Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temperatura Durona 800 a Semprona 2800+

27 Kwi 2005 16:01 2946 42
  • Poziom 39  
    Mam płytę ASUS A7N8X-e deluxe. Dotychczas siedział w niej Duron 800. Chciałem przesiąść się na Semprona 2800+ (bo nic szybszego pod tą platformę już nie ma;) ).
    Zastanawia mnie jak to jest z grzaniem się Semprona w stosunku do Durona. Czy jest jakaś kolosalna różnica?

Obecnie procka chłodzi Freezone 100Cu+ firmy Pentagram z obniżonym napięciem wiatraka do 5V. Procek ma ~45C.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Najlepiej kup Boxa. Dostaniesz od razu coolera (+dwa lata gwarancji!!!). Niewielka różnica cen pomiędzy nimi sprawia że możesz nawet nie zakładać chłodzenia boxowego. Za 30 zł masz dłuższą gwarancję. Upewnij się najpierw czy płyta obsłuży nowego procka.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mrrudzin napisał:
    Mam płytę ASUS A7N8X-e deluxe. Dotychczas siedział w niej Duron 800. Chciałem przesiąść się na Semprona 2800+ (bo nic szybszego pod tą platformę już nie ma;) ).
    Zastanawia mnie jak to jest z grzaniem się Semprona w stosunku do Durona. Czy jest jakaś kolosalna różnica?

Obecnie procka chłodzi Freezone 100Cu+ firmy Pentagram z obniżonym napięciem wiatraka do 5V. Procek ma ~45C.

Praktycznie nie ma różnicy.
    Obecny wentyl na pewno sobie poradzi.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    Płyta powstała pod koniec żywota Socket A, chodzi do FSB 400 MHz. Bardziej bałem się o Durnia, bo w instrukcji napisano, żeby nie wkładać procków mniejszych niż 1GHz...
    Różnica pomiędzy OEM a BOX to ok 40PLN (z cennika sklepu w mej okolicy;) ). A w przypadku OEM jest rok gwarancji?
    I tak z ciekawości: Co w takim boxie jest oprócz procka?
    Procek, cooler i...
  • Poziom 19  
    W boxie jest procek z coolerem. Kiedyś słyszałem że różnica polega na tym że OEM nie przeszedł wszystkich testów. Nie wiem ile jest w tym prawdy ale patrząc na czas gwarancji to bym się nie zdziwił.
  • Poziom 20  
    Kassiel napisał:
    W boxie jest procek z coolerem. Kiedyś słyszałem że różnica polega na tym że OEM nie przeszedł wszystkich testów. Nie wiem ile jest w tym prawdy ale patrząc na czas gwarancji to bym się nie zdziwił.

Każdy procesor przechodzi tyle samo testów - różnica polega na tym że jedne pakują w pudełka z wentylatorami, a drugie nie. Gwarancja jest krótsza bo taka polityka firmy żeby kupować w boxie.
  • Poziom 19  
    NIe miałem jeszcze sytuacji aby przegrzał się procek pracujący na boxowym coolerze. Ich wydajność jest odpowiednio obliczona tak aby pociągnąły procka bez problemu.
  • Poziom 39  
    Tzn. ja mówie o coolerze http://my.aukcje24.pl/accdb/viewItem.asp?IDI=...tingType=0&ListingSort=1&PageNum=1&Catg=13674 takim.
    Zastanawiam się czy ten w boxie jest warty 40PLN...

A do tego Durona 800 dostałem coolera (był również z boxu z tego procka).. no i się przegrzewał... tzn procek osiągał 53C
  • Poziom 31  
    W boxsie na pewno wentyl zbytnio nie nadaje się do OC, Tego Durona 1600 co mam teraz kupiłem w boxie i chłodzenie jakie tam było to porażka, wetyl był 6cm, cooler cały Al wymiary to 6cm na 7cm, słabo wyszlifowany. Pewno dla Athlonów i Sempronów dołączane są lepsze ale i tak lepiej kupić Pentagrama za 60zł czy Spire Wisper Rocka za 50zł.
  • Spec od komputerów
    53 stopnie to dla Durona800 nie jest przegrzewanie. Sorry, ale sam sobie wymysliles, ze np powyzej 30 stopni to przegrzanie?
  • Poziom 39  
    Może faktycznie źle to nazwałem...
    Ale według pomiarów:
    Wszystko chodzi stabilnie... do momentu gdy procesor nie osiągnie temperatury > 53C (z jakiegokolwiek powodu: zatrzymany wiatrak, włączone porządne obciążenie - cokolwiek). Wtedy pojawia się BSOD i po zabawie...
    Wiem że producent podaje że procek może pracować stabilnie do 70C, ale z jakiegoś powodu problem się pojawił...
  • Poziom 31  
    Mój Duron 1600@2054 ma temp. na dzisiaj
    Idle - 41C
    Stres - 47C, od 10h liczy SETI
    I moim zdaniem temp. są palce lizać
  • Poziom 11  
    Witam, co do coolerow box'owych to jakos nie mam przekonania. Moze i sa obliczane (jak ktos wspomnial) specjalnie pod danego procka, ale wedlug mnie nie sa wystarczajaco wydajne. Przy dluzszej pracy (np. granie cala noc) to nie wystarczy. Nie mowie ze bedzie sie przegrzewal procek ale bedzie mial doc wysoka temp. Osobiscie polecam zainwestowanie nieco wiecej w chlodzenie. W moim przypadku - Athlon 1700+ ma chlodzenie przeznaczone do procesorow 2600+ i zadko sie zdarza zeby przekraczal 50stopni C (chociaz u nie komputer nie sluzy do grania, ale chodzi caly dzien w necie, do tego jakies wordy itp

PS. Komus sie udalo utrzymac temp procka ponizej 30stopni? :)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Tylko równocześnie różnica w długości gwarancji BOX/OEM wynosi 24 miesiące.
  • Poziom 31  
    Ale na ukruszone jądro to nawet i w Boxie gwarancjia nie obowiązuje
    Kolego zeberko, masz rację. Ale jak ktoś ma wątpliwości, czy potrafi poprawnie i bezpiecznie założyć wentylator na procesor, to zawsze może poprosić o pomoc kogoś, kto potrafi taką operację wykonać. Nie żyjemy na pustyni.
  • Poziom 39  
    A według was czy za zakładając taki cooler (zdjęcie) łatwo ukruszyć rdzeń?

