Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszczy zasilacz 400 Wat do LED i CCTV przy obciążeniu 50% sterowanym PWM

27 Sie 2014 23:23 5640 6
 • Poziom 8  
  Piszczy zasilacz 400 Wat do LED i CCTV przy obciążeniu 50% sterowanym PWM

  Witam, mój problem polega na piszczeniu zasilacza podczas pracy na około 50% mocy .
  Częstotliwość dźwięku jest w khz (słyszalne jako piszczenie i jest to dźwięk bardzo kierunkowy).
  Warunki pracy zasilacza.
  Zasilacz
  Napięcie wejściowe
  85-264VAC
  Napięcie wyjściowe
  12VDC
  Prąd wyjściowy
  33,0A
  Moc [W]
  400W
  Napięcie tętnień
  150mVpp
  Zakres regulacji
  +10%, -15%
  Do tego zasilacza podłączone są dwa wzmacniacze sygnału 24A,
  i jednocześnie ściemniacz dotykowy ścienny 8A.
  Za wzmacniaczami jest połączona taśma led w dwu obwodach o łącznej mocy około 360Wat.
  Przy oświetleniu wyłączonym na ściemniaczu lub włączonym na 100% problem nie występuje, największe nasilenie dźwięku występuje przy ustawieniu ściemniacza na około 40-60%.
  Odłączając sygnał wejściowy na dowolnym wzmacniaczu natężenie dźwięku spada około o połowę.
  Dodatkowo podmieniałem zasilacze na trzy inne o podobnych parametrach-bez zmian.
  Podmieniałem również wzmacniacze-bez zmian, ten model wzmacniacza stosowałem wcześniej wielokrotnie i nie było z nim żadnych problemów.
  Podmieniłem również ściemniacz na inny egzemplarz z tej samej serii-bez zmian.
  Ten drugi pracuje w innym obwodzie i tego problemu nie ma.
  Podejrzewam że współpraca tych trzech urządzeń powoduje nakładanie się jakichś zakłóceń próbowałem pomiędzy nimi zastosować dławiki lecz nie dało to absolutnie żadnego efektu.
  Myślałem też o zalaniu cewek (piszczą cewki) silikonem lub żywicą jednak nie mam pewności czy to w wystarczającym stopniu usunie problem i jednocześnie nie spowoduje dodatkowego problemu polegającego na zmniejszeniu skuteczności chłodzenia szczególnie że zasilacz posiada chłodzenie aktywne.
  Myślałem też o wykonaniu pomiędzy zasilaczem a pozostałymi urządzeniami filtrów dolnoprzepustowych lecz nie wiem czy to ma szanse pomóc i jakie musiały by mieć parametry.
  Jakieś pomysły?
 • OptexOptex
 • Poziom 36  
  Piszczą cewki w zasilaczu na wskutek wysokiego obciążenia zasilacza, w wielu zasilaczach impuslowych (przypuszczam że to impulsowy) a przede wszystkim w ATX cewki są delikatnie klejone. O ile zasilacz nie jest na gwarancji (jeśli jest to go oddaj) to podklej cewki w dwóch miejsach przeciwnych sobie czyli np po prawej stronie i po lewej stronie lub od dolu i od góry.
  Dobre są kleje silikonowe lub popularny klej na gorąco.
 • OptexOptex
 • Poziom 8  
  bearq napisał:
  Piszczą cewki w zasilaczu na wskutek wysokiego obciążenia zasilacza

  Cewki piszczą tylko gdy zasilacz jest obciążony na około 30-60%.Najsilniejszy dźwięk jest w momencie gdy ściemniacz (dotykowy PWM)jest ustawiony na około 50% i spada liniowo w miare oddalania się od 50%.
  bearq napisał:
  przypuszczam że to impulsowy

  Tak impulsowy.
  Zasilacz był na gwarancji do momentu aż go otworzyłem(plomba). Podmieniałem też na inne egzemplarze w tym na jeden który używam dość często do testów podobnych układów
  bearq napisał:
  podklej cewki w dwóch miejsach

  Myślałem o tym jednak na początek wolałbym usunąć przyczynę a nie skutek.
  Cały układ z mojego rysunku jest zamontowany u klienta w Warszawie. Ja mam do niego jakieś 30 kilometrów ale przez wieczne korki to jest grubo ponad godzina jazdy.
  myślałem o dodaniu malutkiego zasilacza do zasilania samego ściemniacza żeby usunąć pętle masy ale nie wiem czy to coś da.
  bearq napisał:
  Dobre są kleje silikonowe lub popularny klej na gorąco.

  Klej na gorąco napewno odpada-temperatura cewek.
 • Poziom 36  
  Przyczyna piszczenia cewek to efekt magnetostrykcji czyli zjawiska odkształcania się ferromagnetyków pod wpływem pola magnetycznego lub po prostu luźno nawinięta cewka. Zasilacze impulsowe a przede wszystkim tanie zasilacze impulsowe sieją ogromnymi zakłóceniami. Podstawa to filtr wejściowy (cewki+kondensatory) i metalowa ekranowana obudowa. Czy zasilacz jest metalowy? Posiada on może przewód ochronny tzw "uziemienie"?
 • Poziom 1  
  bearq napisał:
  Czy zasilacz jest metalowy? Posiada on może przewód ochronny tzw "uziemienie"?

  Tak jest metalowy posiada uziemienie jednak u klienta uziemienie nie jest doprowadzone,
  Podłączałem zero pod uziemienie lecz bez żadnego efektu. Cewki w zasilaczu jak na moje oko są ładnie nawinięte i ściśnięcie plastikową żabką na sprężynie dało znikomy efekt.Piszczy zasilacz 400 Wat do LED i CCTV przy obciążeniu 50% sterowanym PWM
  Dodatkowo jak pisałem wcześniej testowałem w tym miejscu inne zasilacze(w tym jeden mój testowy 100% sprawny) i było to samo.
 • Poziom 36  
  Możesz pokombinować z kondensatorami przepustowymi, skoro u innych taki "zestaw działa" a u tej jednej osoby nie, to na początku dowiedział bym się o pętle zasilania, bardzo możliwe że pod "gniazdko" które podłączasz zasilacz podłączone jest inne urządzenie które również sieje zakłóceniami (np komputer)
 • Poziom 8  
  Rozwiązanie było dość proste, to ściemniacz dotykowy ścienny wprowadzał zakłócenia. Podejrzewam że pracuje na częstotliwości około 15 kHz. podmieniłem ściemniacz na wersję z pilotem i po problemie klient też stwierdził że z pilotem jest wygodniej.