Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaka grubość drutu w super antenie dla Aero2?

30 Sie 2014 21:01 1884 1
  • Poziom 7  
    Chcę sobie zrobić 2 super anteny dla Aero2 do modemu Huawei E3131s-2 bezpośrednio wpinane w jego gniazdo antenowe CRC9/TS-5.
    Nie wiem jaką impedancję ma to gniazdo. Dokumentacja milczy. Może ktoś wie. 50 Ohm? Czy dobrze podejrzewam?
    Ustaliłem na podstawie świeżej tabeli częstotliwości UKE, że Aero2 używa:
    zakres 885,1 - 890,1 MHz nadawanie modemu do BTS; wyliczyłem środkową częstotliwość: 887,6 MHz
    zakres 930,1 - 935,1 MHz nadawanie BTS do modemu; wyliczyłem środkową częstotliwość: 932,6 MHz
    Oba zakresy to pasmo 5 MHz, które antena musi obsłużyć. Czyli 2,5 MHz po obu stronach częstotliwości środkowej.
    Szerokość pasma zależy od grubości rurki z jakiej zrobiona jest antena. Jak gruba ma być rurka/drut aby przeniosła dokładnie nie więcej niż 5 MHz pasma?
    Czy ktoś może wrzucić wzór jak się wylicza grubość rurki na podstawie pasma w MHz? Lub tablicę jeśli wzoru brak. Chcę żeby odbierała tylko co trzeba, a nie śmieci z okolicy tych częstotliwości.

Czy wolno wstawić filtr ceramiczny pasmowy do anten - nie spalę nadajnika w modemie? Znalazłem ceramiczne puszczające pasmo 880-915 i 925-960 MHz oraz blokujące resztę - ciekawe czy uda się je kupić.

Dlaczego nie używam gotowych anten (wady):
    -są zawsze z kablem którego nie chcę (zajmuje miejsce/straty sygnału)
    -są szerokopasmowe: na cały zakres 900/1800/2100 - po co mam zbierać sygnał którego nie chcę?
    -nie mają filtrów ceramicznych filtrujących resztę częstotliwości

Dane:
    prędkość fali w próżni: 299 792 458 m/s
    środkową częstotliwość 1: 887 600 000 Hz
    środkową częstotliwość 2: 932 600 000 Hz
    :4 - to 1/4 fali
    100 to konwersja z m na cm
    k - to grubość rurki. Dla 4 mm znalazłem na tym forum 0,96 ale już nikt nie napisał na jak szerokie pasmo to jest.

Użyty wzór = prędkość fali:środkowa częstotliwość:4*k*100
    wyniki:
    antena nadawcza: 8,1 cm jedno ramię dipola = 299 792 458 [m/s] : 887 600 000 [Hz] : 4 [l] * 0,96 [k] * 100 [cm]
    antena odbiorcza: 7,7 cm jedno ramię dipola = 299 792 458 [m/s] : 932 600 000 [Hz] : 4 [l] * 0,96 [k] * 100 [cm]
    Jak daleko od siebie trzeba rozsunąć ramiona dipola (chodzi o przestrzeń tam gdzie się zapina oplot i żyłę kabla)?
    Jak daleko od siebie trzeba od siebie odsunąć anteny aby nie zakłócały siebie?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

zbiggy-o2 napisał:
    Chcę sobie zrobić 2 super anteny dla Aero2 do modemu Huawei E3131s-2 bezpośrednio wpinane w jego gniazdo antenowe CRC9/TS-5.

Antena typu ¼GP to najprostsza antena, którą możemy zrobić samemu bez przyrządów pomiarowych, ponieważ odcinek ¼λ ma impedancję 50Ω.

Cytat:
    częstotliwość: 887,6 MHz

częstotliwość: 932,6 MHz

Antena GP czy dipol mają dość małe Q (dobroć) i z tego powodu mają szerokość pasma przenoszenia na poziomie -3dBd około 3% wartości wyliczeniowej w częstotliwości.

Przykład :
    ¼λ GP na 888 MHz - przy 3% to szerokość 26MHz (niecałe)
    ¼λ GP na 932 MHz - przy 3% to około 28 MHz

Cytat:
    Szerokość pasma zależy od grubości rurki z jakiej zrobiona jest antena.

TAK i możemy napisać, że im średnica radiatora/promiennika jest większa tym szerokość pasma jest również większa z powodu zmniejszenia się Q.
    To wszystko jest zależne od "smukłości" takiej anteny a co to jest, ta "smukłość" :
    cytat z pracy ćwiczebnej w pkt 5.1 :
    " Szerokość przenoszonych częstotliwości zależy w dużym stopniu od smukłości promiennika, czyli stosunku wysokości do średnicy. Im większa smukłość, tym węższe pasmo przenoszenia anteny. Wiele firm produkujących anteny stosuje smukłość około 300. Oznacza to, że promiennik o wysokości na przykład 3 m, ma średnicę 1 cm. Pojemnościowe obciążenie górnego końca promiennika znacznie zwiększa szerokość ponoszonych przez antenę częstotliwości. "
    - ćwiczenie nr 3 - z linku - .

Cytat:
    Jak gruba ma być rurka/drut aby przeniosła dokładnie nie więcej niż 5 MHz pasma?

Promiennik taki będzie niewykonalny mechanicznie.
    Nie chce mi się liczyć ale to będzie coś około dla 10MHz przy długości 8cm to śred. w przybliżeniu 0,09 mm . :D

Cytat:
    Czy ktoś może wrzucić wzór jak się wylicza grubość rurki na podstawie pasma w MHz? Lub tablicę jeśli wzoru brak

Wszystko jest w sieci net.

Cytat:
    Czy wolno wstawić filtr ceramiczny pasmowy do anten - nie spalę nadajnika w modemie?[/b] Znalazłem ceramiczne puszczające pasmo 880-915 i 925-960 MHz oraz blokujące resztę - ciekawe czy uda się je kupić.

Zastanów się tylko po co Tobie takie dodatkowe filtry jeżeli w samym urządzeniu masz dupleksery na te pasmo bo inaczej nie działałby modem. :!:

Cytat:
    Dlaczego nie używam gotowych anten (wady):
    -są zawsze z kablem którego nie chcę (zajmuje miejsce/straty sygnału)
    -są szerokopasmowe: na cały zakres 900/1800/2100 - po co mam zbierać sygnał którego nie chcę?
    -nie mają filtrów ceramicznych filtrujących resztę częstotliwości

Po co --- jak wyżej.

Cytat:
    Jak daleko od siebie trzeba rozsunąć ramiona dipola (chodzi o przestrzeń tam gdzie się zapina oplot i żyłę kabla)?
    Jak daleko od siebie trzeba od siebie odsunąć anteny aby nie zakłócały siebie?[/b]

:D :D
    Wszystko przewidział producent.

Pozdrawiam.
    PS. Ale się jakoś rozpisałem - przepraszam.