Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother MFC-7420 - Brudzący wałek grzewczy + zacinający się papier

miras123 30 Aug 2014 13:53 3726 6
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  miras123
  Level 10  
  Witam,

  Ostatnio otrzymałem kilkuletnią drukarkę Brother MFC-7420 i okazało się, że prócz tego że drukuje, to są jednak z nią małe problemy. Chciałbym prosić o pomoc w naprawie dwóch usterek.

  Oto wynik drukowania:
  Brother MFC-7420 - Brudzący wałek grzewczy + zacinający się papier

  1. Wydrukowane kartki posiadają widoczny ciemny, pionowy pasek.
  Wydaje mi się, że są one wynikiem zabrudzonego wałka dociskowego/grzewczego (nie jestem pewien, który to który - w każdym bądź razie górny):
  Brother MFC-7420 - Brudzący wałek grzewczy + zacinający się papier

  Próbowałem zmyć pasek z wałka patyczkiem kosmetycznym nawilżonym płynem do mycia szyb (nie jestem pewien czy to było w pełni bezpieczne) przy wystudzonym mechanizmie i dopiero co po wyłączeniu. Przy zimnym wałku nic nie schodzi, przy wałku rozgrzanym nieznaczna ilość tuszu zostaje na patyczku, ale dalej ciężko jest zmyć cały pasek. Dodatkowo, nie mam pojęcia jak go można manualnie przekręcić, tak aby dostać się do zabrudzenia na jego całym obwodzie.

  2. Kartki się zacinają. Na pierwszym zdjęciu widać, że kartka jest pogięta - akurat ta przeszła przez wałki, ale większość zwija się z tyłu drukarki i zacina drukarkę. Przed wydrukiem 19 stron ustawiłem typ papieru na Cienki - pomogło. Po czym na tych samych ustawieniach chciałem wydrukować jedną stronę - kartka się zacięła.

  Papier, którego używam to: Link

  Możecie podpowiedzieć jak podejść do rozwiązania powyższych problemów?
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  abcpawel
  Level 19  
  Masz kolego wyeksploatowany zespół grzewczy. Czyszczeniem nic nie zdziałasz, jest przetarta powłoka teflonowa. Jak zawsze są dwa uda:
  1. Wymiana całego modułu, co sugeruję i zapominasz o sprawie (cena dość przystępna)
  2. Wymiana wałków, trochę taniej i trochę więcej zabawy. Wałki dostaniesz nawet oryginalne ale jest to półśrodek ponieważ nie tylko z nich składa się moduł. Chcąc zrobić to jak się należy trzeba wymienić jeszcze czujnik temperatury od którego przetarł się wałek, najlepiej łożyska w których siedzą wałki no i widoczne na zdjęciu odrywaczki wałka. Nie wszystkie te elementy są dostępne a jeśli nawet będą to koszt całej tej operacji średnio opłacalny w porównaniu do całego zespołu.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  miras123
  Level 10  
  ad1. Znalazłem oryginalny moduł Link za 363,97zł...dość wysoka cena. Jesteś w stanie polecić inny sklep z oryginałem lub zamiennikiem, jeśli takie istnieją?
  A może warto rozejrzeć się na aukcjach internetowych za używanym modułem, mniej wyeksploatowanym od mojego?

  ad2. Gdzieś na elektrodzie przeczytałem, że można oddać wałek do jednej z firm, które zajmują się ich regeneracją tzn. odnowieniem powłoki teflonowej. Jest to opłacalne rozwiązanie według Ciebie?

  Z chęcią bym zakupił cały moduł i liczył na sprawną jego wymianę, ale jeśli cena modułu grzewczego ma być zbliżona do nowych "kombajnów", to raczej jest to nieopłacalne:/
 • Helpful post
  #4
  endriuf
  Printers specialist
  Niestety nowy moduł jest drogi. Możesz wysłać ten twój do firmy Tepol. Robiłem coś takiego u nich i byłem zadowolony. Co do zamiennych wałków to kiedyś kupiłem w Unitechu i odbijał wydruki. Nowy oryginalny wałek to koszt ok. 100-120zł. Warto by też wymienić odrywacze i ew. termistor bo to on tak uszkodził wałek.
 • #5
  miras123
  Level 10  
  @endriuf możesz napisać ile zapłaciłeś w Tepol za taką regenerację wałka?
 • #6
  endriuf
  Printers specialist
  Dokładnie nie pamiętam, ale chyba było ok. 30zł plus wysyłka. Zadzwoń i zapytaj.