Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu przemiennego do 5A z rozdzielczością 10-30mA.

yoachim95 29 Wrz 2014 14:52 12693 95
    yoachim95
    Poziom 15  
    Do tego też doszedłem, że ten sygnał musi być wzmocniony przez tamte elementy. Przy ostatniej próbie pomiarów przypadkowo zrobiło się zwarcie (ruszyłem przewód i krokodylki się jakoś zetknęły) i usmażyłem układ oraz wysadziłem w powietrze ten układ scalony (detektor prądu upływu). Dla ścisłości dorzucam fotkę z opisem elementów.

W pierwszej kolejności spróbuję napisać wiadomość do producenta (AS SCHWABE) z prośbą o podesłanie schematu urządzenia. Próbowałem dopytać firmę Conrad (dystrybutora) jednak oni nie posiadają takich informacji. Następnie kupię kolejny wyłącznik RCD i z większą ostrożnością posprawdzam sygnały i dam znać.
    Dziękuję za pomoc. :)

Dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że kiedy różnicówka jest rozłączona to zasilanie jest doprowadzone do punktów L1 i N1, a w momencie załączenia styków przekaźnika zasilanie też pojawia się w punktach nr. 2. :)

Dodaję jeszcze takie zdjęcie (kolory napisów odpowiadają kolorom nóżek).

• Fabryka Prądu
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yoachim95
    Poziom 15  
    Bronek22 napisał:
    Po co to łączyleś pod 230V ? Kompletnie bez sensu i bez zrozumienia.
    Czy IΔ musi pochodzić akurat z 230V ?
    Z trafa 230/12 , przez bezpiecznik to już być nie może ?

W tym przypadku byłoby bezpieczniej :) Podączyłem to pod 230V ponieważ oryginalnie to pracuje pod tym napięciem. Te przewody, które wchodzą w miejsca L1 i N1 idą od bolców wtyczki :) Dla przypomnienia ja to wyciągnąłem z takiego urządzenia... Myślałem, że urządzenie jest przystosowane pod 230V, nie kombinowałem narazie tak żeby wyciągać tylko część układu i zasilać z 12V... :) Trafo gdzieś takie mam i wolałbym działać na napięciu 12V, a nie 230V ze względów bezpieczeństwa... :)
    Chwila, chwila, chodzi o zasilanie układu napięciem 12V czy przepuszczanie przez przekładnik przewodu z napięciem 12V?
    Dodam, że przez przekładnik przepuszczałem przewód z obwodu z generatorem i rezystorem ale nic się ciekawego nie działo i stwierdziłem, że przy napięciu 10V (coś koło tego daje generator) wokól przewodu tworzy się zbyt małe pole magnetyczne. Z tego co pamiętam z lekcji elektrotechniki to im wyższe jest napięcie tym wyższe jest pole magnetyczne/elektromagnetyczne/elektryczne (tylko już nie pamiętam które albo to pierwsze albo drugie :))...
    Chociaż przy napięciu 230 też nie dostałem jednoznacznych wyników. Na razie czekam na odp z AS SCHWABE i potem zamawiam kolejną różnicówkę i jadę z tym do mojego kolegi, który mi pomaga przy projekcie i pod jego okiem to ''rozbebeszę''... :)
    Darom
    Specjalista elektryk
    Witam

Takie moje dwie uwagi.
    Pierwsza to to, że postępuje kolega dość rozrzutnie. Zamawiać nowe różnicówki do ich rozebrania to sugeruje, że cały projekt ma dość duży budżet ;-). Nie lepiej było tu na forum spytać, może u któregoś kolegów się walają po kątach niepotrzebnie. Ja sam nie tak dawno po pomiarach w kilku zakładach wyrzuciłem ich z 10 szt. Może gdzieś mi zostało parę trójfazowych Legrandów. A dzisiaj widzę, że niektórzy koledzy takie ekperymenty na przekładnikach od RCD robią, że chyba przestanę je wyrzucać (czytaj: utilizować) :-).

