Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

enea - Zbyt duże zużycie prądu elektrycznego

29 Sie 2014 14:45 1881 9
 • Poziom 10  
  Witam,
  Nie wiem czy to dobry dział z zapytanie, w razie co proszę o przeniesienie :)

  A wiem zacznijmy od tego, ze prąd pobieram od grupy "enea" od kilku miesięcy coś za dużo mnie to kosztuje...
  Przez 2 miesiące płacę 230 zł.. Jest to dom jedno rodzinny(4 osoby) i mam swój licznik wiec nikt nie może podkradać czy coś...
  Ostatnio znajomy mi powiedział że to może wina licznika, licznik był wymieniany 4 lata temu i nie wiem, czy muszę do nich dzwonić, czy oni mają swój termin wymiany..

  Inny pisali że za dużo urządzeń korzysta z energii, ale jest tylko podłączona lodówka, automat do prania.. Korzystamy także z telewizora, komputera i niekiedy radio, sprzęt garażowy... Oczywiście telewizor, komputer nie chodzą cały dzień tylko maksymalnie 5-6h dziennie...


  Macie jakieś rady od czego zacząć sprawdzać co może być tego winna ?
 • Pomocny dla użytkowników
  Nie uważam, że 230zł to dużo. Ja mam takie rachunki w mieszkaniu i to po spadku z ponad 300zł :)
  Kup sobie taki wtyczkowy miernik energii i sprawdź ile pobierają poszczególne urządzenia. Dla przykałdu podam, że mój komputer + drukarka + router + dysk zewnętrzny podpięte przez UPSa pobierały 40W jak nic nie robiły... A to jest 28,8 kWh miesięcznie. Pralka wyłączona, podłączona do gniazdka 10W. Radio w kuchni wyłączone 4W, włączone około 8W.
  Nazbiera się. Zmierz ile bierze TV w standby, tuner satelitarny jeśli go masz, mikrofala i wiele innych urządzeń.
 • Poziom 21  
  Jak dla mnie zużycie jest jak najbardziej prawidłowe. To tylko 115zł miesięcznie, co przeliczając na kWh po 60gr sztuka daje 200kWh - nie jest to jakaś kosmiczna ilość. Proponuję z kartką w ręku policzyć średnie zużycie miesięczne kWh przez każde z urządzeń wykorzystywanych w domu i powinno się mniej więcej zgadzać.
 • Poziom 10  
  No tak, ale moi znajomi, używają mniej wiecej tak samo i cena jest o wiele znacznie mniejsza bo ok. 140 zł, wiec coś musi być nie tak... Tym bardziej że przez wakacje mało kto korzystał z urządzeń w domu bo były wyjazdy itp a cena jest jeszcze wieksza bo 230 a było 210 normalnie ;)
 • Poziom 8  
  speedy9 napisał:
  Kup sobie taki wtyczkowy miernik energii i sprawdź ile pobierają poszczególne urządzenia.

  To jest najlepszy pomysł, na pierwszy ogień weź lodówkę wystarczą nie domknięte drzwi, warstwa szronu w starszych modelach i nieźle ci wywinduje rachunek.
 • Poziom 27  
  Jest coraz więcej urządzeń elektrycznych każde pobiera prąd nawet w stanie wyłączonym czy tzw. czuwania. Nie uważam, że w tych czasach 230 zł za energię na 2 miesiące w domu (nie w mieszkaniu) to dużo. A co z oświetleniem? Jakie żarówki? zwykłe czy energooszczędne, a może LED?
 • Specjalista elektryk
  Zasadniczo tak jak poprzednicy pisali - nie jest to jakaś dziwna kwota i będzie to raczej kwestia sposobu użytkowania sprzętu elektrycznego.

  Jeżeli jednak masz wątpliwości do licznika, to możesz go sprawdzić w dwóch krokach:
  1.) Wyłączyć CAŁE obciążenie za licznikiem (najlepiej po prostu wyłączyć główny "bezpiecznik") odczekać chwilę i sprawdzić czy licznik przestał naliczać zużycie energii.
  2.)Podpiąć odbiornik o stałej mocy np. zwykła żarówka 100 W (oczywiście pozostałe obciążenie w całości odłączone) i przez okres 20 minut sprawdzić ile licznik "nabił" i porównać z wartością obliczoną.
 • Poziom 27  
  Albo oddać licznik do ekspertyzy do ZE ale jeśli ekspertyza nie wykaże nieprawidłowości to za nią zapłacisz.