Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viewsonic VPW450HD - Podłączenie tunera TV pod starą plazmę z USA po DVI

musculus 30 Sie 2014 10:29 1098 10
  • #1 30 Sie 2014 10:29
    musculus
    Poziom 17  

Witam,

Mam stary telewizor plazmowy z USA - Viewsonic VPW450HD. Ma on wejście DVI, które działa (w tej chwili mam podłączony do niego komputer - HTPC działające pod Mythbuntu) i wszystko działa dobrze. TV ma również wejścia analogowe, ale one coś szwankują (czasami jest dobrze, a czasami pojawia się czerwony pas na ekranie).

Ostatnio chciałem podłączyć tuner TV naziemnej (tuner Ferguson Ariva 65). Tuner ma wyjście HDMI. Kupiłem kabel DVI-HDMI i podłączyłem. Jednak po załączeniu tunera na telewizorze pojawił się tekst "NOT SUPPORTED" - chyba nie zgadza się jakiś standard. Próbowałem w ustawieniach tunera zmienić standard na NTSC, ale nic to nie dało (zresztą standard NTSC dotyczy chyba tylko sygnału analogowego, a nie HDMI).

Moje pytanie jest takie: Czy da się ustawić w tunerze Ariva T65 wyjścia HDMI tak, aby było zgodne ze standardem z USA? A jeśli przy tym tunerze to niemożliwe to czy istnieją tunery dające taką możliwość? Będę mógł spróbować jeszcze na tunerze Ariva 120 Combo. Ale nie wiem, jakich ustawień muszę szukać. Czym różnią się standardy USA i EU?

0 10
  • #3 30 Sie 2014 11:49
    musculus
    Poziom 17  

Karaczan napisał:
    Z tego co wiem to HDMI nie jest w pełni zgodne z DVI, i taki kabel ci nie zadziała.
    Owszem są takie kable, jednak używane są one w 2gą stronę DVI->HDMI.
    Np karty graficzne na pinach DVI wystawiają m.in sygnał HDMI.
    Do uzyskania HDMI->DVI potrzebny specjalny zewnętrzny konwerter.

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o sygnały cyfrowe to HDVI i DVI są identyczne i kabel powinien działać w obie strony. Różnice dotyczą sygnału audio (w DVI go nie ma) i sygnałów analogowych (DVI oprócz sygnałów cyfrowych przesyła również sygnał analogowy taki, jak złącze VGA).

W moim telewizorze wejście DVI wykorzystuje sygnały cyfrowe, zatem teoretycznie podłączenie ze źródła HDMI powinno działać. Mogę się mylić, ale z tego, co słyszałem kabel przy sygnałach cyfrowych DVI-HDMI działa w obie strony.

Dla rozjaśnienia załączam skan z instrukcji dotyczący złącza DVI w tym telewizorze i przedstawiający obsługiwane tryby pracy:

0
  • #4 30 Sie 2014 14:56
    grubs
    Poziom 32  

Nie wiem jakim źródłem posługiwał się kolega musculus ale ja korzystałem z tej:
    VPW450HD
    W której jest napisane na str 26 że sygnał oznaczony gwiazdką nie jest obsługiwany przez DVI co prawdopodobnie jest przyczyną wyświetlanego komunikatu.
    Dekoder bowiem tylko takie sygnały obsługuje.
    Ponadto nie ma informacji o obsłudze HDCP co też może stanowić problem z uzyskaniem obrazu przez HDMI dekodera.

0
  • #5 30 Sie 2014 17:15
    musculus
    Poziom 17  

grubs napisał:
    Nie wiem jakim źródłem posługiwał się kolega musculus ale ja korzystałem z tej:
    VPW450HD
    W której jest napisane na str 26 że sygnał oznaczony gwiazdką nie jest obsługiwany przez DVI co prawdopodobnie jest przyczyną wyświetlanego komunikatu.
    Dekoder bowiem tylko takie sygnały obsługuje.
    Ponadto nie ma informacji o obsłudze HDCP co też może stanowić problem z uzyskaniem obrazu przez HDMI dekodera.

Ja korzystałem z drukowanej instrukcji, którą otrzymałem razem z telewizorem. Jest to na pierwszy rzut oka ta sama instrukcja co podana w powyższym linku, ale porównałem dokładniej i są pewne różnice. Instrukcja z Internetu pochodzi z 2003 roku i dotyczy telewizora ViewSonic VPW450HD model VPLSM27525-1W. Mój telewizor pochodzi z roku 2004 i jest to model VS10142-1W. Z 2004 roku też jest moja instrukcja i dotyczy właśnie mojego modelu. Prawdopodobnie w 2004 roku dodano obsługę trybów HDTV i mój model już ją ma (nawet ma naklejkę reklamową z tekstem: 42" HD-ready plasma TV).