Druga uwaga - uzwojenie pierwotne przekładników RCD jest wykonane z drutu nawojowego (pokrytego elektoizolacyjną emalią). Jest to wystarczająca izolacja dla przy zabudowie w RCD, gdzie z założenia nikt nie grzebie. Przy własnych eksperymentach - należy wymienić go na przewód w odpowiedniej izolacji. Ja nie mam zaufania do tej emali, tym bardziej, że miałem kilka przypadków zwarć miedzyfazowych w wyłącznikach RCD Moellera.

pzdr
    -DAREK-
  • Fabryka Prądu
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jekab
    Poziom 23  

Fakt, niektóre gniazdkowe RCD mają własne zasilanie, to znaczy że mogą mieć wzmacniacz.
    Rozkręciłem taki z Lidla który kupiłem z wyprzedaży.
    yoachim95
    Poziom 15  
    Kolego Darom - projekt nie ma wysokiego budżetu - chcę go zrobić jak najmniejszym kosztem ale goni mnie czas i muszę podejmować szybko decyzję i działać, żeby to co robię w ogóle w moim zamyśle miało jakiś sens... :) W sumie też myślałem, żeby wykorzystać standardową różnicówkę bo ona działa w podobny sposób. Nawet o tym wspominał mój znajomy, że jak kiedyś znajdzie czas to możemy tamtą rozkręcić i zobaczyć czy coś dałoby się wyciągnąć z niej... Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłaby różnicówka jednofazowa, ponieważ w takim obwodzie chcę ją zastosować oraz muszę liczyć się z rozmiarami, żebym później mógł to wszystko upakować w ''obudowę''.
    Co do uzwojenia pierwotnego to nie wiem o co koledze chodzi. Z tego co wyczytałem to uzwojeniem pierwotnym jest jakby przewód przechodzący przez przekładnik, a uzwojeniem wtórnym jest uzwojenie nawinięte na przekładniku - albo mi się ciągle coś miesza albo wyszukuję tylko same głupoty w tym internecie.

Kolego Bronek22 - rozumiem jak działa RCD i nawet w którymś z poprzednich postów coś o tym wspomniałem. Przeczytałem nie jeden artykuł o wyłącznikach różnicowoprądowych i wiem jak działają klasyczne rozwiązania. Nie spotkałem się jednak z opisem takiego urządzenia jakim ja dysponuję. Nikt nigdzie nie wspominał o żadnych tranzystorach, tyrystorach czy układach do wykrywania prądu upływu. Niby w nocie katalogowej układu scalonego znalazłem przykładową aplikację. Wspominałem o tym, że nie mam dokładnego schematu i nie znam do końca zasady działania tego urządzenia, a ono na pewno nie działa jak wszystkie inne. Wydaję mi się, że wykorzystanie tego sygnału będzie dla mnie prostsze niż doszukanie się jego.
  • Pomocny post
    jekab
    Poziom 23  
    Zrobiłem pomiary RCD Legrand ,wyjście przekładnika obciążyłem rezystorem 47 Ω
    Przeliczenie mocy na ten rezystor
    10mA - 28mV- 17 µW
    20mA - 53mV- 58 µW
    30mA - 78mV-129µW
    50mA -130mV-362µW
    100mA -269mV-1,54mW

yoachim95
    Poziom 15  
    Czytałem teraz trochę o takim układzie z jakim mam styczność i dowiedziałem się troszkę więcej, jednak chyba dalej do końca nie rozumiem działania tego układu. Czy dobrze myślę?
    Jeżeli RCD jest rozwarte to sprężyna w przekaźniku odciąga styki od tych kontaktów i obwód jest rozwarty. W momencie wciśnięcia przycisku RESET cewka jest zasilana i przyciąga styki przezwyciężając siłę odpychania przez sprężynę i obwód jest zwarty. Jednak co się dzieję kiedy wykryty zostanie prąd upływnościowy? Zasilanie cewki jest odcięte czy co się dzieję bo już sam się pogubiłem w tym... Czy moglibyście mi doradzić czy tam jest jakiś sygnał który można by tak opisać - stan 0 (RCD rozwarte), stan 1 (RCD zwarte)? Chcę po prostu jakoś podać to na mikrokontroler ale już sam nie wiem co z tym robić.

