Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LB650V - gaśnie podczas włączania światła?

28 Sie 2014 23:21 13098 40
  • Poziom 6  
    Witam jestem tu nowy i jeżeli temat nie znajduje się we właściwym miejscu to proszę o przeniesienie.

Problem mam następujący, przeprowadzałem ostatnio remont mieszkania przy tej okazji wymieniłem instalację elektryczną ze starej aluminiowej na nową miedzianą. Z jedno na trój fazową.

Wczoraj zakupiłem nowy TV LG 42LB605V, i pojawił się problem gdy zapalam światło w łazience lub na przedpokoju TV gaśnie na parę sekund i włącza się ponownie. Sprawa dotyczy włącznika w pokoju na który reaguje tak samo. Przedpokój i łazienka są na innym bezpieczniku a gniazdka w pokoju na innym, teoretycznie nie mają ze sobą nic wspólnego, spotykają się dopiero w skrzynce bezpiecznikowej.

TV chwilowo podłączony jest do przedłużacza z filtrami itd (za krótki kabel zasilający i nie sięga do gniazdka :)). Zmieniłem tak że w ramach testu gniazdo podłączyłem do innego w pokoju które jest na osobnej linii i pod innym bezpiecznikiem. Między tymi gniazdkami mam wstawiony włącznik do świateł. TV nie gaśnie przy zapalaniu tych świateł choć to te same co na przedpokoju i łazience (halogeny z diodami SMD). Ale TV nadal gaśnie po zapaleniu światła w łazience i przedpokoju i pokoju.

Nie wiem gdzie szukać przyczyny i rozwiązania, wszystkie gniazdka na których testowałem TV są na osobnych liniach i bezpiecznikach.

Proszę bardzo o jakieś wskazówki i ewentualną pomoc w rozwiązaniu zagadki.

P.S - Po remoncie podłączyłem dekoder TV do starego LG i zaczął wyskakiwać błąd HDCP po czym przestał działać port HDMI w TV (dla tego kupiłem nowy :)). A dekoder wymienili mi na nowy.

Czy ta sytuacja może mieć ze sobą coś wspólnego ? Przed wymianą instalacji w pokoju było wszystko OK z dekoderem i TV.
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Instalacje robił gościu co się zna podobno, został mi polecony :( i teraz nie wiem co mam robić wołać drugiego żeby poprawił pierwszego?
  • Poziom 6  
    Właśnie nie wiem jak to ładnie ująć aby było zrozumiałe i pomogło zlokalizować problem.

A więc może od początku:

Podczas remontu zmieniłem instalację z 1 na 3 fazową. Podzieliłem pomieszczenia na osobne linie, podłączone do osobnych bezpieczników.

Np: przedpokój i mały pokój pod jeden bezpiecznik, łazienka 2 bezpiecznik itp.
    Bezpieczniki 16A.

W pokoju mam dwie linie jedna do gniazdek a druga zasilenie komputerów (prowadzę działalność w domu i dla tego druga linia). Pisałem o włączniku między gniazdkami to jest moja sugestia, często potrzeba gniazdka do np: ładowarki, lampki czy coś takiego. Tak więc jest to potrójna puszka, po bokach gniazdka w środku włącznik do oświetlenia biurek. Dlaczego tak? Ano żeby nie wstawać od biurka a mieć włącznik pod ręką. Może to i dziwne rozwiązanie ale wygodne :)

Co do podłączenia zasilenie do gniazdek idzie od włączników, wszędzie doprowadzone jest zasilenie do puszki z włącznikiem i tam połączone z światłem i podprowadzone do gniazdek. Taka sytuacja jest prawie wszędzie prócz urządzeń takich jak: zmywarka czy indukcja mają osobne zasilenie i idą bezpośrednio z bezpieczników. Linia osobna do komputerów ta z włącznikiem po środku, idzie bezpośrednio do bezpiecznika, pomimo tego jak podłącze do tych właśnie gniazd TV i zapale światło w łazience czy na przedpokoju TV gaśnie :(. Halogeny (LEDy) W przedpokoju, łazience i pokoju mam te same. Jak włączam światło to pomiędzy gniazdkami to TV nie gaśnie :(.

