Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zapłonowy lamp elektrooszczędnych

27 Kwi 2005 13:59 1851 14
  • Poziom 13  
    W jaki sposub morzna wykorzytac ten układ do innych działań?? Jakie napięcie ma na wyjściu? Zalety i wady takich układów? Chodzi mi o żarówki energooszczędne(jarzeniówki) lecz nie chodzi mi o startery lecz ten uklad wewnątrz zarówki energooszczędnej.
  • Poziom 21  
    Najpewniej zastosowac do zasilania innej swietlowki o tej samej mocy .
  • Poziom 39  
    Nie zawsze się to sprawdza, gdyż:
    - od długości rurki zależy znamionowe napięcie pracy, a także napięcie potrzebne do zapłonu lampy,
    - od grubości rurki zależy prąd płynący przez lampę,
    - świetlówki kompaktowe mają inną rezystancję skrętek (żarników na końcach) niż świetlówki liniowe.
    Tak więc nie zawsze układ od świetlówki kompaktowej będzie działał poprawnie z liniową, zwykle (o ile wogóle następi zapłon) nie uzyskamy wtedy znamionowej mocy lampy gdyż świetlówki liniowe mają większą średnicę i wymagają większego prądu, mimo pozornie tej samej mocy co ich kompaktowe odpowiedniki.
  • Poziom 13  
    A czy wie (ktoś) do czego by morznaby było by wykorzystac taki uklad? Wie ktos jakie prąd i napięcie takiego ukladu jest na wyjściu i czy ktos wie czy morzna na mniejsze napięcie podlączyc(obejsc jakąs częsc ukladu).
    A bardziej zrozumiale i bez błędów to nie można? [h]
  • Poziom 39  
    Wykorzystałem już kilka takich układów do zasilania zwykłej świetlówki do 13W nie przejmując się parametrami oryginalnej rurki . Działają bezawaryjnie .
  • Poziom 16  
    ja połączyłem kilka takich do zwykłych świetlówek i jak narazie wszystkie działają więc niezawsze teoria zgadza sie z praktyką
  • Poziom 39  
    radarek napisał:
    ja połączyłem kilka takich do zwykłych świetlówek i jak narazie wszystkie działają więc niezawsze teoria zgadza się z praktyką

A porównywałeś jasność świecenia z tą samą świetlówką zasilaną w sposób konwencjonalny?
  • Poziom 16  
    szczerze to nie ale i tak rekompensuje to koszt dławika i startera wkońcu masz ten układ za darmo a jeśli chodzi o jasność to jest ok niewiem jak ta świetlówka świeci w standardzie ale niewidać aby jakoś znacznie słabiej świeciła :)
  • Poziom 39  
    lechoo napisał:
    radarek napisał:
    ja połączyłem kilka takich do zwykłych świetlówek i jak narazie wszystkie działają więc niezawsze teoria zgadza się z praktyką

A porównywałeś jasność świecenia z tą samą świetlówką zasilaną w sposób konwencjonalny?

Tak , jasność 9 watowej rurki podłączonej do 15 watowego układu jest zadowalająca :)

Trwałość też wyższa niż przy zwykłym dławiku .
  • Poziom 39  
    Hucul napisał:
    Tak , jasność 9 watowej rurki podłączonej do 15 watowego układu jest zadowalająca :)

W takim razie do jakiego układu podłączyć rurę 40W :?:
  • Poziom 16  
    lechoo straszny z ciebie pesymista jeśli to działa to czemu tego nie podłączać a jak ktoś ce mieć więcej światła to zawsze moze coś innego załorzyć np halogen 500 W i będzie jasno a tam gdzie nietrzeba za wiele światła to mozna coś takiego spokojnie dać pozatym lepiej chyba jak świeci niz jak sie poniewiera po śmietniku
  • Poziom 26  
    też jestem takiego samego zdania. już zrobiłem kilka porządnych urz±dzeń za darmo ;] nie nawiedzę czegoś wyrzucić na śmieci, no chyba, ze już nie mam miejsca :D
    swoją drogą ma ktoś może sprawdzone schemaciki takich układów z łóatwo dostępnych elementów (demontaż ;d), bo bym chciał od podstaw zrobić. Mam co prawda padniętą lampę energooszczędną ale tam elektronika padla a nie świetlówka. po prostu tranzystory wybuchły i rezystory sie popaliły :D nieźle strzeliło :twisted: