Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy 'elektryczny Armageddon' może sprowadzić naszą cywilizację do ruiny?

ghost666 28 Aug 2014 17:02 2976 8
 • W lipcu 2012 roku media na całym świecie opisywały artykuł z czasopisma Space Weaher dostępny tutaj pod tytułem "A major solar eruptive event in July 2012" (ang. Duża erupcja na słońcu w lipcu 2012). Dziennikarze na całym świecie prześcigali się w podawaniu wyliczonego przez naukowców prawdopodobieństwa, iż, w ciągu najbliższej dekady, porównywalna erupcja trafi w Ziemię. Według ich obliczeń prawdopodobieństwo to wynosi 12%, co jest całkiem wysoką liczbą zważywszy jak dewastujący wpływ taka erupcja może mieć na sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz całą infrastrukturę. Aktualnie komentatorzy naukowi rozważają zagrożenie ze strony wyładowania tego typu pochodzącego ze Słońca, ale także konsekwencje podobnego impulsu pochodzącego od, na przykład, ładunku nuklearnego zdetonowanego na dużej wysokości.

  Rozpocznijmy cytatem z Wall Street Journal z 13 sierpnia br.:

  W niedawnym liście adresowanym do inwestorów Paul singer, miliarder zarządzający funduszem hedgingowym ostrzegał iż impuls elektromagnetyczny, często nazywany po prostu EMP, jest "dosyć istotnym zagrożeniem" dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na świecie. I ma rację. Nasze zapasy jedzenia i wody, systemu komunikacyjne, bankowość, szpitale, policja, sądownictwo etc. opierają się na infrastrukturze elektrycznej. Jednakże do niedawna bardzo mało uwagi przykładano do faktu jak łatwo wygenerować potężny impuls EMP poprzez detonację bomby atomowej na orbicie nad Stanami Zjednoczonymi, co doprowadziłoby cywilizację, jaką znamy obecnie, do ruiny

  Współautorem tego listu jest R. James Woolsey, przewodniczący amerykańskiej Fundacji na rzecz Obrony Demokracji oraz były dyrektor CIA, a także Peter Vincent Pry, który działał w komisji przy Kongresie USA, pracującej nad EMP oraz w CIA. Ostatni z nich opublikował, w 2013 roku, książkę poświęconą temu tematowi, pod tytułem "Elektryczny armageddon". Ta dwójka ludzi przewiduje iż impuls EMP miałby ogromny wpływ na USA - "estymuje się iż w ciągu 12 miesięcy od blackout'u obejmującego cały kraj 90% populacji Stanów Zjednoczonych może zginąć w wyniku śmierci głodowej, chorób czy załamania społeczeństwa".

  W celu udokumentowania tego zagrożenia i próby wdrożenia pewnych środków przeciwdziałających mu panowie Woolsey i Pry cytują studium przeprowadzone przez Narodową Akademię Nauk, Departament Energetyki, Federalną Komisję Regulacji Energetycznych oraz Narodowy Komitet Wywiadowczy. Współautorzy listu raportują, iż "systemy przeciwprzepięciowe, klatki Faradaya i inne układy zabezpieczające sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem, a także sieć przesyłowa prądu elektrycznego o architekturze zapewniającej mniejszą podatność na uszkodzenia przez EMKP są z sukcesem używane przez Departament Obrony już od ponad 50 lat" oraz, że "Techniki te mogą zostać zaadaptowane do ochrony także infrastruktury cywilnej". Przywołują przy tej okazji także estymację kosztów stosowania tych systemów zabezpieczających - "około 2 miliardy dolarów, mniej-więcej tyle ile USA przekazuje rocznie do Pakistanu w ramach pomocy zagranicznej". Autorzy gorąco optują za przyjęciem odpowiedniej legislacji w postaci dwóch aktów prawnych: "Infrastruktura wysokonapięciowa, bezpieczna i chroniona od krytycznego uszkodzenia" oraz "Krytyczna ochrona infrastruktury elektrycznej", znany także skrótowo jako CIPA. Dodatkowo autorzy listy lamentują nad brakiem rozsądku i pośpiechu rządzących w Waszyngtonie.

