Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwójny filtr górnoprzepustowy z wykorzystaniem wzmacniacza operacyjnego

Special11 28 Sie 2014 06:03 528 1
  • #1 28 Sie 2014 06:03
    Special11
    Poziom 10  

Witam, studiuję sobie książkę o wzmacniaczach operacyjnych i jest opisany taki układ jak widać:
    Jak widać są dwa filtry, jeden oddzielnie przed wejściem wzmacniacza nieodwracającego, a drugi na samym już wzmacniaczu. Wzory są następujące:
    Autor pokazał na wykresie jakby wyglądał układ na samym filtrze wejściowym (wykres B), jak i układ na samym filtrze na wzmacniaczu (wykres C), oddzielnie oba przypadki rozumiem. W obu wychodzą takie same częstotliwości graniczne fd=15.9Hz, z tym, że na wzmacniaczu G nie spadnie poniżej 1, więc jest tak jak na wykresie, wszystko się zgadza. Ale w połączeniu tych dwóch filtrów wykres już przestaje być tak zgodny z logiką dla mnie, bo częstootliwość graniczna się zmienia i wynosi teraz fd=24.9Hz. Dlaczego się tak dzieje? Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi to najbardziej ułomnie jak się da? :D Chyba pomijam tu zależności fazowe, ale zbytnio nie wiem jakie one są i jak je uwzględnić..
    Pozdrawiam

0 1
  • #2 28 Sie 2014 07:46
    jarek_lnx
    Poziom 43  

A czym jest częstotliwość graniczna? Tak naprawdę nie jest to jakaś cecha szczególna filtra, poprostu przyjeliśmy sobie że jak tłumienie ma wartość 3dB to jest to częstotliwość graniczna, jak połaczymy przykładowo pięć takich filtrów kaskadowo to się okaże że przy dotychczasowej częstotliwości granicznej mamy tłumienie 15dB a gdzie będzie ta 3 decybelowa? musi być wyżej, w literaturze znajdziesz zależność o ile wyżej.

Cytat:

Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi to najbardziej ułomnie jak się da?

Zapewne nie rozumiesz sensu słowa ułomnie, skoro uzywasz słów których nie rozumiesz - jesteś idiotą.

0
  Szukaj w 5mln produktów