Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki

31 Aug 2014 19:21 9384 4
 • Level 2  
  Witajcie. Postanowiłem opisać moją przygodę ze zmywarka Elektrolux a dokładniej z błędem i60. Zmywarka ma ok 4 lata i po raz pierwszy wyskoczył ten błąd ok pół roku temu. Na wyświetlaczu napis i60, mycie wstrzymane i oczywiście para wewnątrz. Zresetowałem i jakoś poszło dalej. Ale już wtedy poczytałem w necie że to może być wina przekaźnika od grzałki, a konkretnie że się skleiły. Wiem że jak raz się to zdarzy to tylko patrzeć a przekaźnik trzeba będzie wymienić. No i w zeszłym tygodniu , czyli po 6 miesiącach, ponownie błąd i60 i para. Reset i jakoś poszło, ale nie długo bo nazajutrz już zimne mycie, brak grzania. Nie ma rady przekaźnik padł całkowicie. A teraz jak go wymieniłem. Sorki ale nie robiłem fotek w trakcie więc tylko opis. Wtyczka z kontaktu i zdejmujemy poszycie drewniane drzwi. Trzyma się na czterech wkrętach, dwa na górze i dwa pośrodku. Teraz sześć wkrętów od góry, po trzy po lewej i trzy po prawej stronie i można wyjąć plastikowy pojemnik, szerokości drzwi w którym znajduje się moduł elektroniki, ten z przyciskami i wyświetlaczem. Odpinamy kable, są one wsuwane na krawędź płytki drukowanej, więc należy je wysunąć przy pomocy wkrętarka, schodzi dość łatwo.
  Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki
  Teraz otwieramy białą puszkę z elektroniką i lokalizujemy przekaźnik. Nie można go nie zauważyć. Płytkę zwalniamy z zaczepów i odwracamy. Wylutowujemy przekaźnik, najlepiej przy pomocy odsysacza i wkładamy nowy. Lutowanie i składanie w odwrotnej kolejności jak przy wyjmowaniu. Ja dałem taki przekaźnik ale można inny odpowiednik.
  Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki
  Ważne napięcie cewki (12V) i obciążalność styków.
  I tyle, całość ok 15-20 minut roboty i koszt ok 5 zł.
  Zmywarka chodzi i pewnie pochodzi do następnej awarii.
  Pozdrawiam.
  Mam nadzieję że pomogłem komuś zaoszczędzić kilka stówek na fachowca.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 2  
  Wielkie dzięki za tę podpowiedź, Kolego!

  Mimo, że nie jestem specem od spraw elektroniczno-technicznych, to operacja wymiany przekaźnika jest naprawdę prosta.
  7 zł i może w sumie 30 minut roboty dla mnie, laika.

  Zmywareczka po wymianie przekaźnika działa bez zarzutu.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 1  
  Również dziękuję za bardzo przydatną fotorelację z wymiany.
  Potwierdzam że nawet laik jest w stanie to wymienić.
  Postąpiłem zgodnie ze wskazówkami i zmywarka AEG Elektrolux Favorit 65410 VI uleczona z kodu błędu i60.
  Jedyny kłopot jaki miałem to z zakupem przekaźnika na terenie Gdyni.
  Jak już dostałem w hurtowni to okazało się że musiałem kupić za minimum 30 zł netto dzięki czemu jestem posiadaczem 14 przekaźników. Nie marudzę ponieważ nawet koszt 36 zł brutto + 30 min swojej pracy jest niczym w porównaniu do wizyty serwisanta który telefonicznie proponował wymianę całego modułu za bagatela ok. 500 zł w zależności od modelu zmywarki. Jakby co zdobyłem również specyfikację zamiennika (mogę przesłać na @) - być może się komuś się przyda bo w razie pytań to ja również jestem laikiem jak kolega powyżej.

  Pozdrawiam. przekaz...pdf Download (858.99 kB)
 • Level 1  
  Witam,

  ja również dołączę się z podziękowaniami za opis rozwiązania problemu z przekaźnikiem. Koszt przekaźnika 2.50 PLN godzina pracy (brak odsysacza do cyny miał w tym swój duży udział) i zmywarka śmiga jak gdyby nigdy nic. Ja miałem wersję sklejonego przekaźnika wiec grzała cały czas, ale już jest ok.

  Dzieki i pozdrawiam.
  Maciek
 • Level 11  
  I ja tez dziękuję. Moje pierwsze podejście w gole do lutowania. Faktycznie stracilem sporo czasu na odlutowanie zepsutego przekaźnika, a najwięcej czasu straciłem na jeżdzenie po mieście w poszukiwaniu przekaźnika. Łączny czas pracy (z jeżdzeniem po mieście = 1,5 h, rozkręcaniem zmywarki bez doświadczenia itd. ok 4 godz