  Woolsey i Pry w swojej analizie pomijają zakłócenia elektromagnetyczne, których źródłem jest nasza gwiazda i skupiają się jedynie nad EMP pochodzącym od wybuchu ładunku nuklearnego. W niedawnym artykule w Washington Post przeczytać możemy z kolei coś więcej o zakłóceniach słonecznych. Kończy się on słowami:

  Świat może i powinien przygotować się poprzez adaptację systemów satelitarnych, wzmocnienie sieci przesyłowej oraz, przede wszystkim, poprzez zwiększenie świadomości naukowców która pozwoli na przewidywanie 'kosmicznej pogody'. Przy wcześniejszym ostrzeżeniu, na przykład operatorzy sieci przesyłowej prądu elektrycznego mogą dostosować obciążenie infrastruktury po to aby uniknąć zbyt dużych, mogących uszkodzić sieć, prądów płynących w ziemi, zaindukowanych przez zakłócenia geomagnetyczne wywołane ogromnym rozbłyskiem korony słonecznej. Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna zajmuje się utrzymaniem w gotowości Centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej, niestety przy bardzo niewielkim budżecie. Jednocześnie, ograniczenia budżetowe zagrażają utrzymaniu w pełnej gotowości sieci satelitów wyposażonych w sensory umożliwiające monitorowanie rozmaitych zjawisk na Ziemi i nie tylko - włączając w to Słońce. Niestety Kongres ma kiepską pamięć, jeśli chodzi o tak istotne kwestie naukowe, szczególnie podczas rozdziału funduszy na badania. Z uwagi na szereg przyczyn, między innymi z uwagi na zagrożenie ze strony kosmicznej pogody, prawodawcy powinni spojrzeć na zagadnienie szerzej.

  Artykuł w Bloomberg News, poświęcony EMP, rozpoczyna się od przywoływania listu Singera, podobnie jak praca Woolseya i Prya, jednakże skupia się bardziej na kosmicznej pogodzie, a nie wybuchach nuklearnych na niebie. Długawy i pełen detali komentarz na stronie Forbes.com z kolei analizuje głównie zagrożenia wynikające z EMP powstałego przy wybuchu nuklearnym. John Kemp z Reutersa z kolei pisze w swoim artykule "Czas się bać - przygotowania do następnej wielkie burzy słonecznej".

  Wall Street Journal opublikował ostatnio w sieci artykuł, rozpoczynający się słowami "George Noory, redaktor programu Coast to Coast AM - jednego z najczęściej słuchanych nocnych programów radiowych Północnej Ameryki - ogłosił rozpoczęcie kampanii mającej na celu ochronę i izolację amerykańskiej sieci przesyłowej, pod kątem zagrożeń wynikających z impulsów EMP, ale także przed atakami - nuklearnymi i konwencjonalnymi". W artykule tłumaczy się iż "słuchacze urzeczeni tą audycją, gdzie dyskutuje się zagadnienia wynikające z teorii spiskowych i wszystkich tych rzeczy które są ciekawe lub tajemnicze". Autorzy artykułu podają iż ponad 570 stacji radiowych przekazuje ten program do swoich słuchaczy.

  W Wielkiej Brytanii, Daily Mail, przedrukował esej, którego autorem jest Anders Sandberg z uniwersytetu Oxfordzkiego, na temat dostępnych w internecie informacji odnośnie badań Sandberga poświęconych "zarządzaniu mało prawdopodobnym, ale niebezpiecznym ryzykiem". Sandberg także rozpoczyna swój esej od przywoływaniu listu Singera, cytuje on także raport ubezpieczyciela Lloyd'd of London, w którym przewiduje się, iż "ogromna geomagnetyczna burza jest nieunikniona w przyszłości".

