Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet ecocondens gold 20 -

GETomek 31 Dec 2015 14:49 57810 91
Optex
 • Optex
 • #32
  Karenz
  Level 9  
  Również zapatruje się na zakup ecocondens gold 20 kW
  dom 240 m2 użytkowe + podpasze
  Piszecie że jest głośny ale to nie problem bo mam kotłownie .
  W domu mieszka 1 os . więc chyba te 9,5 l/min wody co CWU da rade ?


  Jak wygląda sprawa części ? wydaje mi się że ten termnet jest popularny więc nie będzie problemu i każdy majster go obsłuży
  mogę sobie pozwolić nawet na viessmana Vitodens 300 F ale ich najbliższy serwis mam 50 km a w mojej okolicy każdy majster na nowego viessmana wykrzywia zaraz twarz

  termeta mam 2 sprzedawców w okolicy 10 km od domu
  ocieplenie itp :
  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hu
 • Optex
 • #33
  BliSki
  Level 13  
  Myślę, że z częściami nie będzie problemu.
  A nawet w razie konieczności "sprowadzenia" części będziesz miał z magazynu w kraju.
  Kuzyn miał problem z "zagranicznym" kotłem, marki nie podam żeby nie było, że robię antyreklamę. To na części czekał tydzień. I dodam, że była to zima.
 • #34
  yaro30
  Level 10  
  Ktoś z użytkowników doda jak się sprawuje z czasem? Sam stoje przed decyzją czy iść w w Gold Plusa czy Crystal bo różne opinie krążą na temat sterowników. Inna opcja to ecoTEC exclusive VC 14kW. U mnie domek 170m2 na końcówce budowy. Vaillant ma zdaje się wystarczającą moc a i zakres modulacji bardzo ładny w porównaniu z innymi modelami tej firmy.
 • #35
  art_ii
  Level 13  
  Ja zamontowałem silver 25kW 2f
  Po miesiącu to ciężko zbyt dużo powiedzieć,
  Póki co poprosiłem serwisanta o przejechanie na kontrole - pojawia mi się błąd E1 (już około 5x)oraz o zdarza się ze obudowa przy włączaniu wpada w drgania.
  Po za tym działa.
 • #36
  ls_77
  Level 34  
  yaro30 wrote:
  ... Inna opcja to ecoTEC exclusive VC 14kW. U mnie domek 170m2 na końcówce budowy. Vaillant ma zdaje się wystarczającą moc a i zakres modulacji bardzo ładny w porównaniu z innymi modelami tej firmy.

  Jeśli chodzi o Vaillanta, to kocioł:
  ecoTEC PLUS VC146 ma moc 3,3-14,9kW na CO
  natomiast
  ecoTEC EXCLUSIVE VC256 ma moc 1,9-21,6kW na CO
  Ten pierwszy PLUS w zupełności wystarczy - przy nowym budownictwie to ~50W/m2, czyli u Ciebie ~8,5kW i przystępny cenowo, natomiast ten drugi EXCLUSIVE to już na prawdę "exclusive" cena, ale i możliwości (modulacja, elektronika i w pakiecie bramka internetowa do sterowania przez smartphone'a).

  A podaj więcej informacji odnośnie instalacji CO: tylko grzejniki, tylko podłogówka, czy mieszane (czego więcej) i jaki zasobnik CWU.
 • #37
  yaro30
  Level 10  
  Mam tylko podłogówkę. Planuję zbiornik 140l. Wanna ma pojemność 190l, ale chyba w trakcie napełniania coś ta woda się dogrzeje. Gorzej jak ktoś odkręci prysznic w tym czasie co jest dość prawdopodobne przy 4-osobowej rodzinie. Instalator, który oglądał dziś zwrócił mi uwagę, bo temat jakoś nigdy wcześniej nie wyszedł, że jeśli rurki podłogówki są rozłożone w zbyt dużych odległościach to nie da się tego zasilać niskotemperaturowo, bo nie uzyska się zadanych parametrów ogrzewania. U siebie widzę po fotkach, że rurki rozłożone co 15cm. Jedynie na korytarzach i w łazienkach co 10cm. Na korytarzach ze względu na to, że wąskie pomieszczenie. Nie wiem na ile te 15cm to problem. Oby nie.
 • #38
  serwo66
  Level 25  
  Termetoski Crystal z Open thermem to jest górna półka i moc min ma 2,8 kw, przy twojej podłogówce będziesz miał większe możliwości dopasowania kotła do instalacji (wiele możliwości zmiany różnych parametrów ) . Gold jest prostym kotłem i nie ma takich możliwości.
 • #39
  BliSki
  Level 13  
  yaro30 wrote:
  Ktoś z użytkowników doda jak się sprawuje z czasem? Sam stoje przed decyzją czy iść w w Gold Plusa czy Crystal