Żona w kuchni podłączała zmywarkę tymczasowo do innego gniazda, zasilanego też z włącznika świateł do kuchni. Włożyła tylko wtyczkę do gniazdka i TV zgasł.

Instalacje robił "znajomy", rozprowadzenie przewodów robiliśmy razem ale całe podłączenie do bezpieczników i wszystkiego robił on.

Jeszcze jedna mała zagadka, podłączył bezpiecznik ochronny (różnico-prądowy tak chyba się fachowo nazywa) i obojętnie jaki bezpiecznik by nie włączył ten oto zabezpieczający wyskakuje i nie puszcza prądu. Dla tego na razie mam instalację bez tego zabezpieczenia :(.

Nie znam się na tym w ogóle i nie tykam, nie wiem czy wołać jakiegoś innego elektryka czy jak :(. Czytałem że może być światło i gniazdka połączone w jednej puszcze aby nie stosować puszek do rozgałęziania itd.

Nie wiem czy dobrze opisałem o co chodzi w razie co może lepiej było by odpowiadać na konkretne pytania zadawane przez was.

Instalacja jest nowa aż do WLZ budynku.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Włożyła tylko wtyczkę do gniazdka i TV zgasł.

A po wyjęciu sam się włącza ?? :lol: :lol: :lol:

Telewizor zgasł to żaden opis : napięcie nie schowało się za szafą na widok wtyczki. (bezpieczniki, rcd, ??) .
  • Poziom 6  
    No właśnie chyba wezmę jakiegoś konkret gościa :( ale przed tym chciałbym mniej więcej zorientować co może być nie tak. Dziś zauważyłem że jakiś czas w ogóle TV nie gasł mimo zapalania światła. Oczywiście za jakiś czas znowu gasł :( dodatkowo jak żona włączyła indukcję też zgasł choć do indukcji mam 5 żyłowy przewód i idzie bezpośrednio do skrzynki, więc co miałby wspólnego z TV?

W instrukcji wyczytałem że jeżeli TV dłuższy czas się nie włącza to TV usuwa wszelkie możliwe szumy z zasilenia czy coś takiego. Jest to podobno normalne działanie TV. Puki co telewizor mam podłączony poprzez przedłużacz z zabezpieczeniami przed spadkami napięcia, przepięcia itp.

Zastanawiam się jak będzie działał TV jeśli będzie bezpośrednio podłączony do gniazdka?

Kontaktowałem się z "elektrykiem" i on mówi że jakieś urządzenie musi powodować wyrzucanie bezpiecznika ochronnego i pierwszy raz spotkał się z taka sytuacją.

Ziomek robił u wielu moich znajomych i sobie go chwalili, nawet robił remont u mojej sąsiadki i ona też nie chce nikogo innego.

Zbieram wszystkie myśli do kupy i szukam rozwiązania :( Może TV jest zbyt czuły czy jak.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    mihal2002 napisał:
    DmVip napisał:
    podłączył bezpiecznik ochronny (różnico-prądowy tak chyba się fachowo nazywa) i obojętnie jaki bezpiecznik by nie włączył ten oto zabezpieczający wyskakuje

To jest odpowiedź na tego "ziomka".

"Ziomki" często polegają na RCD , jeszcze jak im przyjdzie przerobić TNC na TNC-S to dostają sraczki i kolorowego zawrotu głowy , może przerobił, tylko mu się "strony pomyliły" ;)... bo przecież przy bezpiecznikach nie ma znaczenia :twisted: :lol: :lol:
  • Specjalista Sieci, Internet
    DmVip napisał:
    No właśnie chyba wezmę jakiegoś konkret gościa ale przed tym chciałbym mniej więcej zorientować co może być nie tak

I co z tym sam zrobisz, jak już się dowiesz?.
    Chcesz by prezes ZUSu się tylko cieszył...
    Wołać ELEKTRYKA z uprawnieniami, a nie "pana Miecia", prąd to nie kaszel, to ZABIJA!.
  • Poziom 39  
    Skoro są 3 fazy to RCD powinien być 3 fazowy , ja nie wiem co on tam nakombinował ale chyba jego też to przerosło, tzn. można by stosować nawet 1 fazowe oddzielnie dla każdego urządzenia ;) ale jak się wie jak i po co.