Panowie - ile kłaść pasty na procka?
    Tzn. jakie będą skutki położenia za dużej ilości (za małej - to chyba oczywiste;) ) pasty?
    No i jeszcze jedno:
    Czy jest duża różnica pomiędzy pastą silikonową, ceramiczną a srebrną?
    1. Łatwo (trzeba BARDZO uważać);
    2. Bardzo mało (cieniutka warstwa na rdzeniu);
    3. Złe chłodzenie (w najlepszym wypadku);
    4. Duża (srebrna jest najlepsza);
  • Poziom 25  
    Powszechnie uważa się, że pasta z dodatkiem srebra lepiej przewodzi ciepło polepszajać odprowadzanie go zrdzenia procesora.
    Zdażaja się przypadki, że płytta główna lub i nawet proc przy rozmazaniu na procesorze szczególnie pasty z dodatkiem srebra może ulec uszkodznie. Gdzieś na forym jest temat o płycie EPOX'a do której ktoś włożył procesor cały osmarowany pastą i uszkodził płytę.
    Co do zazilaczy BOX'woych to mam bardzo złe zdanie. Wiele jest niedopasowanych. Mój koleg kupił Athona 2400XP+ i przy ma 64 stopnie MAX. Średniuwacha się od 58 do 62 przy zwykłej pracy. W sklepie powiedzieli mu ze tak ma być. I jak tu mogę popierać BOX'y? Chyba się nie da.
  • Spec od komputerów
    hmmm roznica miedzy najlepsza i najgorsza pasta to kola stopni. nie watro sobie glowy zawracac.
  • Poziom 31  
    Jeśli komp pracuje mało intensywnie i na dodatek nie jest kręcony, to osobiście uważam, że każda dobra by poprawnie zaaplikowana, lecz gdy komp jest po OC tak już ponad 20% i na dodatek cały czas pracuje na maxa (100%) i dajmy lipcowe popołudnie, to nie można odpuścić najmniejszego elementu celem stabilnej jego pracy.
    Powiedział co wiedział ;), zdrówka.
  • Poziom 16  
    hmmmm a co do boxowych coolerow do sa dosyc głosne ale ja w moim duronie 800 mam tepreature w stresie ponirzej 40* (prawdopodobnie jest to boxowy cooler bo bez chologramu a jak kupiłem kompa w sklepie jako nowy to juz tam siedział...)
    pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    mkwd40 - pewnie dostales jakis najtanszy badziew.
  • Poziom 21  
    Wg mnie to tak: twój wentylator w zupełności wystarczy aby ostudzić tego semprona. Natomiast jeżeli różnica cen nie jest duża warto zainwestować w dłuższą gwarancję (często sprzedawca przyjmuje sprzęt do naprawy i w ciągu 14 dni nie poinformuje o tym iż reklamacja została odrzucona a wtedy prawo traktuje tak jakby została uznana - poczytaj ustawę o rękojmi i gwarancji - jest dość ciekawa). Osobiście jednak uważam że żaden sempron nie dorówna Duronowi - oczywiście o zbliżonym taktowaniu. Na rynku procków zrobiła sie obecnie kicha i specjalnie nie ma w czym wybierać bo albo kosmicznie drogo i niekompatybilne z dotychczasowym albo kiepskie osiągi. Przyklad: na Abicie ic-7g P4 2.6GHz HT wg rzeczywistej pracy (word, excel, internet, nieco gier, obróbka video i audio + nagrywanie), - nie testów - jest szybszy od P4 3,2GHz na jądrze Prescota z 1MB cache.
  • Poziom 39  
    Kolega krau ma racje...
    Nie zapomne mojego zdumienia, gdy widziałem cenniki sklepu komputerowego (w mojej okolicy). Jednego dnia - lista procków na Socket A dłuugaśna - bo i Athlony i Semprony... a dzień później - zostały tylko Semprony...
    Na początku myślałem (naiwnie;) ) że błąd w druku... Ale dzień później było to samo...
    Jak się okazało AMD wycofał procki z rynku...
    (bo postęp techniczny - i pewnie zeby ludzie kupowali 64 bitowe ;) )
  • Poziom 14  
    No może nie przesadzajmy że żaden sempron nie dorówna DURONOWI, w końcu sempron to nic innego jak athlon TB ma wyższe taktowanie 333Mb a nie 200 jak duron 800 a jedyna istotna różnica to mniejszy cache. Z ATHLONA bym się nie przesiadł ale z durnia i to w dodatku 800 na semprona 2200 (bo mniejszego nie ma) to natychmiast.
  • Poziom 39  
    Jeszcze jedno mnie zastanawia:
    Duron ma inny zestaw wspieranych technologii niż Sempron. Czy jeżeli podmienie procka - OS samodzielnie "wykryje" procesor i będzie używał instrukcji które ten wspiera, czy trzeba mu w jakiś sposób pomóc?