  Crystala nie znam, to się nie wypowiem. Ale temat wątku to Gold, zatem o nim kilka słów.
  U rodziny pracuje już ponad dwa lata. Przed ostatnim sezonem był serwisant, aby zachować 3 lata gwarancji. Wszystko ustawił i posprawdzał.
  Kociołek w środku czyściutki jak nowy, zero zużycia. A po regulacji ustąpiły nawet rezonanse, które wcześniej bardzo sporadycznie się pojawiały. Zatem jest OK.
  No i jak tu już padło w tym wątku i cena przystępna i ceny części jak też ich dostępność od ręki.

  Pytałeś też o Vaillanta, wszystko zależy zatem ile chcesz na kociołek wydać i co z niego wycisnąć.
  Jeżeli...
  ls_77 wrote:
  EXCLUSIVE to już na prawdę "exclusive" cena, ale i możliwości (modulacja, elektronika i w pakiecie bramka internetowa do sterowania przez smartphone'a).

  ... lubisz takie możliwości sterowania smartfonem i stać Cię na to, to czemu nie :)
  Opcja bardzo fajna swoją drogą. W Goldzie raczej na 90% nawet za dopłatą nie ma raczej takich bajerów :)
 • #40
  yaro30
  Level 10  
  Dodatkowe bajery typu sterowanie ze smartfona raczej mnie nie interesują. Po co jakiś koreański wywiad ma mi się do kotła włamywać? ;). Bardziej mnie tu interesowała niższa moc minimaln i zdaje się odpowiednia do mojego budynku moc maksymalna. Jak by to sobie radziło z zasobnikiem 200l to już pewnie inna historia. Kwestia Gold Plusa i Crystal II właśnie widzę, że każdy ma swoich zwolenników. Czy aby Crystal to nie wersja dla tych co się, że tak powiem, lepiej orientują, co można poustawiać, bo zdaje się na tym polega wyższość opentehrm nad sterownikiem gold plusa? Jeśli jednak to samo można ustawić na samym kotle w przypadku gold plusa, to pytanie, czy robi różnice ustawianie tego na sterowniku zawieszonym na ścianie w pokoju, czy na samym kotle siedzącym nieopodal w kotłowni?
 • #41
  serwo66
  Level 25  
  Jest sterowanie przez internet w wersji micro czyli sterowanie temperaturą pomieszczenia dotyczy golda oraz sterowanie Open thermem w crystalu.
 • #42
  ls_77
  Level 34  
  yaro30 wrote:
  Bardziej mnie tu interesowała niższa moc minimaln i zdaje się odpowiednia do mojego budynku moc maksymalna. Jak by to sobie radziło z zasobnikiem 200l to już pewnie inna historia.

  Spokojnie da radę, oba kotły Vaillanta mają zwiększoną moc na CWU o ~10% w porównaniu z mocą na CO, takie "turbo".

  yaro30 wrote:
  Czy aby Crystal to nie wersja dla tych co się, że tak powiem, lepiej orientują, co można poustawiać, bo zdaje się na tym polega wyższość opentehrm nad sterownikiem gold plusa?

