Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sugestie w doborze monitorów / kolum do Yamaha RX-V465

tymski 29 Sie 2014 10:38 726 2
  • #1 29 Sie 2014 10:38
    tymski
    Poziom 8  

Witam :)

Jestem posiadaczem amplitunera Yamaha RX-V465. Chciałbym go wykorzystać do pracy przy produkcji muzycznej jako wzmacniacz do napędzania kolumn / monitorów.

Prosił bym o pomoc w doborze kolumn do tego amplitunera w kwocie maksymalnej 1000-1200 zł.

Na innym forum otrzymałem poradę, aby ten amplituner zmienić - gdyż może się nie sprawdzić w takim zadaniu.
    Więcej informacji o tym sprzęcie - audio.com.pl/testy/yamaha-rx-v465:13

Na ten moment na oku mam następujące modele kolumn:
    HECO PSM 800/1000
    HECO Precision 200/300
    Arcus ts-450

Zależy mi na możliwie najwierniejszym przetwarzaniu i reprodukcji sygnału.
    Odsłuch będzie miał miejsce w pomieszczeniu ok 34m2. Dobrze gdyby konstrukcja kolumn była zamknięta lub z portem bas-reflex z przodu (aczkolwiek to nie jest warunek).

Jeżeli miał bym zmieniać wzmacniacz to budżet na tego typu sprzęt mam również ok 1000-1200pln.

0 2
  • Pomocny post
    #2 01 Wrz 2014 14:13
    b00l3r
    Poziom 23  

Na innym forum mieli rację. To nie jest urządzenie do tego stworzone. Jakikolwiek amplituner, czy wzmacniacz klasy HiFi, nie jest stworzony do tego. Powodów może być masa ale jak dla mnie najważniejsze jest 'podbarwianie' każdy producent sprzętu konsumenckiego dba by sprzęt był jak najbardziej 'muzykalny', a nie naturalny. Dodając do nieliniowości charakterystyki przenoszenia, kolejne nieliniowości w kolumnach otrzymuje się bardzo ładne niewiarygodne brzmienie.
    Jak kolwiek to nie brzmi - na 90 % miks dobrze brzmiący na takim zestawie zabrzmi dobrze - ale tylko na tym zestawie :)

Na co kolwiek byś się nie zdecydował omijaj kolumn typu bass reflex. Oprócz tego im mniej drożny będzie zestaw tym lepiej. Ja bym celował w jednodrożne szerokopasmowe - przynajmniej filtracja grzebieniowa Ci odpadnie.

Pary monitorów aktywnych za tą cene to ciężko szukać. Ludzie zachwalają pewien produkt Behringer'a w tych rejestrach cenowych, ale ja uważam, że to są połowiczne środki i raczej cudów tam nie ma.

Oprócz odsłuchu należy również pomyśleć o akustyce pomieszczenia. Nawet najleprzy sprzęt nie będzie prawidłowo 'monitorował' w złych warunkach.
    W pewnej książce jest napisane tak:
    1) Cena monitorów studyjnych zaczyna się od 2kUSD za parę.
    2) Na akustykę pomieszczenia aby usłyszeć te monitory należy wydać conajmniej 1/3 ceny monitorów.

0
  • #3 01 Wrz 2014 14:38
    tymski
    Poziom 8  

Witaj, dzięki za odpowiedź. Wzmacniacz zmieniłem - dziś kupiłem Alesis RA 150.
    Behringer... mam awersję do tego producenta.

Zastanawiam się w tym momencie nad zakupem Yamah ns 10 albo monotorów alesis mk one w wersjii pasywnej ale nie jestem jeszcze przekonany.

Widziałem też w pewnym portalu aukcujnym :P monitory na przetwornikach seasa i nie ukrywam, że mnie to korci...

Co do akustyki pomieszczenia zgadzam się z Tobą.

0