Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyłącza się sam po ok. minucie od włączenia

Alecto 30 Sie 2014 18:04 873 4
  • #1 30 Sie 2014 18:04
    Alecto
    Poziom 6  

Dzień dobry

Mam problem ze starym komputerem Packard Bell ALP Ajax D z 2007 roku.

CPU: AMD Turion 64 x2 TL-50 1.6GHz 31W
    Płyta: Asus T12M Rev:2.1 P/N 08G21TM0021Q
    GPU: Geforce GO 6100

Otóż komputer po ok 90sek. zawiesza wyświetlając przez krótką chwilę fragment obrazu w powieleniu, po czym odłącza zasilanie. Po kolejnym włączeniu czas po którym komputer się wyłącza jest krótszy. Zasilanie działa bez zarzutu. Po wyjęciu procesora komputer się nie wyłącza. Wiatrak pracuje. Wyłącza się zarówno w biosie, przy łądowaniu systemu z DVD, oraz jak mu się uda wczytać windowsa, który gdyby nie odłączenie zasilania też działa poprawnie.

Komputer uruchomiłem po dłuższym czasie nieużywania. Znalazłem blisko w sklepie tani zamiennik zasilacza , lecz z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym i ferrytem. Zasilacz się nieco mocno grzał, ale działał bez zarzutu.
    Wymieniłem kości pamięci z 2x512MB na 2x1GB i komputer znacznie przyspieszył.
    Po wymianie obudowy z niesprawnym touchpadem widziałem jeszcze w pasku powiadomień komunikat o zainstalowaniu sprzętu, po czym zaczęły się problemy.
    Niestety nie ustały po odłączeniu touchpada, zmianie pamięci na starą, oraz zaopatrzeniu się w lepszej jakości zasilacz. Cały komputer jak i cooler był czysty. Zmieniłem pastę na procesorze - również nie pomogło.
    Wyjąłem płytę, żeby jej się bliżej przyjrzeć i w okolicach gniazda zasilania zaniepokoił mnie wygląd małego, czarnego, prostopadłościennego elementu z dwoma wyprowadzeniami (chyba dioda -niestety nie znam się jeszcze na elementach powierzchniowych). Mianowicie wygląda on mi na spalony bo w samym środku na wierzchu powstała malutka dziurka, która się kruszy. Niestety ubytek nie pozwala dokładnie odczytać symbolu elementu- B4 lub D4. Czy takie uszkodzenie może być źródłem wyżej opisanego problemu? Czy ktoś z forumowiczów ma może dostęp do do schematu takiej płyty, żeby można było poprawnie zidentyfikować ten element?
    Czy serwisy świadczą usługi w przelutowywaniu takich elementów czy raczej wymienia się całą płytę? Mam do tego komputera sentment i od czasu do czasu jeszcze na nim pracuję, choć mam już nowy, a jakoś szkoda mi już pieniędzy, żeby w niego dalej inwestować. Wolę wydać na hotair'a.

Szukam od pewnego czasu na forum podobnego opisu, i są podobne, lecz odpowiedzi pozostawiają mnie w niedosycie. Przepraszam z góry za powielanie tematu i dziękuję za pomoc.

0 4
  • #3 31 Sie 2014 09:10
    Alecto
    Poziom 6  

Komputer wyłącza się sam po ok. minucie od włączenia
    Czarny element z dwoma wyprowadzeniami
    w samym środku zdjęcia powyżej okrągłego pola
    z widoczną dziurą na środku.

0
  • #5 31 Sie 2014 14:05
    Alecto
    Poziom 6  

Ten element to dioda Schottky'ego SS0540, zabezpieczająca komputer w razie włączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji. Bardzo możliwe, że spaliła się podczas gdy stary zasilacz miał uszkodzony kabel. Problem z wyłączaniem się komputera wystąpił jednak, gdy pracowałem już na sprawnym zasilaczu.

0