  Nie wiem jak w przypadku Termeta (opentherm'a), ale odniosę się do Vaillanta - jego regulatory powieszone w pomieszczeniu mogą pracować z dwoma różnymi trybami pracy: termostat (po osiągnięciu ustawionej temp. w pomieszczeniu kocioł się wyłącza) lub korekta (w momencie osiągania zadanej temp. w pomieszczeniu kocioł płynnie obniża parametry pracy instalacji, bo wie że nie musi tak mocno grzać, ale nie przerywa swojej pracy, to tak jak jechać samochodem płynnie,a nie gaz/hamulec).
  W kotle Gold Plus termostat pokojowy działa załącz/wyłącz, ale nie wiem jak w Crystalu opentherm?
 • #43
  serwo66
  Level 25  
  Crystal z opentherm działa tak samo jak Vaillant.
 • #45
  BliSki
  Level 13  
  mirrzo wrote:
  Lepiej, niż vaillant... bo taniej :)

  Dlatego każdemu wg. potrzeb i zasobność portfela :) :)

  PS. Tak przy okazji dodam, że co by Wam nie mówili instalatorzy i że macie mało domowników, tylko jedną łazienkę itd., to moim zdaniem zawsze brać modele z osobnym lub w ostateczności wbudowanym zasobnikiem (a nie 2-funkcyjne). Ale to już temat na inny wątek. :)
 • #46
  yaro30
  Level 10  
  Mi jeden instalator polecał 2-funkcyjny z dodatkowym zasobnikiem warstwowym. Gdyby była nawet awaria zasobnika kocioł mógłby dalej zasilać w wodę. Inny z kolei wychwalał wyższość 2-funkcyjnego bo zasobnik 50l z nierdzewki.
 • #47
  serwo66
  Level 25  
  Każdy kocioł z zasobnikiem ( zewnętrznym lub wbudowanym ) jest lepszym rozwiązaniem niż kocioł przepływowy, nieważne czy nazywa się dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny ważne aby miał zasobnik.
 • #48
  BliSki
  Level 13  
  yaro30 wrote:
  Inny z kolei wychwalał wyższość 2-funkcyjnego

  Każdy instalator poleca co innego. Dlatego...

  serwo66 wrote:
  Każdy kocioł z zasobnikiem ( zewnętrznym lub wbudowanym ) jest lepszym rozwiązaniem niż kocioł przepływowy, nieważne czy nazywa się dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny ważne aby miał zasobnik.

  O to właśnie chodzi. Dlatego napisałem co napisałem z pozycji użytkownika i komfortu użytkowania.
  A poniekąd także trwałości samego sprzętu, który nie musi się uruchamiać co każde odkręcenie kurka z ciepłą wodą. Ale to już OT.
 • #49
  yaro30
  Level 10  
  Czy wie ktoś może jak się sprawuje wersja Silver Termeta? To chyba najnowszy kocioł w ich ofercie. Widzę, że w standardzie ma OpenTherm przez Easy Remote.
 • #50
  serwo66
  Level 25  
  Nie uruchamiałem go jeszcze ale koledzy co uruchamiali chwalili go.
 • #51
  darek0808
  Level 10  
  Witam Wszystkich,

  już byłem zdecydowany na Golda 20 1f, po czym trafiłem na ten temat i jestem trochę w kropce. Dom 150 m2, podłogówka po całości plus zasobnik cwu 140l. Piszecie, że Crystal II działa płynnie, a jak jest z Silverem? Jako że ma opentherm, można w nim ustawiać to samo co w Crytalu i będzie działał podobnie jak Crystal (chodzi o płynność), czy ma mniej funkcji, bo sterowniki są inne... dzwoniłem dzisiaj do przedstawiciela Termeta i on akurat poleca Silvera. Podobno Gold ma mieć opentherma i w niedługim czasie powinny schodzić z produkcji pierwsze kotły z openthermem, ale ja muszę kupić piec juz teraz i niestety nie załapię się na te z openthermem. Crystal droższy o 380 pln, ale z kolei cena Silvera jest bardzo korzystna. Paramatry wszystkich kotłów podobne. Proszę o pomoc :)
 • #52
  serwo66
  Level 25  
  O ile dobrze wiem Termet nie dedykuje Ophen Terma do Silwera do niego jest dedykowany inny sterownik Easy Remote.
 • #53
  darek0808
  Level 10  
  Czyli jezeli dobrze rozumiem, nie będę mógł programować Silvera, tak jak Crystala II? Trochę średnim rozwiązaniem jest też sterwonik na kablu, wolałbym zdecyowanie bezprzewodowy. Chyba nie ma bezprzewodowego do Crystala, podobnie z Silverem?
  Teraz pytanie, czy rzeczywiście przy Silverze będę musiał coś programowac przy podłogówce, czy moze wystarczą standardowe programy i dopasowanie pracy kotła do temperatury zewnętrznje i wewnętrznej? Montowałes juz może ten kocioł, masz jakieś doświadczenia dot. jego pracy?
  Z wypowiedzi w tym temacie, wynika, że piec działa płynnie, jednak nie ma możliwości programowania i wprowadzania korekt, jednak kolega ma instalację na grzejnikach, a ja mam podłogówkę....
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3368173.html


