Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kable do głośników?

golabek008 30 Sie 2014 13:48 2706 14
  • #1 30 Sie 2014 13:48
    golabek008
    Poziom 9  

Posiadam kino domowe Thomson dpl907vd i do tego 2 kolumny unitry 10W, 8Ohm i 2 kolumny 4Ohm, ale nwm ilu Watowe. Mam zamiar kupić kable, aby rozstawić głośniki po pokoju. Nie wiem tylko, jak grube mają być. Pozdrawiam

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Sie 2014 14:07
    subtronic
    Poziom 20  

Witam, kup sobie najzwyklejsze kable głośnikowe z alledrogo do max 3pln za metr. ;)
    Nie ma chyba sensu inwestować w droższe, poza tym nie wiem, czy odczułbyś na tym sprzęcie różnicę przy kablach 50pln+ za metr. ;)
    Pozdrawiam.

0
  • #3 30 Sie 2014 18:15
    golabek008
    Poziom 9  

Nie tylko chodzi mi o to, żeby sprzęt dobrze się trzymał i kable nie grzały ;p

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 05 Wrz 2014 01:28
    krull
    Poziom 9  

Kup sobie te najładniejsze. Jakie Ci się najbardziej podobają. Naprawdę prawo Ohma działa. Przy częstotliwości 0-20000 HZ nie ma istotnych strat nawet na aluminiowym drucie. Czy wyprostowanym wieszaku z centrum handlowego. Kup takie, jakie chcesz. Mogę wzory jakieś napisać, ale po co?

0
  • #5 10 Mar 2015 13:19
    alekt77
    Poziom 27  

Wybierz takie które będą się dobrze układały (elastyczne) i w maskującym kolorze aby nie było problemów z ich poprowadzeniem. Przekrój 1,5 mm2 na takie moce i przeciętną wielkość pokoju wystarczy całkowicie. Aby usłyszeć różnicę brzmienia ze względu na jakość kabla głośnikowego trzeba mieć słuch absolutny i sprzęt naprawdę bardzo wysokiej klasy ustawiony w specjalnym pomieszczeniu.

0
  • #7 02 Sie 2015 01:11
    krull
    Poziom 9  

Napisałem wcześniej o prawie Ohma. Kable do głośników, czy tam kolumn głośnikowych mają za zadanie zasilić głośniki prądem modulowanym amplitudowo. W zakresie częstotliwości 10 Hz (najwyższej jakości sprzęt) do 50 000 Hz - 50 KHz - (najwyższej jakości sprzęt studyjny). Ale w praktyce to pasmo jest od 40 Hz do 15 KHz. I z prawa Ohma można sobie policzyć straty na kablach. Nie ma znaczenia, jeżeli podłączysz kolumny kablem zwykłym , takim samym jak do zasilania lampki nocnej

0
  • #8 02 Sie 2015 01:21
    Maxiset
    Poziom 19  

lepszy grubszy niż cieńszy kabel.

0
  • #9 02 Sie 2015 01:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Z głośnikiem/kolumną 10W 8Ω nie ma problemu - prąd (skuteczny) nie powinien przekraczać 1.1A. Ale przy większej mocy i mniejszej impedancji kolumny (np. 100W 4Ω) prąd skuteczny może być do 5A i do takiego prądu kabel od lampki (2x0.75mm2) jest trochę za cienki. Poza tym opór kabla też ma znaczenie - pod tym względem istotna jest impedancja głośnika i długość kabla, dla głośnika 4Ω 80m kabla od lampki będzie miało taki opór, jak głośnik - myślę, że dobrze będzie, jeśli opór kabla będzie mniejszy, niż 5% impedancji głośnika, czyli maksymalna długość to 4m - jeśli jest dłuższy, powinien mieć większy przekrój; dla przekroju 2.5mm2 (o większe już niełatwo) kabel może mieć do 14m.

0
  • #11 02 Sie 2015 02:56
    krull
    Poziom 9  

O co z tymi kablami do głośników chodzi? 20Hz-20 KHz Pasmo przenoszenia. Moc głośników nawet 1000 Wat wystarczy zwykły drut 2,5 mm kwadrat miedziany. Ale jest zagadka. Kable "jednokierunkowe". W jedną stronę dobrze, w drugą nie. Coś w tym musi być.

0
  • #12 02 Sie 2015 03:00
    Maxiset
    Poziom 19  

krull napisał:
    Kable "jednokierunkowe". W jedną stronę dobrze, w drugą nie. Coś w tym musi być.
    ?

0
  • #13 02 Sie 2015 03:24
    Chudy988
    Poziom 21  

krull napisał:
    O co z tymi kablami do głośników chodzi? 20Hz-20 KHz Pasmo przenoszenia. Moc głośników nawet 1000 Wat wystarczy zwykły drut 2,5 mm kwadrat miedziany. Ale jest zagadka. Kable "jednokierunkowe". W jedną stronę dobrze, w drugą nie. Coś w tym musi być.

Wszystko należy dobrać do zestawu dla głośnika 1KW można o ile wzmacniacz nie oddaje znacznej mocy, po coś jednak są te różne średnice. :P
    Z tymi kablami "jednokierunkowymi" chodzi ci o kable kierunkowe tak?
    Jeśli tak to uświadomię cię że jest to placebo a wzięło się z tego ze kiedyś ktoś miał kabel z ekranem podłączonym z 1 strony i po złym wpięciu nie ekranował jak należy oto cała tajemnica kabli kierunkowych.

0
  • #14 02 Sie 2015 10:12
    _jta_
    Specjalista elektronik

Może z tymi "jednokierunkowymi" chodzi o rozpoznawanie + i -? Żeby np. wystrzał w odtwarzanej audycji generował dodatnią, nie ujemną falę ciśnienia? I oczywiście żeby przy odtwarzaniu stereo nie podłączyć głośników w przeciwfazie, bo to wywołuje nieco dziwne wrażenia słuchowe. Dlatego kable do głośników (kiedy są jeszcze bez końcówek) mają znakowaną jedną żyłę - żeby nie trzeba było sprawdzać miernikiem, która jest która.

1000W na 4Ω to prąd skuteczny 16A - tyle przewód 2.5mm2 wytrzyma, więc grubszy może być potrzebny tylko po to, żeby opór kabla nie powodował nadmiernego zmniejszenia mocy na głośniku.

0
  • #15 02 Sie 2015 12:15
    Chudy988
    Poziom 21  

myślałem że z kablami jednokierunkowymi chodzi ci o te ze strzałkami

0
  Szukaj w 5mln produktów