Dodano po 1 [minuty]:

jekab napisał:
    Zrobiłem pomiary RCD Legrand ,wyjście przekładnika obciążyłem rezystorem 47 Ω

Dziękuję bardzo za te dane oraz zdjęcie - powoli mi się wszystko rozjaśnia :)
  • Pomocny post
    gruby1
    Poziom 29  
    Kolego przeczytaj notę scalonego licznika energii np CS5463-ISZ, może Ciebie on zainteresuje. Mój znajomy robił na nim (albo którymś z rodziny) pewien projekt z pomiarem prądu i napęcia RMS i nawet fajnie to chodziło. Więcej niestety nie podpowiem bo będę miał z nim kontakt dopiero za 2-3 tyg.
    yoachim95
    Poziom 15  
    Czy ma ktoś z Was może sprzedać taką gniazdkową różnicówkę lub jakiś przekładnik sumujący na PCB? W ostateczności wykorzystam taki ze standardowej różnicówki jednak wolałbym wykorzystać podobny element do tych, które montowane są w tych gniazdkowych RCD (będę go montował na płytce drukowanej w urządzeniu). :)
    Dziękuję za pomoc. :)
    yoachim95
    Poziom 15  
    Wie może ktoś gdzie mógłbym kupić przekładnik prądowy sumujący na PCB? Szukałem pod nazwami przekładnik sumujący/Ferrantiego/ziemnozwarciowy ale nigdzie nie znalazłem takiego jaki jest zastosowany w tym gniazdkowym RCD. Czy ktoś ma jakiś pomysł gdzie taki można kupić? :)
    Dziękuję. :)
    Darom
    Specjalista elektryk
    Witam
    Jeśli koniecznie element do montażu przewlekanego na pcb to może
    przekładnik TALEMA AC1005

pzdr
    -DAREK-
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yoachim95
    Poziom 15  
    Darom napisał:
    Witam
    Jeśli koniecznie element do montażu przewlekanego na pcb to może
    przekładnik TALEMA AC1005

Dziękuję, właśnie ten spełnia moje oczekiwania, czyli nadaje się do ''Ground fault detection''. Teraz już wiem jak poprawnie go podłączyć i jak przyjdą do mnie części to zobaczę co jest na wyjściu oscyloskopem i będę myślał jak to dalej obrobić.

Kolego Bronek22 - właśnie tak chcę zrobić z tym sygnałem. Pisząc o przekładniku na PCB miałem na myśli przekładnik do montażu przewlekanego (THT). Dalej nie wiem o co chodzi z tymi klockami LEGO... :roll: Poza tym napiszę jeszcze raz - jestem uczniem Technikum Elektronicznego w Połańcu i nie robię żadnej pracy dyplomowej... :)

Przy okazji mam do Was 2 pytania:
    1. Kolega Rzuff wcześniej mi wspominał o prostowniku idealnym, czyli o wzmacniaczu operacyjnym i dwóch diodach - czy chodzi o takie połączenie :?:
    2. Jak przesłać ''zrzut przebiegu'' z oscyloskopu na komputer? Posiadam oscyloskop RIGOL DS 5062MA ale nie mam do niego żadnego sterownika, kiedy podłączam oscyloskop pod USB to komputer zaczyna mi wyszukiwać sterownik ale nie może go znaleźć. Sam też nie mogłem nic znaleźć w internecie... Wydaję mi się, że tą funkcję obsługuje się po naciśnięciu przycisku STORAGE tylko nie wiem jak dostać się do miernika przez komputer... :(
    Darom
    Specjalista elektryk
    yoachim95 napisał:
    2. Jak przesłać ''zrzut przebiegu'' z oscyloskopu na komputer? Posiadam oscyloskop RIGOL DS 5062MA ale nie mam do niego żadnego sterownika
    Może któryś z kolegów ma Rigola serii 5000 to pomoże. Ja do Rigola DS1052 używałem programu, który się nazywał UltraScope, a później dorobiłem własne oprogramowanie, które robiło dokładnie to co chciałem - na podstawie znanego języka komunikacji. Połączenie mogło być zarówno poprzez RS232 jak i USB (periferal).
    Co do sterownika USB - to dokładnie nie pamietam (a nie mogę sprawdzić bo nie mam tego laptopa przy sobie) proponowałbym sprawdzić:
    http://ivifoundation.org/shared_components/Default.aspx
    http://www.ni.com/download/ni-visa-run-time-engine-5.0.1/2136/en/
    Z kolei port USB-host (ten z przodu 1052) wspiera PictBrigde.

