Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz pomiarowy 12dB o pasmie 0-30MHz

r06ert 04 Wrz 2014 23:46 10671 37
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Heh Najlepszym przykładem jest linia fiderowa... dialektrykiem jest powietrze. Koncentryk z doświadczenia wiem że wraz z długością koncentryka zmienia się jego pojemność niestety wszechwiedzący moderator napisał ze ma wartość stałą wiec na twoje pytanie kto tak twierdzi to właśnie ON.Co do wzmacniaczy o regulowanym wzmocnieniu poprzez VCO to nie nie będę się już wypowiadał, rozmowa jest na inny temat. Przeczytaj sobie w książce P Horowitz i H Winfield " sztuka elektroniki " w dziale wzmacniacze operacyjne, są tam opisane układy rozwiązań regulacji wzmocnienia poprzez VCO.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Wawrzyniec
    Poziom 34  
    cooltygrysek napisał:
    Musicie wszyscy pamiętać o jednej zasadzie że im wyższa częstotliwość tym większe straty i tu wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie też niestety pojemność koncentryka.
    Więc to napisał moderator?
    Freddy
    Poziom 43  
    cooltygrysek napisał:
    Od kiedy pojemność przewodu koncentrycznego ma stała wartość niezależnie od długości ??
    Plączesz się w zeznianiach. Napisałes wyraźnie, że:
    cooltygrysek napisał:
    ... i tu wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie też niestety pojemność koncentryka ...

Co to jest
    cooltygrysek napisał:
    ... dialektrykiem ...

Kolego cooltygrysek :arrow: wiesz co to jest VCO, bo my wiemy
    Cytat:
    VCO Voltage Controlled Oscillator
    , czyli oscylator sterowany napięciem, a nie jak Ty piszesz
    Cytat:
    .../ Można także zastosować blok wzmacniacza z konwentera satelitarnego które są z reguły mają pasmo do kilkudziesięciu GHz i wzmocnienie przestrajane poprzez VCO. ...
    Freddy
    Poziom 43  
    r06ert :arrow: myślę, że dobrym rozwiązanie mogłoby być dołożenie wzmacniacza operacyjnego o regulowanym wzmocnieniu, tzw. Programmable Gain Amplifiers. Produkuje je dużo firm, np. Linear, Maxim, Analog.
    cooltygrysek napisał:
    A brak mi do ciebie słów. I w cale się nie plącze. Co było pierwsze kura czy jajko ?

Twój post jest postem o niskiej wartości merytorycznej, nie wnoszący sobą nic do dyskusji na temat funkcjonowania, czy poprawienia prezentowanego urządzenia. To jest po prostu SPAM.
    maciej_333
    Poziom 34  
    Freddy napisał:
    r06ert :arrow: myślę, że dobrym rozwiązanie mogłoby być dołożenie wzmacniacza operacyjnego o regulowanym wzmocnieniu, tzw. Programmable Gain Amplifiers. Produkuje je dużo firm, np. Linear, Maxim, Analog.

Bardzo ciekawy, mimo, że za dobry do tej aplikacji jest układ LMH6518. Jakby ktoś miałby ochotę, to możliwa jest edukacyjna zabawa w budowanie oscyloskopu cyfrowego. Wszystko właściwe można dostać w próbkach, kwestia tylko interfejsów do programowania i ogromu wolnego czasu na opracowanie czegoś takiego. Jednak datasheet LMH6518 jest naprawdę ciekawy.

Tutaj godny polecania byłby bardziej LMH6505. Najprościej byłoby dołączyć do niego kilka przełączników przy dzielniku napięciowym do sterowania wzmocnieniem poprzez wejście Vg.
    r06ert
    Poziom 25  
    Panowie,

Dziękuję za garść cennych wskazówek. Niestety nie miałem jak wykonać nowych pomiaów charakterystyki amplitudowej.

Myślałem o nowej wersji urządzenia. Chciałbym aby nowa wersja posiadała regulację wzmocnienia. Przejrzałem produkty czołowych producentów i wydaje mi się że najbarzdziej odpowiednie do nowej wersji urządzenia będą te wskazane przez Was: VCA810 lub LMH6505. Mam dwie mozliwości regulacji:
    1) Regulacja za pomocą przełączanego przez multiplekser analogowy napięć referyncyjnych. Multiplekser byłby sterowany za pomocą jakiegokolwiek licznika podłączonego do przycisku.
    2) Regulacja za pomocą mikrokontrolera z DAC, jednak boję się że szumy pracującego rdzenia mogą jakoś przedostać się do toru wzmacniacza.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam

Robert
    maciej_333
    Poziom 34  
    Sprawdzałem w katalogu i wszystkie regulowane wzmacniacze (jak VCA810 i LMH6505) mają dobre parametry, ale zakres zmian napięcia wyjściowego wynosi jakieś ±1 - ±3V. Konieczny zatem byłby dodatkowy wzmacniacz po stopniu regulowanym. Nie zwracałem na to wcześniej uwagi, bo w moim zastosowaniu nie miało to wielkiego znaczenia.

Przy odpowiednio zaprojektowanej płytce szumy mikrokontrolera nie przedostaną się do wzmacniacza. W końcu np. w oscyloskopie cyfrowym mamy mikrokontroler, FPGA i zegar rzędu GHz dla przetwornika. Jakoś szumy się nie przedostają. Zrobić dobrą płytkę nie jest trywialne, ale możliwe.
    akytam
    Poziom 16  
    Sondy do oscylskopów SĄ STROJONE. Sondy przeznaczone do przenoszenia wyższych częstotliwości są przystosowane do pracy z wejściami oscyloskopów o mniejszych pojemnościach. Bo oscyloskopy o wyższych pasmach przenoszenia mają mniejszą pojemność wejściową. Po zestawieniu układu: sonda + oscyloskop STROIMY (kalibrujemy) sondę. Na prostokąt. I po to oscyloskopy często mają małe (nie rzucające się w oczy) wyjście: KALIBRATOR.