W mojej instrukcji jest informacja o nieobsługiwaniu przez DVI trybów oznaczonych gwiazdką - po prostu podczas skanowania zaznaczyłem za małe okienko i przez to tego zabrakło. Spróbuje poprawić skan w poprzednim poście.

Telewizor HDCP nie obsługuje - to wiem, ale przecież programy naziemne nie są kodowane, więc to chyba nie jest problemem. Zresztą nawet gdyby było wymagane to i tak OSD z tunera powinno działać, a co najwyżej nie byłoby sygnału .

Orientuje się ktoś może, w jakim trybie tuner T65 daje sygnał po HDMI? Nie mogę tego znaleźć w instrukcji. I czy jest możliwość wybrania innego trybu?

0
  • #6 30 Sie 2014 18:00
    grubs
    Poziom 32  

Heh przeoczyłem że to ty jesteś autorem pierwszego postu :).
    Dostępne są tryby 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p a zmienia się je przyciskiem opt na pilocie.
    Spróbuj zmienić na najniższy.
    Zabezpieczenie HDCP dotyczy materiału w rozdzielczości od 720 i może być zintegrowane z tunerem który przy takiej rozdzielczości w ogóle nie będzie dawał obrazu przez HDMI.
    Więc zobaczy czy zmiana na 576 coś da.
    Jeżeli nie to przetestuj jeszcze dekoder na innym TV.
    Ale masz rację że teoretycznie osd powinno działać, ale spróbować warto.

0
  • #7 30 Sie 2014 23:29
    musculus
    Poziom 17  

grubs napisał:
    Dostępne są tryby 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p a zmienia się je przyciskiem opt na pilocie.
    Próbowałem w ciemno zmieniać przyciskiem opt, ale obraz się nie pojawił. Spróbowałem jeszcze na odtwarzaczu Blu-ray z Philipsa i tu obraz się pokazał. W tym Philipsie działa tylko tryb "Auto" i "480p/576p" ("auto" prawdopodobnie wybiera tryb 480p/576p). Tryb 480i/576i nie działa. Tryby 720P i 1080i też nie działają, chociaż według instrukcji telewizora tryby 720P i 1080i są obsługiwane. (Problemem może być częstotliwość, w instrukcji podano przy nich częstotliwość 60Hz. Nie wiem, czy w Polsce przy tych trybach nie występuje czasem 50Hz?)

Spróbuję jeszcze ten dekoder przypiąć do innego telewizora, ale niestety nie mam w tej chwili dostępnego nic z wejściem HDMI ani DVI.

Jednak mam jeszcze pytanie. Jeśli problemem jest częstotliwość to czy są dostępne dekodery pozwalające wybrać częstotliwość (50 lub 60 Hz)? Jakie modele dają tę możliwość?

0
  • #8 31 Sie 2014 08:36
    grubs
    Poziom 32  

Częstotliwość odświeżania nie będzie miała tutaj nic do rzeczy jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu czy nie.
    Ale to co piszesz wskazuje raczej na zabezpieczenie HDCP.
    Skoro podłączasz blue ray i wyświetla ci niskie rozdzielczości to znaczy że jest problem z komunikacją urządzeń właśnie poprzez brak wymiany klucza przy wyższych rozdzielczościach.
    W dekoderach niektórych bywa tak że sygnał jest blokowany niezależnie od rozdzielczości. Czyli jak 2 urządzenie nie obsługuje HDCP to obraz nie będzie po prostu wyświetlany.
    Dla pewności podłącz do innego TV albo weź inny dekoder i podłącz do twojego TV.
    Może to być też konsola. Jeżeli masz komputer z wyjściem HDMI lub DVI to możesz podłączyć i spróbować ustawić rozdzielczość HD w windowsie jeżeli masz taką możliwość. I w tym przypadku obraz powinien się wyświetlić bo w komputerze nie będzie wymiany klucza.

0
  • #9 31 Sie 2014 09:21
    musculus
    Poziom 17  

Zrobiłem jeszcze jedną próbę - sprawdziłem ten tuner (Ariva T65) na innym telewizorze i okazało się, że klawisz "opt" nic nie robi. Pilot działa (aparat fotograficzny pokazuje, że dioda mruga w czasie naciskania przycisku), ale rozdzielczości nie są przełączane.