Może chciał zrobić RCD tylko na kuchnię ? (i mu się wzięły kabelki pomyliły) :lol:
    bestboy21 napisał:
    i mu się wzięły kabelki pomyliły

I gdzie najczęściej lądują ci, co im się kabelki mylą...
  • Poziom 39  
    KOCUREK1970 napisał:
    bestboy21 napisał:
    i mu się wzięły kabelki pomyliły

I gdzie najczęściej lądują ci, co im się kabelki mylą...

Byle tylko oni a nie ci co zlecają.
  • Poziom 6  
    czyli po niedzieli biore jakiegoś szpenia obcego coby doprowadził wszystko do porządku. Niechaj sprawdzi co trzeba, aby tylko nie kazał ścian pruć :(. Kable bądź co bądź nowe i nie uszkodzone sam kupowałem sam rozkładałem.
  • Poziom 6  
    Elektrykiem nie jestem ale co do rodzaju kabli to na tyle mam pojęcie :) Kable raczej sprawne wszystko nowe. Dziś podczas oglądania TV sam sobie zgasł i się włączył ( ku woli ścisłości TV nie wyłącza się całkowicie tylko robi się ciemny obraz i po chwili włącza, coś w stylu przełączania sygnału np hdmi na usb).
  • Poziom 39  
    Czyli kontrolka w tym czasie nie gaśnie ?
    Więc może to w cale nie ma związku z instalacją.
  • Poziom 41  
    DmVip napisał:
    Dziś podczas oglądania TV sam sobie zgasł i się włączył ( ku woli ścisłości TV nie wyłącza się całkowicie tylko robi się ciemny obraz i po chwili włącza, coś w stylu przełączania sygnału np hdmi na usb).

Możliwe że włączone w TV oszczędzanie energii.
    Jak nie to wyłącz TV z sieci na parę minut lub wykonaj reset do ustawień fabrycznych.
  • Poziom 26  
    Do Autora wątku: jeju, coś tam włączasz w kuchni, czy tam w innym pokoju, i to ma wpływ, że się wyłącza telewizor? Doprowadziłeś do lokalu 3 fazy? Instalację łączył "pan Mietek"? Wybija różnicówkę? Qrczę, może jest tak nakićkane, że telewizor na przykład dostaje napięcie międzyfazowe (400V) i dlatego się wyłącza? (w kazdej chwili może pójśc z dymem...). Oczywiście tylko gdybam. Mierzyłeś cokolwiek, np. chociaż czy masz w gniazdkach 230V~ ? Albo lepiej nie, bo napięcie w "głupim gniazdku" też trzeba wiedzieć jak zmierzyć...

Tak jak tu kolega wyżej napisał: PRĄD MOŻE ZABIĆ!!! Szoruj biegusiem po jakiegoś kumatego elektryka z uprawnieniami, niech to Ci jak należy połączy, sprawdzi, przemierzy, etc. Nie żałowałbym kasy - tu przecież chodzi o bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie Twoje i Twojej rodziny!
    I daj znać na koniec, jak się sprawa zakończyła. Bo jeśli się się już nie odezwiesz - nie będzie to dobry znak... :?
  • Poziom 6  
    Do kolegi bestboy21 kontrolka nie zapala się tak jak to jest przy zwykłym wyłączeniu, po prostu robi się ciemny obraz a po chwili znów nadaje.

Co do prądu że może zabić zdaje sobie z tego sprawę dla tego chcę rozwiązać tą zagadkę.