Ze względu na to, iż interesuję się kompatybilnością eletromagnetyczną i ochroną p.przepięciową - ten Rigol 1052 stał się niewystarczający (szybkość, tryby wzwalania i pamięć) więc stoi sobie spokoinie w szafce - musiałem kupić szybszy sprzęt. Jeśli coś źle podałem, to myślę, że koledzy mnie poprawią - na elektrodzie jest wielu użytkowników Rigoli (nie tylko popularnego 1052 ale i innych).

pzdr
    -DAREK-
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Darom
    Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:

Obrabiasz dwa razy.
    1.Robisz z sinusa napięcie stale.
    2.Wartość napięcia stałego definiujesz komparatorem na zero i jedynkę.
    3.Można stałe przetworzyć na cyfrę i definicje 0-1 robić za pomocą mikrokontrolera.

Nie wiem co kol.yoachim95 chce uzyskać, ale biorąc założenia z pierwszego postu, to uważam, że należy podać napięcie (po wzmocnieniu i przesunieciu składowej stałej) bezpośrednio na ADC mikrokontrolera. Same pomiary dokonywać w mikrokontrolerze. Tak jak mam zrobione w swoich projetach - (dot. jakości energii elektrycznej), z tym, że ja do tego wykorzystuję ARM-y więc mam więszy zapas mocy procesora niż w AVR.

pzdr
    -DAREK-
    yoachim95
    Poziom 15  
    Właśnie szukałem programu UltraScope do serii 5000 ale jej nie mogłem znaleźć (były do serii 6000, 4000, 1000 itp). Dziękuję za podesłane stronki - sprawdzę je. :)
    Kolego Bronek22 - z poprzednich postów wywnioskowałem, że można to zrobić na dwa sposoby. Najpierw wzmocnić (do takiego momentu aby napięcie przy prądzie upływu 10mA osiągnie próg napięciowy odpowiadający stanowi wysokiemu) i wyprostować albo właśnie wzmocnić np. 10x i wyprostować i wpuścić na ADC i zdefiniować, że konkretna wartość (np. 750) odpowiada prądowi upływu 10mA.
    Chwilowo czekam na części i aż ciekaw jestem jak uda mi się to rozwiązać. Bardzo dziękuję za wytrwałość w pomocy przy moich problemach :)
    yoachim95
    Poziom 15  
    Witam po raz kolejny :)
    Myślałem, że wszystko pójdzie po mojej myśli jednak napotkałem na kolejne problemy oraz pewne wątpliwości.
    :arrow: Czy do pomiaru prądu max. 5A (230V) mogę zastosować bocznik z takiego amperomierza prądu stałego (też do 5A)?

Nie wiem jakie maksymalne napięcie stałe można dołączyć do tego amperomierza i nie mam jak oszacować (licząc moc) czy przy prądzie 5A i napięciu przemiennym 230V ten bocznik sprawdzi się...

:arrow: Zbudowałem układ pokazany na zdjęciu składający się z przystawki do amperomierza, regulatora AC (układ wyciągnięty z odkurzacza), bocznika oraz obciążenia w postaci żarówki.

Po podłączeniu tego były problemy ponieważ gdy podłączałem cały układ do prądu to albo ''wywalało'' zabezpieczenia nadprądowe albo różnicowoprądowe. :roll:
    Przyczyną był podpięty oscyloskop. Kiedy w układzie był sam woltomierz wszystko działało, kiedy podłączałem oscyloskop cyfrowy ''wywalało'' zabezpieczenia. Jednak kiedy podpiąłem oscyloskop analogowy tak się nie stało, jednak nie szukałem na nim sygnału...
    Dlaczego tak się działo? Czy chodzi o to, że oscyloskop ma zbyt małą (lub zbyt dużą) impedancję wejściową? Czy coś źle podłączyłem? Czy trzeba podłączyć oscyloskop przez sondy tak jak zrobił to kolega jekab? Co zrobić aby móc podłączyć oscyloskop i sprawdzić sygnał?

