Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Crappy Sound System - moja pierwsza wieżyczka mono

master kleo 31 Aug 2014 14:32 3108 4
 • Crappy Sound System - moja pierwsza wieżyczka mono

  Wieża ta ma wiele elementów (jak dotąd 8), ale pokazuje przykładowe. U góry zegar przerobiony z radiobudzika, więc wystarczyło dodać przyciski H SET i M SET, który wykroiłem ze starego CD - Playera i dokręciłem do tylnej ścianki - płytki PCB. Jest wąska i twarda, łatwo się docina, więc nadaje się dobrze.

  Poniżej radio przebione z chińskiego z porządnym głośnikiem od telewizora Thomson. Poza nowym potencjometrem głośności, reszta pozostawiona.

  Trzeci tuner oparty o głowicę i wyświetlacz firmy MJM oraz pośrednią na układzie LM3189 - tu składałem sam, w oparciu o zdjęcie PCB z datasheetu. Bez stereodekodera. Trzy guziczki na przedzie. W tunerze firmy MJM zasiliłem osobno część cyfrową i analogową z osobnego odczepu, bo w oryginalnej wersji miałem spory przydźwięk zakłóceń. Po przeróbce poziom zakłóceń jest do zaakceptowania. Pętli masy raczej nie zrobiłem. Szczególnie sterownik wyświetlacza siał mi jakimś buczeniem.

  Na dole analizator widma firmy AVT na stu diodach. Dodałem potencjometr do regulacji głębokości efektu.

  Crappy Sound System - moja pierwsza wieżyczka mono

  Przód jest zrobiony z pleksi 3mm mocno dymionej. Dobrze przyciemnia diody, żeby nie raziły oraz dobrze się obrabia.  Dno jest zrobione z dykty 6mm, boki z deseczek sosnowych frezowanych 5cm wysokich z resztek od mebli ogrodowych. Akurat miałem na opał z tartaku ;)

  Dekle są wykonane ze sklejki 10mm. Póki nie wyschła dobrze się wierciło dziurki 3mm pod głośnik.
  Crappy Sound System - moja pierwsza wieżyczka mono

  Tył jak widać nie powala, ale udało się porobić blokady do kabli - do anten na supeł, a do sieciowego wziąłem od unitry zaciskacze - u góry od zegarka mi wypadł, muszę poprawić. Transformatory są z chińskiego sprzętu audio, więc w pełni izolowane w części pierwotnej.

  W konstrukcji dobrze się sprawdziły podstawki z mufek M3, dostępne na znanym portalu aukcyjnym w dziale podzespoły elektroniczne.

  Drewno pomalowane bejcą mahoń bez lakieru.

  Koszt:
  Radiobudzik z bazaru z uwaloną obudową: 5zł,
  Analizator widma, kit B+potencjometr+ transformator: coś ok. 50zł,
  Radio z pokrętłem: stare radio z transformatorem - kilka piw po znajomości, głośnik od starego TV.
  Radio cyfrowe: układ syntezy i głowica MJM sporo, bo ponad 80zł jakoś,
  pośrednia: komplet części, scalak i płytka PCB u znajomego: 50zł.


  Jak widać układ mało opłacalny i nie na szeroką skalę, ale robię to dla sportu, będąc na rencie.

  Przemek

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  master kleo
  Level 13  
  Offline 
  master kleo wrote 68 posts with rating 8, helped 1 times. Been with us since 2003 year.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  master kleo
  Level 13  
  Posiadam trzy wzmacniacze z wbudowanymi głośnikami z wejściem 2 x cinch. O dziwo wszystkie są stereofoniczne :) Można podłączyć co się rzewnie podoba, np. tableta.

  Konstrukcja pod względem mechanicznym jest 'zaskakująco mocna', oparta o meblowe kątowniki. Pod względem akustycznym obudowy te są znacznie za ciasne. Głośniki nie mają dynamiki. Ale chodziło mi o naśladownictwo tych małych wieżyczek z górnej półki. Co muszę przyznać, to to, że dekle są za grube i widać, że nie pasują czasem.

  Jeżeli chodzi o radio, układ scalony TA2003 jest odpowiednio czuły jak na jego prostą aplikację. Polecam go wszystkim, którzy chcieliby własnoręcznie zaprojektować solidne radio FM, wymaga tylko jednego filtru w tym torze. Radio AVT, które jest jednym z elementów serii też ma przyjemny odbiór i łatwo zmontować, bo nie wymaga baterii kondensatorów powietrznych, tylko potencjometr.

  crappy - z ang. obskurny, ledwie działający ;)
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  master kleo
  Level 13  
  Miałem zakupione z dealextreme elegancki odtwarzacz MP3 USB SD, gorzej się czułem i nie składałem. Nadarzył się znajomy i mu dałem jako prezent :) Ale koncepcja wlicza też odtwarzacz CD. Pasuje do tej obudowy mini napęd z komputera. Dodaje się przejściówkę na IDE i zasilanie +5V, do tego znany kit z AVT. Byłbym to już miał zrobione, ale pojawił się jeden problem. Oprogramowanie nie obsługiwało żadnego z napędów, który miałem! Nawet jeśli działało, odtwarzanie się zacinało bez jasnej przyczyny. Już chciałem kupić stos napędów do laptopa z allegro, ale odpuściłem.

  Ale kto wie czy do tego nie wrócę. Złożony kit leży na razie w szafie. A za 21zł z przesyłką z Chin mógłbym mieć MP3.