Na bieżąco będę informował co i jak z elektryką, chyba że okaże się że to nie elektryka tylko TV sam z siebie coś se tam robi.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Przed chwilką odkryłem nową nowość :) Tylko nie wiem czy się cieszyć czy płakać :(. Otóż na TV pojawił się komunikat "proszę sprawdzić połączenie z dekoderem", odłączyłem kabel HDMI i TV "zgasł" tak jak opisywałem wcześniej. Po chwili pokazały się komunikaty na TV o podłączeniu itd, zostawiłem go w takim stanie i całe mieszkanie, wszystkie pstryczki i kontakty popstrykałem i NIC TV tak jak wyświetlał komunikaty to wyświetlał i nic mu nie przeszkadzało. Mój wniosek to że dekoder nawala, ale czy na pewno? Dla czego podczas włączania świateł nie przesyłał sygnału do TV?

A teraz inna historia która może mieć na to wpływ a przez moje urojenia do kabli (tak aby było ich jak najmniej i wszystko pochowane). Gdy jakiś czas temu na pewno przed wspomnianym remontem, przyszedł kolo podłączyć dekoder wiązało się to z zarobieniem końcówek rzekomo profesjonalnym sprzętem. Do kabla kablówki podłączył coś jak trójnik czy filtr a dopiero z niego do dekodera, no i wszystko śmigało i HD i stary TV. Po remoncie wyrzuciłem owy trójnik bo po co kabel do niego i od niego :) i podłączyłem dekoder bezpośrednio do kabla od kablówki pomijając ów trójnik. No i się zaczęło, najpierw na starym TV pojawiał się komunikat HDCP później przestał działać dekoder na HD i chodził tylko na EURO. Pojechałem do kablówki tam sprawdzili dekoder i stwierdzili uszkodzenie wymienili na nowy. Po podłączeniu nowego dalej pojawiał się komunikat HDCP, więc postanowiłem zmienić TV myśląc że uszkodzone są gniazda HD w TV. Po podłączeniu nowego TV zaczął pojawiać się wspomniane "gaśnięcie" do dziś gdy TV zaczął wyświetlać komunikat o połączeniu z dekoderem. Po mimo wielu zmian kabli portów itd kanały HD nie działają.

I teraz mam zagwozdkę czy ów trójnik który wspaniałomyślnie wywaliłem oszczędzając sobie miejsca nie był jakimś filtrem :( i to jego brak powoduje takie a nie inne działanie dekodera i problemów związanych z HD? Możliwe że i stary TV jest dobry :) a problem i moich świateł i kabli i całego zamieszania jest jakiś filterek z kablówki?

Co o tym sądzicie? Jeżeli to może być to, to czy macie może jakiś link nazwę czy cokolwiek do jakiegoś takiego filtra co to bym mógł go sobie kupić i zamontować ?

Dodano po 22 [minuty]:

Znalazłem wyrzuciłem jak to się fachowo nazywa "gniazdo abonenckie TELMOR GMF-351" przynajmniej tak to wyglądało, zakupiłem od razu nowe i teraz poczekam na przesyłkę i się okaże czy przez moją "inteligencję" wszystkie te problemy.

Dam znać jak przyjdzie to gniazdo i podłączę.
  • Poziom 32  
    Kolego z Twojego opisu i wcześniejszych postów wynika jedno - wezwij elektryka z uprawnieniami.
    Dekoderem i TV zajmiesz się na końcu jeżeli nie został uszkodzony.
    Z twojego opisu wynika że instalacja pracuje nie prawidłowo.
    Poczynając od niedziałania różnicówki (tu akurat może być problem z którymś odbiornikiem) po podpinanie gniazd pod wyłączniki oświetleniowe.
    Jeżeli aż takie są wady instalacji to jak mogłeś pozwolić "elektrykowi" to tak zostawić?
    Jeżeli sam się na tym nie znasz to pozostaje jedna rada.
    DmVip napisał:
    czy ów trójnik który wspaniałomyślnie wywaliłem oszczędzając sobie miejsca nie był jakimś filtrem

To zwrotnica multimedialna, z odpowiednimi zabezpieczeniami przepięciowymi, by nie uszkodzić sieci operatora kablowego.
    A dokładnie, to co to za kablówka?.