  Edytowne
  Jednak zakupiłem Crystala II, dam znać jak się sprawuje, nie chcę się ograniczać na przyszłość, a udało mi się go wyhaczyć za 3780 pln czyli 680 pln więcej od Silvera, biorąc pod uwagę, ze piec miejmy nadzieję na 10 lat :) - tylko 68 pln rocznie :) a gdyby przyszło mi do głowy coś kombinowac z ustawieniami, miałbym do siebie pretensje, ze nie dopłaciłem tych 700 pln...
 • #54
  yehnot
  Level 6  
  Witam,
  Podepnę się pod temat. Poczytałem trochę.
  Również chcę wymienić kocioł i nie chcąc brnąć w koszty zdecydowałem się na Termeta i chyba to będzie raczej Silver bo tańszy od Golda.
  Mam zasobnik 300 l z podpiętymi do niego solarami, zatem kocioł jednofunkcyjny.
  Dom parterowy 115 m2, wys 2,6 m, ściana siporex 24 cm + 10 cm styropianu, na stropie 30 cm wełny, przy założeniu zapotrzebowania na moc 50W/m2 wychodzi jakies 15kW. Rodzina 3 osobowa. Zatem wg mnie wystarczy kocioł Silver 20kW. Tym bardziej, że nie będzie intensywnie używany, bo zwykle grzeję się kominkiem. Pogodówki nie chcę.
  Czy Szanowni Forumowicze mogą potwierdzić moje wyliczenia ? Ewentualnie doradzić lub odradzić Golda ?
  pozdr.
 • #56
  BUCKS
  Level 39  
  yehnot wrote:
  Dom parterowy 115 m2, wys 2,6 m, ściana siporex 24 cm + 10 cm styropianu, na stropie 30 cm wełny, przy założeniu zapotrzebowania na moc 50W/m2 wychodzi jakies 15kW.

  Nie wiem jak liczyłeś owe 15kW ale 115m2 x przyjęte przez Ciebie 50W/m2 = 5750W, czyli 5,8kW dla mrozu -20, a dla temperatury na poziomie 0 będzie to 50% z tego, czyli ok. 2,9kW.

  Jeśli miałoby być 15000W to przy założeniu 50W/m2 musiałbyś ogrzewać powierzchnię 300m2.

  mirrzo wrote:
  Może być silver, jednak zdecydowanie 25 kW ze względu na duży wymiennik

  A jakie zalety oferuje ten duży wymiennik? Czyli inaczej mówiąc co zyska yehnot klupując model 25kW zamiast 20kW?

  Uwzględniając powyższe założenia, że yehnot będzie zwykle potrzebował ok. 3kW mocy grzewczej to model 20kW wydaje się być lepiej dopasowany, gdyż ma minimalnie akurat 3,0kW, a model 25kW ma minimalnie 4,3kW dla wody kotłowej 50/30, więc w tym względzie większy wymiennik nie wydaje się być zaletą wartą zakupu modelu 25kW.
 • #57
  yehnot
  Level 6  
  Biorąc pod uwagę powierzchnię masz rację, ale ogrzewamy przecież przestrzeń. Dom ma 115 m2, wysokość pomieszczeń 2,6 m, zatem 115 x 2,6 x 50 = 14950 W. Stąd około 15kW. Też skłaniam się ku modelowi 20 kW, nie za zależy mi na szybkim ogrzaniu tych 300 litrow. Poza tym w zasobniku wężownica od solarów jest na dole, a od pieca jest u góry, zatem tak na prawdę o ile solary nie będą grzać to piec będzie podgrzewał wodę mniej więcej od połowy zbiornika w górę.
  Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa - cena. W necie można znaleźć kocioł 1F (szukałem po numerze produktu) za ok 3100 zł, tymczasem w cenniku Termetu jest za ok 6600. O co chodzi ? Czy te tańsze modele są zubożone czy może starsze ? Nie chcę wpakować się na minę.
 • #58
  andrzej lukaszewicz
  Level 39  
  mirrzo wrote:
  ednak zdecydowanie 25 kW ze względu na duży wymiennik

