Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator napięcia z diodą Zenera

29 Sie 2014 22:52 3768 9
  • Poziom 8  
    Witam, zacząłem się bawić elektroniką i natrafiłem na schody przy konstruowaniu prostego stabilizatora napięcia. Schemat znalazłem w książce:
    Stabilizator napięcia z diodą Zenera
    Gdy podłączyłem wszystko napięcie zamiast 3,3V wynosi 2,43V (tylko woltomierz) albo 1,94V (równolegle LED i woltomierz). Czy ktoś mógłby to wytłumaczyć?
    Stabilizator napięcia z diodą Zenera Stabilizator napięcia z diodą Zenera Stabilizator napięcia z diodą Zenera
  • Poziom 8  
    niewolno2 napisał:
    Czy diodę Zenera na pewno podłączyłeś prawidłowo?

Tak, czarna kreska powinna być od stron +. Jak obróciłem diodę, to woltomierz wskazuje około 0,7V
  • Poziom 8  
    niewolno2 napisał:
    Z jakiego zasilacza korzystasz?

Bateria 4,5V
  • Poziom 39  
    Wynika z tego że dioda nie jest na 3,3V, napięcie 1,94V jest napięciem jakie odkłada się na diodzie LED z chwilą podłączenia jej.
  • Poziom 8  
    niewolno2 napisał:
    Wynika z tego że dioda nie jest na 3,3V

Na obudowie jest wyraźne oznaczenie 3V3. Ale faktem jest, że może być kiepsko wykonana. Kupiłem kilka diod tego typu. Dziwi mnie trochę, że wskazania z innymi są takie same.
  • Poziom 35  
    Dioda jest na 3,3V, ale z tego co widzę jest ona większej mocy(0,5W) i do osiągnięcia tego napięcia potrzebuje większego prądu(np.50mA) -musisz zmniejszyć rezystor do 24Ω.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Dioda jest na 3,3V, ale z tego co widzę jest ona większej mocy(0,5W) i do osiągnięcia tego napięcia potrzebuje większego prądu(np.50mA) -musisz zmniejszyć rezystor do 24Ω.

Nieprawda.
    Dla diody 3,3V 0,5W wystarczy prąd ok. 5 mA.
  • Użytkownik usunął konto