Wywaliłeś to, Twoja siec prądowa w domu to galimatias, i się dziwisz, ze takie jaja.
    NIE KOMBINUJ, elektryk, sieć elektryczną doprowadzić do stanu bezpiecznego, POTEM zwrotnica od kablówki z powrotem na swoje miejsce.
  • Poziom 6  
    Szybka odpowiedź : Sieć to VECTRA, do dekodera podpiąłem nowy kabel HDMI i o dziwo TV i dekoder przestał szfankować :) pstrykam światła włączam i wyłączam urządzenia i jakby nigdy nic :)
    DmVip napisał:
    do dekodera podpiąłem nowy kabel HDMI i o dziwo TV i dekoder przestał szfankować

Do czasu, aż znowu Twoja elektryka w mieszkaniu czegoś nie rozwali.
    Ale, zrobisz jak zachcesz...
  • Poziom 6  
    Ciąg dalszy historii.
    Dziś pan elektryk podłączył różnicówkę, tą co wcześniej wywalało. Odłączyłem wszystko z sieci i szukaliśmy co powoduje dziwne objawy mojego TV. Po podłączeniu różnicówki poszło po kolei, lodówka, czajnik, TV, i zasilacz od dekodera w tym momencie wywaliło różnicówkę. Czyli powód tego że wcześniej różnicówka nie chciała zaskoczyć był dekoder. Ale odłączyłem dekoder i różnicówka działa no to włączam TV i zasilacz od dekodera TRACH niema prądu. Odłączyłem kabel HD od TV znowu podłączyłem dekoder, różnicówka działa :). Podłączam HD od dekodera do TV TRACH niema prądu. Bez kabla HD wszystko działa wywala różnicówke po podłączeniu dekodera poprzez HD do TV. No i tak parę razy TRACHA-ło i szlag trafił nowy 11 dniowy TV :(. Zaczął trzeszczeć jak stary rubin, po odpaleniu różowy migotający obraz menu jako tako dział ale cały czas trzeszczy i nie mam jak go podłączyć do dekodera. TV działa przez chwile potem sam się resetuje i odpala na nowo i tak na okrągło, nie działają ani USB ani nic (jutro wiozę na reklamację).

Sytuacja powtarza się gdy jakikolwiek przewód sygnałowy podłącze do TV, czy to HD czy EURO. Kolejnym testem było odłączenie kabla od kablówki od dekodera i podłączony kabel HD do TV nie powoduje wyłączenia różnicówki. Po czym spróbowałem podłączyć sam przewód od kablówki bezpośrednio do wyjścia antenowego w TV gdy ten był podłączony, i znowu wywaliło różnicówkę :(

Czyli coś nie tak jest z kablem od kablówki :( możliwe żeby w nim był jakiś prąd? który powoduje wyłączanie różnicówki? Czy po prostu ten obwód nie powinien być podłączony bez różnicówki?

Fakt faktem że szlag trafił telewizor, pytanie tylko dla czego? Czy wielokrotne wyłączenie i włączenie prądu mogło mieć na to wpływ? Gdy wszystko było podłączone bez ochronnego TV działał normalnie na nowym kablu HD nawet włączanie i wyłączanie świateł mu nie przeszkadzało.
  • Poziom 39  
    Masz lewe uziemienie przez kabel od kablówki.
    Trzeba kupić "izolator galwaniczny CATV" i tyle.
    bestboy21 napisał:
    Trzeba kupić "izolator galwaniczny CATV" i tyle.

Po co, to powinno załatwić odpowiednie gniazdko z kablówki, lub odpowiednia zwrotnica, którą zakłada monter.
  • Poziom 6  
    mam załozony TELMOR-GMF-351, mam zamiar jutro zadzwonić do techników z kablówki albo się do nich przejadę i niech załatwią sprawę, mi już załatwili TV :(.