  Dokładnie odwrotnie, przecież to nie kocioł 2-funkcyjny- im wiekszy wymiennik tym kocioł może być mniejszy ( w rozsądnych granicach) i tu 20kW spokojnie daje radę.
  Sam mam silvera 20kW na 2x wiekszej powierzchni i tez zasobnik 300l . Gold ma przekąbinowany sterownik kotła, a dodatkowe funkcje w 90% zwykłemu użytkownikowi na nic nie potrzebne.
  Silver ma trwalszy wymiennik palnika.
  yehnot wrote:
  Dom parterowy 115 m2, wys 2,6 m, ściana siporex 24 cm + 10 cm styropianu, na stropie 30 cm wełny, przy założeniu zapotrzebowania na moc 50W/m2 wychodzi jakies 15kW.

  A mnie wychodzi w obliczeniach niecałe 6kW + CWU , które pracuje w priorytecie, przez kilkanaście minut do osiągnięcia zadanej temp.
  Kolego typowe zapotrzebowanie dla mieszkań ( h=2,6-2,8) podaje się na m2, a nie na m3.
  Czyli teoretycznie (i praktycznie tez) 20kW da radę ogrzać 400m2 i to przy mrozie -20 stopni C.
 • #59
  BUCKS
  Level 39  
  yehnot wrote:
  Biorąc pod uwagę powierzchnię masz rację, ale ogrzewamy przecież przestrzeń.

  Zgadza się ogrzewamy kubaturę ale zapotrzebowanie na moc podaje się zwykle w odniesieniu do m2.
  Sam podajesz 50W/m2, a po chwili stosujesz przelicznik 50W/m3, więc sam mylisz jednostki, co powoduje błędne obliczenia.

  115m2 x 2,6m wysokości = 299/m3.
  Przyjmując 50W/m2 to masz 5750W, co daje 19,23W/m3.
  Jeśli przyjmiesz 50W/m3 to masz 14950W, co daje 130W/m2 i jest wartością zawyżoną jeśli mówimy o ocieplonym budynku.

  Jeśli uważasz, że 50W/m2 jest zbyt niską wartością to przyjmij sobie 60W/m2 to masz 6,9kW dla mrozów -20, więc dla temperatur w okolicy zera wychodzi ok. 3,5kW inaczej mówiąc w przeciętny dzień sezonu zimowego będziesz potrzebował ok. 3,5kW i inaczej wyjść nie chce, ale jak chcesz to możesz zakrzywiać rzeczywistość twierdząc, że potrzebujesz na mrozy -20 moc 15kW, czyli przeciętnie 7,5kW.
  Rób jak uważasz jeśli wiesz lepiej jak liczyć ;-)

  Dodano po 8 [minuty]:

  yehnot wrote:
  tymczasem w cenniku Termetu jest za ok 6600

  cennik producenta zawiera ceny bez rabatu, takie hipotetyczne, aby instalator mógł powiedzieć, że daje Ci 40% rabatu.
  Podobnie jest z grzejnikami. Ceny katalogowe są kosmicznie wysokie a jak poszukasz to bez łaski kupisz grzejniki z "rabatami" powyżej 50%.
  Kupując kocioł to zawsze możesz trafić na model sprzed roku, czy sprzed 2, więc warto pytać sprzedawcę co oferuje albo spytać producenta po czym poznać świeżą produkcję, bo może coś poprawili w nowszej wersji, więc szkoda byłoby kupować "starą" wersję.
 • #60
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  andrzej lukaszewicz wrote:
  mirrzo wrote:
  ednak zdecydowanie 25 kW ze względu na duży wymiennik

  Dokładnie odwrotnie, przecież to nie kocioł 2-funkcyjny- im wiekszy wymiennik tym kocioł może być mniejszy ( w rozsądnych granicach) i tu 20kW spokojnie daje radę.

  Prawie racja, ale prawie robi wielką różnicę.
  25 kW szybciej nagrzeje ów wielki zasobnik i przestawi się na grzanie domu, na czym nam zależy, żeby nie było zbyt dużych skoków temp.
  Ale każdy wie swoje :-)