Udało mi się w menu przełączyć rozdzielczość na 576p na tym tunerze i tak podłączyłem go do mojej plazmy. Obraz się pojawił. Po przełączeniu na inną rozdzielczość obraz znikł - znowu pojawił się komunikat "not supported".

grubs napisał:
    Skoro podłączasz blue ray i wyświetla ci niskie rozdzielczości to znaczy że jest problem z komunikacją urządzeń właśnie poprzez brak wymiany klucza przy wyższych rozdzielczościach.
    Nie całkiem. Ani z Blu-ray ani z tunera nie działa rozdzielczość 576i. Dlatego myślę, że HDCP to nie będzie. Przecież rozdzielczość 576i powinna chodzić. Poza tym w Blu-ray wyższe tryby nie są zablokowane (mogę wybrać wyższą rozdzielczość - np. 720p lub 1080i, ale wtedy pojawia się komunikat "NOT SUPPORTED").

grubs napisał:
    Częstotliwość odświeżania nie będzie miała tutaj nic do rzeczy jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu czy nie.
    Ale to co piszesz wskazuje raczej na zabezpieczenie HDCP.
    Myślę, że HDCP to nie będzie (nie działa tez rozdzielczość 576i). Sądzę, że gdy ten telewizor dostaje sygnał 50Hz to go po prostu nie wyświetla (w liście obsługiwanych trybów najmniejsza częstotliwość wynosi 60Hz).

grubs napisał:
    Dla pewności podłącz do innego TV albo weź inny dekoder i podłącz do twojego TV.
    Może to być też konsola. Jeżeli masz komputer z wyjściem HDMI lub DVI to możesz podłączyć i spróbować ustawić rozdzielczość HD w windowsie jeżeli masz taką możliwość. I w tym przypadku obraz powinien się wyświetlić bo w komputerze nie będzie wymiany klucza.
    Z komputera przez DVI wszystko na co dzień pracuje (jak pisałem, mam do tej plazmy podłączony komputer chodzący pod Muthbuntu) - jednak chciałem podłączyć tuner, bo obsługa MythTV jest zbyt skomplikowana dla moich rodziców. System jest skonfigurowany bodajże pod rozdzielczość 1280x1024 (sam telewizor ma rozdzielczość 1024x1024). Chociaż inne rozdzielczości z komputera jeszcze wypróbuję.

Jeszcze jedno - obraz po HDMI z mojego tunera jest zły. O ile z Blu-ray był dobry, o tyle z tunera od lewej krawędzi ekranu "ciągną się" zaszumione kreski (głównie czerwone). To chyba usterka tunera - będę musiał sprawdzić na innym TV.

-----------------------------------------

Temat wyjaśniony. Sprawdziłem jeszcze na tunerze Ariva 210 Combo - jak się okazało, ten tuner obsługuje 720P 60Hz i 1080i 60Hz. Po wybraniu tych trybów wszystko działa (jak się wybierze te tryby w 50Hz to telewizor wyświetla komunikat "NOT SUPPORTED", po wybraniu 60Hz obraz się pojawia i wszytko działa dobrze). W dodatku w tym tunerze (210 Combo) działa przycisk OPT zmieniający rozdzielczość.

Podsumowując: Tuner Ariva T65 nie nadaje się do współpracy z telewizorami z USA (brak obsługi trybów HD 60Hz). W dodatku w trybie 576P pojawiają się zaszumione kolorowe kreski na obrazie (nie wiem, czy tylko u mnie, czy w każdym egzemplarzu). "Na dokładkę" nie działa przycisk zmiany rozdzielczości i jak coś namieszamy to łatwo nie odzyskamy nastaw dających obraz.

Brak HDCP nie jest problemem we współpracy telewizora z tunerem.

Dzięki za sugestie. Temat wyjaśniony - poczekam jeszcze parę dni, gdyby ktoś chciał coś konstruktywnego dodać i zamykam wątek.

0
  • #10 01 Wrz 2014 09:10
    grubs
    Poziom 32  

Sory za wprowadzenie w błąd, byłem przekonany że dekoder zawsze poda sygnał który jest nadawany.
    Ten który podałeś rzeczywiście umożliwia zmianę rozdzielczości na 60 Hz.
    Czy nie masz widocznych drgań na ekranie?

0
  • #11 01 Wrz 2014 20:52
    musculus
    Poziom 17  

grubs napisał:
    Sory za wprowadzenie w błąd, byłem przekonany że dekoder zawsze poda sygnał który jest nadawany.
    Ten który podałeś rzeczywiście umożliwia zmianę rozdzielczości na 60 Hz.
    Czy nie masz widocznych drgań na ekranie?

Nie widziałem drgań. Obraz wyglądał dobrze (a nawet zaskakująco dobrze). Na razie było to tylko krótkotrwałe podłączenie testowe - tuner wrócił na swoje stałe miejsce, ale niedługo mam mieć Arivę 120 Combo (poza gniazdem CI i dodatkowymi wyjściami audio identyczna, jak testowana 210 combo) i chcę go tu podłączyć na stałe.

Przydała mi się Twoja sugestia o przycisku OPT - zachęciło mnie to do sprawdzenia go na innym telewizorze, gdzie przekonałem się, że w Arivie T65 nie działa. Zobaczyłem, że w Arivie 210 Combo działa, przetestowałem ja z tym telewizorem i jest sukces.

0