:arrow: Czy układ do pomiaru prądu upływnościowego jest poprawnie zmontowany? Znajduje się tutaj przekładnik prądowy obciążony rezystorem 100Ω. Przez przekładnik przechodzi tylko przewód fazowy. Jako obciążenie jest zastosowany potencjometr aby za jego pomocą uzyskać w obwodzie prądy 10, 20 oraz 30 mA. Dodatkowo zastosowałem bezpiecznik topikowy dla zabezpieczenia obwodu.

Bardzo dziękuję za pomoc i wszystkie wskazówki. :)
    lesławek
    Poziom 32  
    Masa oscyloskopu czyli "krokodylek" jest połączony z bolcem w gniazdku sieciowym i nie można oscyloskopem dokonywać bezpośrednich pomiarów w układach połączonych z siecią. Trzeba stosować sondę różnicowa albo robić to poprzez pomiar dwoma sondami i odejmować sygnały już na oscyloskopie. Ale jeśli tego nie wiesz to muszę (zwłaszcza patrząc na ostatnie zdjęcie) napisać że cała zabawa staje się mocno ryzykowna zarówno dla przyrządów jak i dla was... Swoją drogą ciekawe, czy nauczycielowi, który wam patronuje nie przyszło do głowy że was naraża...
    yoachim95
    Poziom 15  
    Dziękuję bardzo za cenną wskazówkę. Czyli już wiem dlaczego ''wywalało'' zabezpieczenia. Jutro właśnie idę ze sprzętem do nauczyciela i pod jego okiem wykonam pomiary. Nauczyciel nie naraża mnie ponieważ wykonuję projekt z własnej woli, a nie z jego polecenia. Jeżeli chodzi o wszystkie środki ostrożności to zachowuję je i jedynie mogę bać się o przyrządy pomiarowe, ponieważ sam trzymam się daleko od napięcia 230V i jeżeli podpinam coś, w czym ma płynąć prąd 230V to podpinam to przez listwę z dodatkowymi zabezpieczeniami i dopiero wtedy przełączam włącznik. :)
    lesławek
    Poziom 32  
    To dobrze, tylko płytka stykowa z wyprowadzonym kablem z wtyczka wygląda dość niepokojąco (płytka stykowa nie jest przeznaczona do takich napięć) Poza tym te zjawiska można badać równie dobrze przy 12V~ i sieć nie jest tu potrzebna.
    yoachim95
    Poziom 15  
    Czy przy napięciu 230V~ i 12V~ (takie samo natężenie w obwodzie) pojawi się taki sam sygnał na wyjściach przekładnika? Czyli napięcie nie ma wpływu na natężenie pola magnetycznego? :|
    lesławek
    Poziom 32  
    Dokładnie, interesuje Cię tylko natężenie 1A to 1A a czy zasilanie jest 12V czy 230V nie ma tu znaczenia. Oczywiście przy 12V trzeba odpowiednio zmienić obciążenie, aby uzyskać 1A.
    yoachim95
    Poziom 15  
    Dotychczas myślałem, że napięcie też ma wpływ na pole magnetyczne generowane wokół przewodu... :roll: W takim wypadku bardzo dziękuję za pomoc oraz przyczynienie się do zwiększenia mojego bezpieczeństwa - idę wygrzebać transformator 230/12 i wrzucam go do obwodu... :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yoachim95
    Poziom 15  
    Korzystam ze standardowej listwy posiadającej zabezpieczenie w postaci wyłącznika nadprądowego oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Główną zaletą korzystania z listwy jest to, że mogę sobie podpiąć układ, a potem tylko przełączam pozycję wyłącznika więc nie narażam się na porażenie prądem. :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    yoachim95
    Poziom 15  
    Co niby laski miały by robić z tymi 30mA? :D Swojej dziewczynie zrobiłem kilka rzeczy i to urządzenie buduję na własne potrzeby :D Drogi Bronku robię złożony projekt ale jeżeli bym wyjawił, co to jest to w następnym komentarzu napisałbyś mi 100 argumentów dlaczego moja praca byłaby bezsensowna, nieużyteczna i nawet szkodliwa. :) Właśnie, że problemy, w sprawie których się z Wami konsultuję dotyczą konkretnych ''bloków'' mojego urządzenia. Przygotowuję coś w stylu gniazdka z dodatkowymi zabezpieczeniami. :)
    Pisząc o tej listwie chodziło mi o to, że nie wkładam rąk w układ, kiedy tam występuje napięcie... :)