  Sandberg podsumowuje to w następujący sposób:

  Podsumowując, katastrofa elektromagnetyczna może kosztować tryliony, skrzywdzić miliony i osłabić społeczeństwo ludzkie jako-takie, najpewniej na skalę globalną. Jest to zagrożenie globalną katastrofą, którego ryzyko warto zmniejszyć. Ryzyko to nie jest jeszcze krytyczne i zagrażające cywilizacji ludzkiej, jednakże bardzo szybko zwiększająca się zależność ludzkości od delikatnej infrastruktury elektronicznej powoduje iż niedługo może się tak stać. Pewne zabezpieczenia są konieczne.

  Źródło:

  http://scitation.aip.org/content/aip/magazine...+11-15+August+&dm_i=1Y69,2Q68J,E1O02P,9XSG6,1

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10364 posts with rating 8647, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  Kiermasz
  Level 19  
  Jak łupnie to w końcu odkleimy się od tych cholernych komputerów.
 • #4
  Kiermasz
  Level 19  
  Czy ja wiem? O to moja wizja:

  Problemem będą grupki darmozjadów - szabrowników. W miastach przewiduje pogrom. Tam ani jeść ani pić jak wszystko stanie, a to oznacza dantejskie sceny.

  Natomiast na wsi jedzenie i woda pitna jest. Chleb też jest z czego zrobić. Drób rozmnożyć to moment.
  Kombajn da się uruchomić bo większość nigdy nie widziała uC nawet.
  Powstaną pewnie małe, lokalne i szczelnie zamknięte społeczności w obrębie wiosek.
  Tam każdy z każdym się zna, a to znaczy, że dało by się rozplanować prace i zadania by przetrwać zimę i jeszcze przy uporze zacząć stopniowo wytwarzać energię.
  Pracy full, ale jeśli od tego zależy przetrwanie zimy to każdy by na to przystał. Zwłaszcza, że wioski są wychowane w ciężkiej pracy.
  Pewnie dało by się zrobić kilka komarów i uazów pokitranych po stodołach do transportu.

  Oczywiście w takiej sytuacji obowiązujące prawa tracą moc. Zaczną się samosądy etc.
  Czyli wojsko powinno wkroczyć. Oni jak miałem styczność z ich obecnym sprzętem, mają sprzęt odporny na takie zjawiska. A nawet na młotek odporny oraz zabezpieczony przed szeregowymi.
  Swoją drogą ciekawostka. GPS zrealizowany elektromechanizmem, gdzie więcej było trybików niż kabelków.

  Tylko pytanie, czy ludzie z miast nie zdepczą tych z wiosek, którzy jakieś tam zasoby do przetrwania mają i co najważniejsze możliwość nakarmienia się.
  Albo czy wojsko nie przejmie w cholerę wszystkiego co przydatne...

  To tyle z moich "chorych" rozważań.
 • #5
  nikson1970
  Level 11  
  Jeden impuls elektromagnetyczny i wszystko staje , lepiej mieć domu stare urządzenia radiowe no i trochę gotówki .
 • #6
  ghost666
  Translator, editor
  Urządzenia radiowe też stają. Cała elektronika staje, z resztą co Ci po radiowych urządzeniach jak i tak cała infrastruktura nadawcza padnie?
 • #7
  nikson1970
  Level 11  
  Chodzi mi o urządzenia typowo lampowe ,służące do odbioru oraz nadawania
 • #8
  ghost666
  Translator, editor
  Dobre pytanie jest takie - czy urządzenia lampowe są odporne na impulsy EMP?
 • #9
  nikson1970
  Level 11  
  Z tego co się orientuje urządzenia lampowe są odporne na impuls , posiadam odbiornik R311 i myślę że jest to odpowiednie urządzenie ,polecam