Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzężenia akustyczne w audytorium

27 Sie 2014 20:25 1632 12
  • Poziom 13  
    Witam
    Temat wałkowany, ale chciałem przedstawić go bardziej indywidualnie. Jak w tytule, występuje problem ze sprzężeniami akustycznymi. Może na początek trochę danych:
    -głośniki PIONEER TS-R1750S w suficie połączone po 5 sztuk na kanał w kombinacjach szeregowo-równoległych tak by uzyskać 8 ohm
    -wzmacniacz YAMAHA A-S201
    - mikser Behringer Xenyx 1202
    - mikrofon Shure SM58
    - mikrofon pojemnościowy Shure Centraverse CVG18-B/C
    -wysokość sali około 3,6 metra
    -sufit amstrong (styropian)
    reszta wymiarów i rozmieszczenie na foto poniżej:
    Najbardziej "rozrabia" mikrofon pojemnościowy. Zauważyłem, że jak zdejmę altu na mikserze to mniej gwiżdże. Ale są osoby, które mają słaby tembr głosu i tu mi zaczyna brakować zapasu na mikserze i zaczyna się "gwizdanie". Próbowałem odwracać fazę na wyjściu głośnikowym - lekka poprawa jest ale bez szaleństwa. Oczywiście jak pościnam częstotliwości to zero problemu ale wtedy zakup porządnego mikrofonu Shure Centraverse CVG18-B/C mijałby się z celem. Jak pogodzić jakość ze wzmocnieniem i brakiem sprzęgów? I jeszcze ciekawostka: Na wzmaku Radmora sprzęga dużo mniej. Za dobry sprzęt kupiłem czy co?
  • Computer Controls
  • Poziom 22  
    Przydałby się equalizer, przynajmniej 15sto pasmowy. Wtedy mógłbyś "przegwizdać" pomieszczenie wyciąć tylko te częstotliwości, na których sprzęgają mikrofony. Może jakiś bardziej zaawansowany korektor ma ten wzmacniacz yamahy?
  • Computer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Kolega dj-MatyAS sugeruje, że na instalacji 100V by się nie sprzęgało?
    Poniżej schemat połączeń głośników, dodatkowo przemierzone omomierzem:
    Wzmacniacz domowy? Nie zaprzeczę, ale za to dobrej klasy, a zależało mi na dobrych parametrach. Mikser moim zdaniem OK - to nie studio nagrań. Ok, przyjmuję krytykę na klatę, ale bądź tak dobry i podeprzyj ją konkretnymi argumentami. Np.: dlaczego łączenie szeregowo-równoległe jest zdaniem kolegi złe? Użyj siły argumentu a nie argumentu siły :)
  • Poziom 13  
    Nie ujmuję ci doświadczenia ani nie zależy mi na przepychankach słownych,raczej na rozwiązaniu problemu. Jak zapewne zauważyłeś wskazałem jako winowajce mik pojemnościowy. Dopóki używałem samych dynamicznych-uwierz mi- wszystko śmigało bez zająknięcia. Zamieściłem ten temat z nadzieją,że ktoś pomoże wybrnąć z kłopotu.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    A może jakoś wytłumić głośniki od strony magnesów? Mam możliwość jeszcze deko je odsunąć?...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Najlepiej chodzi z wyciętym "środkiem", alt na 1/5, bas na 1/4, sopran 2/3 może troche na gain zmniejsze
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Edukację mówców już rozpocząłem :) Niestety, niektórzy sądzą, że dzięki mikrofonowi mogą szeptać. Tak na marginesie ten Centraverse naprawde super przenosi głos, najlepiej to słychać po nagraniu i odsłuchaniu na słuchawkach. Skurczybyk jest tak czuły, że bez problemu nagłaśnia rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego. Teraz rozumię, dlaczego ma tak wielkie wymagania co do projektowania nagłośnienia. Niestety, mik ten dołączył do instalacji, na której - jak już wspomniałem - miki dynamiczne chodziły na maksa bez sprzęgów. I wyszło szydło z worka. Mam nauczkę na przyszłość...cóż, człowiek uczy się na błędach....mimo wszystko dziękuję za pomoc i trzeźwiące slowa krytyki. nie zamykam narazie tematu bo z tej ekstremalnej sytuacji może jeszcze uda się wydębić pare decybeli. Podobno "Polak ptrafi" ;)