjęciach CZERWONYMI kropkami jakieś elementy koloru czarnego o trzech nogach. Pytania:
    1. Co to jest - czy są to stabilizatory napięcia a może diody czy jeszcze coś innego?
    2. Czy jeśli są to diody to czy mierzy się to ustawiając miernik na pomiar diody czyli sprawna dioda będzie przewodzić tylko w jednym kierunku?
    3. Czy bez mierzenia można założyć, że ten element jest uszkodzony?
    4. Co innego mogło się uszkodzić skoro na płycie głównej laptopa wszystko działa oprócz portu EXPRESSCARD???

Prosiłbym o poradę osoby obeznane w temacie...

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

.

• #2 27 Sie 2014 22:11
    slaweekkk
    Poziom 12  

Na jednym zdjeciu CHIP koło kwarcu (to takie srebrne metalowe z napisem KIS...) wygląda na przypalone.

Oprócz tych tranzystowrów/ stabilizatorów mogło się popsuć na przykład moduł wejściowy w mostku odpowiedzialny za komunikację z PCI-EXPRESS.

• #3 27 Sie 2014 23:18
    Zenmax
    Poziom 6  

slaweekkk napisał:
    Na jednym zdjeciu CHIP koło kwarcu (to takie srebrne metalowe z napisem KIS...) wygląda na przypalone.

Oprócz tych tranzystowrów/ stabilizatorów mogło się popsuć na przykład moduł wejściowy w mostku odpowiedzialny za komunikację z PCI-EXPRESS.

A że tak zapytam, czy to "srebrne metalowe z napisem KIS" można jakoś sprawdzić zwykłym miernikiem czy uległo uszkodzeniu - jeśli tak, to jak to zrobić? Poza tym czy ten element można w ogóle przy użyciu zwykłej lutownicy wylutować i wlutować sprawny?

Odnośnie uszkodzenia na mostku w części odpowiedzialnej za komunikację z PCI-EXPRESS to chyba do uszkodzenia tu nie doszło, ponieważ w innym gnieździe jest karta WIFI która również komunikuje się przez PCI-EXPRESS i ona działa poprawnie.

Jeśli ktoś z forumowiczów znawców tematu ma jeszcze jakieś podejrzenia co mogło się ewentualnie uszkodzić to proszę śmiało pisać...

Pozdrawiam

.

• #4 28 Sie 2014 10:35
    slaweekkk
    Poziom 12  

Zenmax napisał:
    że tak zapytam, czy to "srebrne metalowe z napisem KIS" można jakoś sprawdzić zwykłym miernikiem czy uległo uszkodzeniu - jeśli tak, to jak to zrobić? Poza tym czy ten element można w ogóle przy użyciu zwykłej lutownicy wylutować i wlutować sprawny?

To srebrne metalowe to kwarc. Można go sprawdzić w trakcie pracy tylko oscyloskopem. Można wylutować przy pomocy zwykłej lutownicy i tego elementu bym za bardzo nie podejrzewał.

Skoro coś się przypaliło to może poprostu gniazda wewnątrz złącza Express-card są uszkodzone?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME