Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna-instalacja 6-przewodowa

Mariusz_wawa 31 Sie 2014 13:23 4038 12
  • #1 31 Sie 2014 13:23
    Mariusz_wawa
    Poziom 9  

Proszę o wyjaśnienie dlaczego w puszce dla podłączenia płyty indukcyjnej znajdują się dwa przewody uziemiające?

0 12
  • #2 31 Sie 2014 13:38
    yokoon
    Poziom 28  

Mariusz_wawa napisał:
    Proszę o wyjaśnienie dlaczego w puszce dla podłączenia płyty indukcyjnej znajdują się dwa przewody uziemiające?

Witam.
    A gdzie ty widzisz dwa przewody uziemiające?
    Ja widzę patrząc od prawej strony:

- 3 przewody L (fazowe)
    - niebieski N (przewód neutralny)
    - żółto-zielony PE (przewód ochronny)
    - ostatni brązowy, nie wiem do czego służy
    ale wszystko powinno być w instrukcji

0
  • #3 31 Sie 2014 13:43
    Mariusz_wawa
    Poziom 9  

Zgadza się (od prawej):
    - 3 przewody L (fazowe)
    - niebieski N (przewód neutralny)
    - żółto-zielony PE (przewód ochronny)

Ostatnie 2 przewody z lewej to przewody żółto-zielone. Kolor brązowy to przyciemniony żółty (wystarczy popatrzeć na powiększeniu).

Nie wiem o jaką instrukcję chodzi, nie mam żadnej instrukcji dlaczego mam instalację 6-cio przewodową.

0
  • #4 31 Sie 2014 13:52
    slawekx
    Poziom 28  

Mariusz_wawa napisał:

Nie wiem o jaką instrukcję chodzi, nie mam żadnej instrukcji dlaczego mam instalację 6-cio przewodową.

Pewnie o instrukcję urządzenia które ma być podłączone pod puszkę.
    Porównaj też https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2889844.html ale bez specjalnych wniosków np. z post. 10.

0
  • Pomocny post
    #5 31 Sie 2014 13:55
    sstaniszewski
    Poziom 15  

Być może ten 6 kabel pochodzi z instalacji wyrównawczej.

0
  • #6 31 Sie 2014 13:58
    yokoon
    Poziom 28  

No przecież już wyjaśniliśmy dlaczego 6-cio przewodowa, może być zasilana 3*400V
    lub inaczej np. 230V ale powtarzam potrzebna instrukcja podłączenia, skoro jej nie masz i nie znasz się na tych sprawach to zostaw to i zawołaj elektryka.

0
  • #7 31 Sie 2014 14:14
    kSmuk
    Poziom 20  

Spotkałem się pewien czas temu z piekarnikiem elektrycznym w komplecie z płytą ceramiczną. Zasilanie (3x230 V) odbywało się poprzez zaciski na tylnej części piekarnika i było przekazywane do płyty ceramicznej przewodami znajdującymi się od góry kuchenki.

Piekarnik posiadał zacisk ochronny PE na tylnej części obudowy, jednak płyta oraz piekarnik nie posiadały metalicznego połączenia tak jak, nie istniało połączenie PE między piekarnikiem a płytą.

Płyta kuchenna posiadała natomiast własny zacisk PE, który znajdował się na spodniej części obudowy.

Być może projektant, który projektował te instalację, wziął taką możliwość pod uwagę, i zaplanował osobny przewód ochronny PE dla piekarnika a osobny dla płyty.

0
  • #8 31 Sie 2014 14:37
    Mariusz_wawa
    Poziom 9  

Nie zamierzam nic podłączać. W ścianie jest wykonana puszka dla przyłączenia płyty indukcyjnej (jak sobie kupię), zakładam że została wykonana zgodnie z obowiązującymi normami (której nie znam dla instalacji 6-cio przewodowej), a nie instrukcją. Dziwi mnie dlaczego dwa przewody PE które powinny mieć jednakowy potencjał, są rozdzielone (chyba że to nie są przewody PE-tak sugeruje sstaniszewski). Instalacja 3-fazowa TN-C-S (PN-IEC 60364) składa się z 5-ciu przewodów (L1,L2,L3,N,PE).

0
  • #9 31 Sie 2014 14:43
    slawekx
    Poziom 28  

O to po co jest tyle przewodów zobacz na schemacie instalacji lub zapytaj się wykonawcy.

0
  • Pomocny post
    #10 31 Sie 2014 16:11
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Z pewnością wykonawca poprowadził przewód wyrównawczy i by go zakończyć estetycznie doprowadził do puszki. Tak jak zauważył kolega sstaniszewski.
    Zajrzyj głębiej i zobacz jak wychodzą żyły z przewodu. Prawdopodobnie wzdłuż przewody 5x do tej puszki poprowadził przewód DY jako przewód CC. A swój początek bierze na listwie PE w rozdzielni mieszkaniowej.

0
  • #11 31 Sie 2014 22:54
    Adam_Bandit
    Poziom 20  

Właśnie dlatego należy etykietować przewody, ile potem łatwiej jest i można uniknąć błędnego połączenia.

0
  • #12 01 Wrz 2014 00:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Wrz 2014 09:52
    Mariusz_wawa
    Poziom 9  

zdzisiek1979 udzielił wyczerpującej odpowiedzi. Rzeczywiście, 6-ty przewód jest prowadzony niejako niezależnie (odrębny przewód). Tak więc jest to przewód wyrównawczy CC. Dziękuję za pomoc, zgłębię teraz temat połączeń wyrównawczych, co jest interesującym zagadnieniem samym w sobie.

0