Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki

macjan2011 31 Sie 2014 19:21 6795 4
  • #1 31 Sie 2014 19:21
    macjan2011
    Poziom 2  

Witajcie. Postanowiłem opisać moją przygodę ze zmywarka Elektrolux a dokładniej z błędem i60. Zmywarka ma ok 4 lata i po raz pierwszy wyskoczył ten błąd ok pół roku temu. Na wyświetlaczu napis i60, mycie wstrzymane i oczywiście para wewnątrz. Zresetowałem i jakoś poszło dalej. Ale już wtedy poczytałem w necie że to może być wina przekaźnika od grzałki, a konkretnie że się skleiły. Wiem że jak raz się to zdarzy to tylko patrzeć a przekaźnik trzeba będzie wymienić. No i w zeszłym tygodniu , czyli po 6 miesiącach, ponownie błąd i60 i para. Reset i jakoś poszło, ale nie długo bo nazajutrz już zimne mycie, brak grzania. Nie ma rady przekaźnik padł całkowicie. A teraz jak go wymieniłem. Sorki ale nie robiłem fotek w trakcie więc tylko opis. Wtyczka z kontaktu i zdejmujemy poszycie drewniane drzwi. Trzyma się na czterech wkrętach, dwa na górze i dwa pośrodku. Teraz sześć wkrętów od góry, po trzy po lewej i trzy po prawej stronie i można wyjąć plastikowy pojemnik, szerokości drzwi w którym znajduje się moduł elektroniki, ten z przyciskami i wyświetlaczem. Odpinamy kable, są one wsuwane na krawędź płytki drukowanej, więc należy je wysunąć przy pomocy wkrętarka, schodzi dość łatwo.
    Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki
    Teraz otwieramy białą puszkę z elektroniką i lokalizujemy przekaźnik. Nie można go nie zauważyć. Płytkę zwalniamy z zaczepów i odwracamy. Wylutowujemy przekaźnik, najlepiej przy pomocy odsysacza i wkładamy nowy. Lutowanie i składanie w odwrotnej kolejności jak przy wyjmowaniu. Ja dałem taki przekaźnik ale można inny odpowiednik.
    Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki Elektrolux - błąd i60 czyli jak wymienić przekaźnik grzałki
    Ważne napięcie cewki (12V) i obciążalność styków.
    I tyle, całość ok 15-20 minut roboty i koszt ok 5 zł.
    Zmywarka chodzi i pewnie pochodzi do następnej awarii.
    Pozdrawiam.
    Mam nadzieję że pomogłem komuś zaoszczędzić kilka stówek na fachowca.

4 4
  • #2 13 Sty 2015 10:59
    za_oknem_slonce
    Poziom 2  

Wielkie dzięki za tę podpowiedź, Kolego!

Mimo, że nie jestem specem od spraw elektroniczno-technicznych, to operacja wymiany przekaźnika jest naprawdę prosta.
    7 zł i może w sumie 30 minut roboty dla mnie, laika.

Zmywareczka po wymianie przekaźnika działa bez zarzutu.

2
  • #3 26 Sty 2015 17:35
    osmerus
    Poziom 1  

Również dziękuję za bardzo przydatną fotorelację z wymiany.
    Potwierdzam że nawet laik jest w stanie to wymienić.
    Postąpiłem zgodnie ze wskazówkami i zmywarka AEG Elektrolux Favorit 65410 VI uleczona z kodu błędu i60.
    Jedyny kłopot jaki miałem to z zakupem przekaźnika na terenie Gdyni.
    Jak już dostałem w hurtowni to okazało się że musiałem kupić za minimum 30 zł netto dzięki czemu jestem posiadaczem 14 przekaźników. Nie marudzę ponieważ nawet koszt 36 zł brutto + 30 min swojej pracy jest niczym w porównaniu do wizyty serwisanta który telefonicznie proponował wymianę całego modułu za bagatela ok. 500 zł w zależności od modelu zmywarki. Jakby co zdobyłem również specyfikację zamiennika (mogę przesłać na @) - być może się komuś się przyda bo w razie pytań to ja również jestem laikiem jak kolega powyżej.

Pozdrawiam. przekaz...pdf Download (858.99 kB)

3
  • #4 03 Lip 2017 23:24
    MaKania1
    Poziom 1  

Witam,

ja również dołączę się z podziękowaniami za opis rozwiązania problemu z przekaźnikiem. Koszt przekaźnika 2.50 PLN godzina pracy (brak odsysacza do cyny miał w tym swój duży udział) i zmywarka śmiga jak gdyby nigdy nic. Ja miałem wersję sklejonego przekaźnika wiec grzała cały czas, ale już jest ok.

Dzieki i pozdrawiam.
    Maciek

0
  • #5 30 Cze 2018 16:49
    neco
    Poziom 11  

I ja tez dziękuję. Moje pierwsze podejście w gole do lutowania. Faktycznie stracilem sporo czasu na odlutowanie zepsutego przekaźnika, a najwięcej czasu straciłem na jeżdzenie po mieście w poszukiwaniu przekaźnika. Łączny czas pracy (z jeżdzeniem po mieście = 1,5 h, rozkręcaniem zmywarki bez doświadczenia itd. ok 4 godz

0